ÜLKER, BAŞARIYA GÖTÜREN FORMÜLÜ MANİSA’DA ANLATTI

Capital, Ekonomist dergileri ve Avea işbirliği, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın desteğiyle düzenlenen, tüm Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerle buluşma imkanı veren “Gelecek Bizde” toplantılarının üçüncü durağı Manisa yapıldı.

ÜLKER, BAŞARIYA GÖTÜREN FORMÜLÜ MANİSA’DA ANLATTI

Avea CEO’su Erkan Akdemir, Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Balcı ve Ekonomist-Capital Dergileri Yayın Direktörü M. Rauf Ateş’in ev sahipliğinde, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun ve Adnan Erbil, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hayati Dolman, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Bora Çaylan, Mehmet Baki Kılıç ile Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda; KOBİ’lerin işletmelerini büyüterek ülke sınırlarını aşmaları için ihtiyaç duyacakları öncelikli noktalara değinildi.

Toplantının ana konuşmacılarından Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “Global Bir Marka Yaratmak” başlıklı sunumuyla, Ülker markasının 60’lı yıllardan 2000’li yıllara uzanan başarı yolculuğunu anlatarak, ülke sınırlarını aşan global bir marka yaratmak için atılan önemli adımları inovasyon, sağlam altyapı ve teknoloji başlığı altında özetledi

Anadolu'daki işletmelerin iş süreçlerindeki verimlilik oranlarını artırıp; ülke sınırlarını aşmaları ve küresel pazardan daha fazla pay almaları için yeni nesil mobil teknolojilerle ilişkilerinin masaya yatırıldığı toplantıda, Avea’nın küçük büyük her sektördeki işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik, özel olarak geliştirdiği ‘terzi işi’ inovatif çözümlerine de değinildi.

 Toplantıda yaptığı konuşmada KOBİ’lerin sadece büyük işletmelerle rekabet eden ve piyasaya canlılık getiren birimler değil, aynı zamanda büyük işletmelerin kullandıkları mamul ve yarı mamulleri üreterek onların birer tamamlayıcı unsurları olduklarına dikkat çeken Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Balcı, böylece KOBİ’ler ekonomilerde yan sanayi oluşturarak büyük işletmeler ile bir ortak yaşam kurduğuna dikkat çekti. Balcı, teknolojinin KOBİ’ler için sunacağı gelecek için şunları söyledi:

“TÜİK’in yapmış olduğu 2009-2011 yıllarını kapsayan araştırmaya göre ülkemizde KOBİ’ler toplam istihdamın yüzde 77,8’ini, maaş ve ücretlerin yüzde 51,5’ini, cironun yüzde 64,8’ini oluşturuyor. Oxford Economics’in 21 ülkedeki 2 bin 100’ü aşkın KOBİ’nin değerlendirildiği “KOBİ’lerin Rekabete Yönelik Donanımı” konulu araştırma sonuçları, KOBİ’lerin de küreselleşme, rekabetçi tehditler, daha yetkin müşteriler ve hızla değişen teknolojiler ile mücadele ettiğini ortaya koyuyor. Tam da bu nedenle; yeniliklere imza atmak, maliyetleri düşürmek, verimliliği artırmak, gelişmiş ürün ve hizmetleri çeşitlendirmek, müşteri ilişkilerini güçlendirmek için ciddi avantajlar sağlayan mobilite, KOBİ’lerin temel farklılaşma aracı durumuna geldi. Aynı araştırma KOBİ’lerin bulut teknolojisine adaptasyonunun önümüzdeki üç yıl içinde yüzde 35’ten yüzde 47’ye çıkacağını gösteriyor. Bildiğiniz gibi uluslararası rekabet artık farklılaşmaktan geçiyor. Bu nedenle KOBİ’lerimizin sürdürülebilir bir büyüme ve dünyaya açılabilmek için teknolojiden daha yoğun ve daha etkin faydalanmaları gerekiyor.”

“Avea’nın sunduğu mobil teknolojilerle kurumlara verimlilik garantisi”

Küçük-büyük tüm şirketleri, büyüyebilecekleri ekosistemler oluşturarak destekleyen bir teknoloji şirketi olarak; teknolojinin getirdiği tüm olanakları KOBİ’lerin hizmetine sunduklarını belirten Balcı, “Bunu yapmayı öncelikli gördük, çünkü biliyoruz ki geleceğin şirketleri, mobil olarak yönetilebilenler olacak. Bu kapsamda kurumlarımıza bulut ve benzeri teknolojilerle ortaya konulacak uygulamaları avantajlı maliyetlerle sunuyoruz. Sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda Araç Takip, Eşya Takip, Mobil Pos, Kronik Hastalık Takibi, Sayaç Okuma Sistemleri, telemetri, mobil saha (personel takip), mobil akademi (eğitim), mobil ödeme sistemleri, kamera ve güvenlik çözümleri gibi iş yönetimi çözümleri gibi servislerimizi çözüm ortaklığı ekosistemimizde hizmet sektöründeki müşterilerimizle buluşturuyoruz” dedi.

Ali Ülker’den Ülker’i başarıya götüren formül!

Toplantının ana konuşmacılarından Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker, “Global Bir Marka Yaratmak” başlıklı sunumuyla, Ülker markasının 60’lı yıllardan başlayarak 2000’li yıllara uzanan başarı yolculuğunu anlatarak, ülke sınırlarını aşan global bir marka yaratmak için atılan önemli adımları inovasyon, sağlam altyapı ve teknoloji başlığı altında özetledi. “Ticari değer yaratan, para kazandıran; yani, tüketici nezdinde bir ihtiyacı karşılamaya yönelik bir fikriniz olmalı. Örneğin, Ülker; piyasaya farklı ürünleri geliştirerek, onları pazara sunarak, yerelleştirerek başarılı oldu” diyen Ülker, markanın küresel başarısının ardında yatan diğer faktörleri de şöyle sıraladı:

“Sağlam bir altyapıya sahip olmak, yani üretim araçlarına yatırım yapmak gerekiyor. Profesyonel, kurumsal bir ekip kültürü oluşturmanın önemini de unutmamak gerek. En önemli etkenlerden biri de teknoloji. İş süreçleri mobilleşti. Artık, günlük satışları bile mobil teknolojilerle kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye'den global pazara açılabilmek, dünya kültürüne hakim olmaktan geçiyor. İş yapacağınız ülkenin kültürüne, tüketim anlayışına, alışkanlıklarına, pazarlama kültürüne hakim olmanız ve global pazarlara açılırken, kendi pazarınıza yatırım yapmayı da ihmal etmemeniz gerek. Piyasaya geniş perspektiften bakın, kendi iç fırsatlarınızı değerlendirin.”

 

Yaşar Coşkun: “KOBİ’lerin orta gelir rehavetinden kurtarılması gerekiyor”

 

 

KOBİ’lerin orta gelir rehavetinden kurtarılması gerektiğinin altını çizen Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yaşar Coşkun,  “Ticaretin globalleştiği, sınırların giderek ortadan kalktığı ve hızla değişen bir dünyada yaşıyoruz. Ve böyle hızla değişen bir dünyada 500 milyar dolarlık ihracat,  dünyanın en büyük 10. ekonomisi olmak gibi iddialı hedeflerimiz var. Hedeflerimiz güzel ama hedeflerimize ulaşmak, bu hızlı değişime uyum sağlamak ve dönüm noktalarında savrulmamak için güçlü vizyonlara, 360 derece sorgulayan bakış açılarına ihtiyacımız var. İcat çıkaran, patent oluşturan, AR-GE’ye yatırım yapan, çalışanlarına yenilikçi üretim ve araştırma yolları açan özel sektör yöneticilerine ihtiyacımız var. Ülkemizde bu vizona sahip şirketler yöneticiler var, ancak yeterli değil, bunun sayısının artırılması hem de kobilere, aile şirketlerine bu vizyonların kazandırılması gerekiyor. Kobilerimizi orta gelir rehavetinden kurtarmalıyız. Çinlilerin dediği gibi, iki kişinin birer yumurtası varsa ve birbirlerine birer yumurta verirlerse günün sonunda yine birer yumurtaları olur. Ama birer fikre sahip iki kişi birbirleri ile fikirlerini paylaşırlarsa gün sonunda ikişer fikre sahip olurlar. Bu nedenle kendilerinde sorumluluk hissederek  bu tarz  toplantılar organize ettikleri için Avea’yı, Capital ve Ekonomist dergilerini tebrik ediyorum’ dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.