UZMANLAR UYARDI! ÖLÜMCÜL OLAN KENELER İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALI?

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte vatandaşların sağlıkları konusunda dikkat etmeleri gereken en önemli sorunların başında bu aylarda fazlasıyla türeyen keneler oluyor. Uzmanlar ise Özellikle kırım kongo kanamalı ateşi hastalığı konusunda tüm vatandaşları uyarıyor. Bu hastalık için tehlikeli dönemlerin başladığını dile getiren Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Ümit Atman, nisan ve eylül aylarına işaret ederek, korunma yollarını anlattı.

UZMANLAR UYARDI! ÖLÜMCÜL OLAN KENELER İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER ALINMALI?

Yaz aylarının gelmesiyle havalar ısınmaya başladı. Tabi Piknik sezonu da açıldı. Vatandaşlar da bu güzel havalarda kendilerini doğaya bıraktılar. Fakat piknik sezonuyla birlikte Özellikle Nisan Ve Eylül aylarında kene sezonu da açıldı. Bu aylarda yoğunluk gösteren keneler vatandaşlar için büyük tehlike oluşturuyor. Uzmanlarsa ciddi önlemler alınması konusunda tüm vatandaşları uyarıyor.

NİSAN EYLÜL AYLARINA DİKKAT!

Kene sezonu için tehlikeli dönemlerin başladığını dile getiren Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Ümit Atman, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı için tehlikeli dönemler başladı. Nisan ve Eylül ayları kene açısında tehlikeli aylar. Kene çok basit küçük bir hayvan gibi görünmesine rağmen çok tehlikli sonuçlara yol açabilecek kırım kongo kanamalı ateşi virüsünü taşıyabiliyor. Kenenin kendisi hastalık yapmıyor fakat taşıdığı virüs hastalık yapıyor. Özellikle bu virüsü taşıyan 850 tane kene türünden hyalomma cinsi keneler bu virüsü taşıyorlar" dedi.

"100 KİŞİDEN 30'UNDA ÖLÜME SEBEP OLUYOR"

Kenelerin en çok türediği yerler hakkında bilgi veren Atman, bu konuda özellikle ahırlarda, ağıllarda hayvan besleyenlerin uyarılması gerektiğini söyledi. Atman; "Virüs evlerde beslenen sığır, koyun, keçi gibi hayvanların üzerinde yaşayan keneler aracılığıyla insanlara bulşabiliyor. Hayvanlara bulaştığında sıkıntı yaratmayan bu hastalık insanlara bulaştığında büyük sıkıntılara yol açıyor. 100 kişiden 30'unda ölüme sebep oluyor.

O yüzden zamanı gelmişken bu konuda halkı bilinçlendirmek, gerekli önlemeleri almak çok önemli. Manisa kent olarak yeşilin bol olduğu bir yer. İnsanımız pikniğe açık havada oturup sohbet etmeye çok düşkün bu da gayet doğal, bununla ilgili açık havada önlemlerimizi de almak gerekiyor.

"AÇIK RENKLİ KAPALI KIYAFETLER GİYİLMELİ"

"Özellikle küçük çocuklarımıza mümkün olduğunca açık ortamlara çıkarken açık renkli ve kapalı kıyafetler giydirmemiz gerekiyor. Bu tür ortamlardan döndüğümüzde giysilerin değiştirilmesi ve vücut kontrollerinin yapılması çok önemli çünkü kene gözle görülemeyecek kadar küçük olabiliyor. Vücutta özellikle kulak arkası, koltuk altı, kasık bölgesi, boyun gibi alanları çok seviyor. Anne ve babaların uyanık olması lazım. Vücutta mevcut olup sayısı artan benler bir kaç kenenin vücuda girmiş yapışmış olmasıyla olabilir. Hiç olmayan bir ben türeyebilir, aslında o bir ben değildir, bir kenedir. Çok küçük olduğu için benmiş görüntüsü verebilir. Bu konuda uyanık olmak çok önemli"

"KÖYLÜMÜZÜN UYARILMASI GEREKİYOR"

Kenelerin yaşadığı alanlardan en önemlileri de hayvan alanları, ahırlar. Bu konuda köylümüzün uyarılması ve Kasım- Mart ayları arasında ahırların ağılların kontrollerinin yapılması. Duvarlardaki yarıkların kapatılması badanalarının yapılması, ilaçlanması önemli. Bu konuda da muhtarlarımıza büyük iş düşüyor. Biz toplum sağlığı merkezi olarak ilçemizdeki muhratlarla bir araya gelip sık sık eğitimler veriyoruz." dedi.

KENEYİ RASTGELE ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN"

Atman, Kene ile alakalı olarak vatandaşların bilmeleri gereken en önemli noktaları da anlattı. Kenenin vücuda yapıştıktan sonra kişide görülen belirtileri de anlatan Atman; "vücuda yapışan keneyi rastgele çıkarmamak gerekiyor. Üzerine sigara, alkol, gaz yağı ve benzeri şeyler dökmemek gerekiyor. Eğer vücudunuza kene yapıştığını görürseniz bu konuda şüphelenirseniz en yakın sağlık ocağına daha doğrusu aile hekiminize başvurmanız önemli. Keneyi çıkarırken ezip vücuda virüs salımını kolaylaştırabilirsiniz. Kenein çıkarılması büyük bir ustalık gerektiriyor. Bu konuda rastgele davranmamak çok önemli.

İŞTE BELİRTİLERİ

"Açık havaya çıktıktan iki üç gün sonra grip belirtileri, bulantılar, kusmalar, başağrıları da kırım kongo kanamalı ateşi hastalığının habercisi olabilir. Piknik sonrasında kuluçka dönemi 3 yada 4 gündür bu süre zarfında bu belirtiler ortaya çıktığı zaman bir hekime gidip şüpheleriniz hakkında doğru bilgiler vermeniz ve kontrol yaptırmanız gerekir" dedi.

"SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA TEHLİKE ALTINDA"

Sağlık çalışanlarının da kene konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Atman, bazı sağlık çalışanlarının müdahale sırasında bu hastalığa yakalanarak hayatlarını kaybedebildiklerini söyledi. Atman; "Sağlık çalışanlarının da bu şüpheyle gelen hastalardan kan alırken dikkatli olmaları gerekir. Özellikle kan alırken eldiven kullanmaları gerekir. Hastalığın ileri evrelerinde hiç istenmeyen bir tabloyla karşılaşılıp hastalar kaybedilebiliyor. İleri evredeki bir hastada Vücudun her tarafında kanamalar olur ve görülmüş vakalarda vardır ki son evredeki bir hasta ağzından burnundan kanarken ona müdahil olan bir sağlık çalışanı arkadaşın maske kullanmaması sebebiyle bulaşan kan sonucunda aynı hastalıktan kaybedilmiştir. Bu nedenle uyanık olmak nasıl konunacağını bilmek ve önlem almak çok önemli" dedi.

"HASTALARIN BULUNDUĞU ORTAM KLORAKLA TEMİZLENMELİ"

Hastalığa yakalananların çevresinin de temiz tutulması gerktiğini söyleyen Atman, en basit ve etkili çözüm yolu olarak temizliğin klorakla yapılabileceği önerisinde bulundu. Atman; "Bu hastalığın şüphesini taşıyan hastaların bulunduğu ortamlarda temizlik malzemesi olarak klorak kullanılabilir. Herkesin ulaşabileceği bir temizlik gerecidir. Bu hastaların bulunduğu ortamların lavaboları, tuvaletleri klorakla temizlenebilir" şeklinde konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.