banner278

USTA SANATÇININ MANİSA'YA MESAJI VAR...

Türk Pop-Caz müziğinin dev ismi sevilen sanatçı Fatih Erkoç SNS Fuarcılık Organizasyonuyla Manisalılarla buluştu. Muhteşem konser öncesi Erkoç ile Manisa, Mesir Festivali, Türkiye'de Caz müziği ve sanata dair birçok konuyu konuştuk. Yılların eskitemediği sanatçı Erkoç, siz Manisalılara bir de mesaj iletmemizi istedi. Çocukların eğitiminde sanatın öneminin altını kalın çizgilerle çizen Usta sanatçı " Çocuklarınızın eğitiminde müziği eksik etmeyin. Hatta anne karnındayken bu eğitime başlayın" dedi

USTA SANATÇININ MANİSA'YA MESAJI VAR...

ÇOCUK EĞİTİMİNDE MÜZİK ÖNEMLİ 

Usta sanatçı Fatih Erkoç Haftasonu Manisalı Sanatseverlerler Kültür Sitesi Lale Salonunda buluştu. Manisa Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla SNS Fuarcılık Organizasyonuyla Manisa'ya gelen Erkoç ManisaTV kameralarına samimi açıklamalarda bulundu. Barış içinde bir Türkiye’de yaşama dileklerini ileten Erkoç'un bir de Manisalılara mesajı vardı. Türk Pop-Caz müziğinin dev ismi çocuğu olan ya da bebek bekleyen ailelere seslendi. Eğitimde Müzik önemli dedi ve ekledi; "Çocuklarınızın eğitiminde müziği eksik etmeyin. Hatta anne karnındayken bu eğitime başlayın. Emin olun önündeki hayatta Matematikten, Fen'e, bilim'e kadar birçok konuda başarılı olmasını sağlayacaktır"
 
HÜZÜNLÜ BİR MANİSA HATIRASI VARMIŞ 

Muhteşem konser önesi sorularımızı içtenlikle cevaplayan Erkoç'a öncelikle Manisa hakkındaki görüşlerini sorduk. Erkoç'un Manisa hatırasının hüzünlü olduğunu öğrendik. 

Fatih Erkoç: "Konserden bikaç saat önce ses provası yapmak için gelebildik Manisa’ya ve hava soğuk olduğu için çok fazla bu şehri görme şansım olmadı. Ama bir iki sene önce bir arkadaşımızın cenazesi için gelmiştik maalesef. Manisa’yı yeteri kadar gördüğümü söyleyemem ama duyduğum kadarıyla tarihi güzel yerler de varmış. Sıcak bir günde yolumuz buraya düştüğünde çok isterim gezmeyi. Daha önceki konserlerimizden hatırladığım kadarıyla çok güzen bir dinleyicimiz vardı. Manisa’yı seviyoruz"

MESİR MACUNU DENEMİŞ AMA..
Manisa denince akıllara ilk gelenlerdendir Mesir Macunu yüzyıllar süren uluslararası festivali olan Manisa Mesiri hakkında Bakın Usta isim neler anlattı. 

Fatih Erkoç: "Tatlıyı çok sevmeme rağmen Mesiri çok sevemedim. Ama iyi ki çok sevmemişim daha fazla kilo alacağım kesin olurdu. Ancak buraya mahsus bir ürün ve dünyaca da meşhur olmak üzere. 
Mesir festivalinin dünya çapında duyurulması tabi ki çok önemli olur. Bizim de amacımız o biz de sanatçı olarak sanatımızı dünya çağında duyurmak istiyoruz ama maalesef Türkiye dışına çok da fazla çıkamıyoruz. Bu sıkıntı hepimizde var. Bu işleri üstlenecek organizatörler lazım. Ama bu değerleri dünyaya duyurmak için gerekli kişiler lazım. 
Manisa turistik açıdan ne kadar tanıtılıyor bilmiyorum ama Manisayla ilgili duyumlarımı düşününce Mesir macununun tarihi turistik değerlerle birlikte tanıtılması gerekir diye düşüyorum. Turizm anlamında ne kadar ileri Manisa bilmiyorum ama daha da iyileştirilebileceğini düşünüyorum" 

SPİL DAĞI İLE İLGİLİ NELER DEDİ? 

Turizm ve Manisa denince de akıllara ilk gelen Spil oluyor haliyle. Spil dağının methini de duymuş ünlü sanatçı. 
 
Fatih Erkoç: "Mevsim anlamında Manisa’nın çok avantajlı olduğunu düşünüyorum. Güzel bir havası var özellikle yaz aylarına doğru. Bir de Spil dağınız var. Gezme fırsatım olmadı ama güzel bir yer olduğu kanısındayım. Çok havadar bazı hastalıklara iyi gelen havası olduğu bir yer olarak biliyorum. 
Koşuşturmaktan kendi yaşadığımız şehirler hakkında bile bilgimiz olmuyor. Aslında bunlar da bahane insan istediği zaman herşeyi öğrenir. Biraz tembellik yapıyoruz. Mesela İstanbul doğumluyum bütün o müzeleri gezmiş miyim? Hayır. Maalesef hepimizin böyle eksiklikleri var. New York’a gitmiştik konser için orada çok yüksek bir meblağ olmasına rağmen müzeler önünde kuyruklar oluşmuştu. Bu sanıyorum biraz da kültürle ilgili"  

CAZ ALBÜMÜ ÇIKTI 

Müzik yaşantısında 40 yılı geride bırakan Fatih Erkoç, sevenlerinin uzun zamandır beklediği solo caz albümüyle dinleyenlerinin karşısına çıktı. Prodüktörlüğünü Türkiye’nin en başarılı caz davulcularından olan Ferit Odman’ın yaptığı, True Love isimli caz albümünde, tüm söz ve müzikleri ona ait 10 şarkı yer alıyor.
Yorumculuğu kadar müzisyenliği ile de dikkat çeken sanatçı yeni albümünü ManisaTV'ye anlattı. 


Fatih Erkoç: "Cuma günü bir albümümüz çıktı. Son albüm. Sözleri ve müzikleri bana ait. İngilizce sözlerle ama Amerikan Caz Standartları çizgisinde bir Caz albümü. Bu müzik çok küçük bir kitleye hitap ediyor. Ancak butik çalışmalardan bir tanesi diyebiliriz. Pop Albümü yaptığınızda kısa bir süre sonra o parçalar unutulabiliyor. Hit olmuş bir iki şarkı işte ‘Ellerim Bomboş’ , ‘Oynatmaya Az Kaldı’ gibi uzun yıllar insanların dillerinden düşmeyebiliyor. Caz’da böyle birşey yok ama çok uzun soluklu olabiliyor. Mesela 5 sene sonra tekrar birkaç bin tane baskı yapabiliriz. Aynı şekilde Türkü Albümü yaptım o da öyle. Hem Türkü hem Türk Sanat Müziği albümüm var yapımcıdan tekrar biraz daha basalım diye teklif de geldi. Zamanı olmayan albümler her zaman dinleyiciye ulaşan albümler olduğu için kalıcı oluyor ve kalıcı birşey yapma daha iyi" 

POP MÜZİĞİ GENÇLERE BIRAKTI
Pop Müziği türünde unutulmaz eserlere imza atan Erkoç, Caz türüyle dinleyenlerinin beğenisini bir kez daha kazandı. Fakat Pop Müziğe devam etmemesinin nedeni ne? 

Fatih Erkoç: "Ben şimdi belli bir yaşa geldim Pop Müziği de başka bir yaş grubuna hitap eden bir müzik. İllaki onlarla yarışmak ya da rekabet içinde olmak değil herkes kendi çizgisi var tabi ama genede başka müziklere kıyasla Caz’a vs. Pop yapmam benim 20’li yaşlardaki dinleyiciler olsun sanatçılar olsun onlarla aynı kulvarda koşamam zor. Bir de bu zaten internetten indirmeler vs. lerle satışlar da pek olmuyor. Eski satışlar yok tabi. Ama güzel projeler olduğu zaman halk bunun değerini biliyor. Aklımızda güzel projeler var. Bir tanesi bu satışları belki daha iyi bir yere getirecek. Önümüzdeki senelerde düşünüyoruz. 
Yeni albümdeki 4 şarkının DVD  olarak klip gibi şarkıların çekimlerinin olduğu görselleri var. Onlar da en yakın zamanda internette yerini alacak. Az da olsa bu müziğin alıcısı var 5- 10 bin kişi albümünü aldığı zaman bizim ön gördüğümüz sayılar bunlar bu kadar satsa bizi mutlu eder daha çoğu olursa tabi daha da mutlu eder" 

CAZ MÜZİĞİ TÜRKİYE'DE MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK GİBİ

Türkiye'de Caz müziğine olan ilgiyi anlatan Erkoç Türkiye'de Caz'ı ilginç bir benzetmeyle açıkladı. 

Fatih Erkoç: "Caz müziği Türkiye’de daha çok müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi ancak kulüpler olsun Caz festivalleri olsun çok ilgi gösteren vatandaşlarımız var. İstanbulda Kerem Görsev’le çaldığımız zaman Ameraka’daki Grammy Ödülü almış sanatçılardan daha çok dolduruyorduk. Özellikle İzmir ve diğer şehirlerimizde de ilgi gösteriyorlar. Ama albüm satışları tabi ki Pop albümleri kadar olmuyor. Pop albüm satışları da ne kadar düşük olsa da Caz ona yetişede zorlanıyor. Ancak bizim bir misyonumuz var benim gibi sanatçıların zarar da etsek fedakarlık yapıp bu çalışmaları sevenlerle buluşturuyoruz. Bu nedenle ben bu yaptığımla gurur duyuyorum güzel bir iş yaptım. Kaliteli bir müzik var çok güzel çalan arkadaşlar var. Bu nedenle ben de çok mutlu oluyorum" 

MANİSALILARA MESAJI VAR 
Son olarak Manisalılara verebileceği tavsiyeleri sorduğumuz Usta Sanatçı önemli mesajlar verdi. Erkoç'un en önemsediği konu ise 'Eğitim' 

Fatih Erkoç: "Manisalı sanatsever sanatı seviyorsa zaten sıkıntı yok ama eğer sevmiyorlarsa biz onlara hitap edelim. Bizi takip etsinler güzel müzik yapanları takip etsinler. Kaliteli müzikler dinlesinler. Şöyle bir ufak tüyo vereyim. Çocuğu olan ailelere özellikle. Erken çocuk eğitim hatta bu anne karnında başlıyor. Hamile olanlar varsa 16 haftalıktan itibaren çocuklar anne karnında dışardan olan sesleri algılayabiliyorlar. Onun için onlara klasik müziğin güzel çok ağır olmayan eserlerini örneğin Mozart’ın bazı eserlerini dinletmeleri lazım. Bu neye yarayacak. Emin olsunlar ki bilim adamları onları araştırmış ve bulmuşlar. Bu çocuk bu şekilde eğitilirse hatta 5- 6 yaşlarına kadar ailenin verdiği ufak tefek vurmalı çalgılarla derslerini yapsa ilerde bir kere iyi müzik dinleyicisi oluyor. İkincisi normal okullara gittiğinde Matematik ve Fen derslerinde daha başarılı oluyor. Daha sanatsal bir çizgi takip ediyor. Yani hayatının sonuna kadar bunun faydasınız görüyor. Çünkü ağaç yaş iken eğilir diye bir ata sözümüz var. Herkeste bir yetenek vardır ama bu şekilde bir eğitim verirseniz çocuğunuzun yeteneğini ortaya çıkartmış olursunuz. Ve belki de müzisyen olur. Onun için bu çok önemli Müzisyen olmasa da hayatının ilerleyen safhalarında bu çocuk çok faydasını görecektir" 

BARIŞ İÇİNDE BİR DÜNYA VE TÜRKİYE 
Erkoç'un dilekleri ise Barış, Huzur ve Mutluluktan yana oldu.
 
Fatih Erkoç: Herkese sağlık, sıhhat, mutluluk, huzur ve barış içinde bir Türkiye’de ve Dünya’da yaşam diliyoruz. Sevgiler Saygılar Manisa 


    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.