UZMAN ER VE ERBAŞLARI SEVİNDİRECEK TEKLİF

CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu görevlerinden ayrılan uzman erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarında devlet memuru olarak istihdam edilmeleri için 7 yıla çıkarılan çalışma süresinin kanunun yürürlüğe tarihten önce ayrılanlar için önceden olduğu gibi iki yıl olarak uygulanmasını öngören bir yasa teklifi hazırlayarak Meclis Başkanlığına sundu.

UZMAN ER VE ERBAŞLARI SEVİNDİRECEK TEKLİF

Kanunda yapılan değişikliğin uygulamada bazı tereddütleri de beraberinde getirdiğini belirten Mazlum Nurlu kanun teklifinin gerekçesinde;  "Kamu kurumları kanunun yayımı tarihinden önce iki yıl ve daha fazla çalışmış ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayrılmış olan uzman erbaşlara yeni düzenlemeyle getirilen en az yedi yıl çalışmış olma şartını öne sürerek başvurularını reddetmektedir.

Kanun değişikliğinden önce görevlerinden ayrılan uzman erbaşların başka kurumlarda devlet memuru kadrolarına açıktan atanabilmeleri için iki yıl çalışmış olmak yeterlidir. Fakat kurumlar, kanunlar geriye yürümez ilkesini görmezden gelerek uzman erbaşları mağdur etmektedirler.

Bu nedenle tereddütlerin ortadan kaldırılması ve 6663 sayılı kanunun yayımından önce TSK’dan ayrılmış olan uzman erbaşların haklarını korumak amacıyla yeniden yasal düzenleme ihtiyacı doğmuştur." ifadesine yer verdi.

18.03.1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi Uzman Erbaşların sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanlardan, kamu kurum ve kuruluşlarında Devlet memuru olarak istihdam edilmek isteyenlerin, en az iki yıl süreyle çalışmış olmaları hüküm altına alınmıştı.

Fakat 29.01.2016 tarihinde kabul edilen 6663 Gelir Vergisi ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Uzman Erbaşların 14/7/1965 ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 92.ci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az yedi hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir hükmü getirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.