TÜRKİYEDE İLK ZAMAN GEÇİDİ MÜZESİ MANİSA'YA KURULACAK!

Türkiye'nin ilk Zaman Geçidi Müzesi Yunt Dağlarında Ortaköy'de kurulacak.

TÜRKİYEDE İLK ZAMAN GEÇİDİ MÜZESİ MANİSA'YA KURULACAK!

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala, Kooperatifin Yönetim Kurulu Üyeleri Yaşar Coşkun ve M. Altan Türe ile birlikte düzenlediği basın toplantısında "Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak hazırladığımız Zaman Geçidi Projemizin Tarımı ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından desteklenecek projeler içine alınması Projemizin Yapılabilirliğinin ve sürdürülebilirliğinin somut kanıtıdır." dedi.

Yunt Dağlarında Ortaköy ve Dazyurt Köyleri arasında 102.000 metrekare arazi aldıklarını belirten Mustafa Pala, "Kooperatif olarak alımını gerçekleştirdiğimiz arazi için Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar Planı, hazırlanmış ve planlar İl Genel Meclisince onaylanmıştır. Projemize destek veren Manisa Valimize, olumlu görüş bildiren ilgili kurum ve kuruluşlara ve kapanan İl Genel Meclisimizin başkan ve üyelerine yürekten teşekkür ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşlardan destek gören projemiz, Zafer Kalkınma Ajansı ve TKDK tarafından da yardım yapılacak projeler içine alınmıştır. Projemizin gördüğü bu ilgiden aldığımız güçle çalışarak projemizi 2014 yılı içinde hayata geçireceğiz.

Mustafa Pala, Yaşar Coşkun ve Altan Türe’nin yaptıkları ortak açıklama aynen şöyle;
"Manisa'mız tarım ve sanayide hızla gelişen ve tüm Dünya'nın ilgisini çeken bir kent olmuştur. Tarımda, sanayide ve ticarette gelişen Manisa aynı başarıyı turizm alanında gösterememiştir. Oysa, turizm konusunda önemli tarihi eserlere, doğal güzelliklere sahibiz. Manisalılar olarak her birimiz kendimizi turizm elçisi gibi görmeliyiz. Biz bu amaçla Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifini kurduk. Yaptığımız çalışmaların sonunda İnanırsak, birlik olursak ve çalışırsak başarılı olabileceğimizi gördük. Çalışmalarımızı destekleyen başta Sayın Valimiz Abdurrahman Savaş olmak üzere tüm ilgili kurum ve kuruluşların yöneticilerine kooperatifimize ortak olarak destek veren Manisalı hemşerilerimize yürekten teşekkür ediyoruz."

"Bilindiği gibi, Büyükşehir'e geçişle birlikte İl Özel İdaresi tüm yetki ve sorumluklarıyla birlikte belediyelere devredilmiştir. Kooperatifimizin projesini uygulayacağımız alan Yunusemre Belediyemizin hudutları içinde kalmaktadır. Ancak yeni kurulan belediyelerimiz bu kuruluş döneminde projelere ruhsat veremediklerinden dolayı bu işlem Büyükşehir'e dönüşen belediyemiz tarafından yapılmaktadır. Projemizi her ortamda desteklediğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün'e de teşekkür ediyoruz. Ruhsatlandırma işleminin hızlandırılması, projemize yaklaşık 1.000.000.00 Tl (Bir milyon lira) hibe verilmesini sağlayacaktır. Projemize İl Özel İdaresi Döneminde gösterilen ilginin ve verilen desteğin Büyükşehir ve Yunusemre Belediyelerimizce de gösterilmesi Türkiye'de ilk Zaman Geçidi Müzesi'nin Manisa'da kurulmasını sağlayacaktır."

"Yunt Dağlarında ahşap ve keçeden yapılma yurtlardan oluşan bir oba kurulacaktır. Obada konaklama yapılabilecek ata binilebilecek ve okçuluk yapılabilecektir. Oba da ayrıca hobi bahçeleri de bulunacaktır. 19.yy. Yunt Dağları evlerinin bulunacağı bölümde, halıcılık müzesi, ceyiz odası, dönemin yemeklerinin servis edileceği lokanta ve obanın sosyal tesisleri yapılacaktır."

Mustafa Pala, Yaşar Coşkun ve Altan Türe yaptıkları ortak açıklamada, "Büyükşehir'e dönüşen belediyemizden ve kuruluş çalışmaları süren Yunus Emre Belediyemizden göreceğimiz ilgi ve destek, Manisa'mıza Obasya Zaman Geçidi Müzesinin kazandırılması yolunu açacaktır. Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla, Manisa'mızda turizmin gelişmesine katkıda bulunarak, Manisa'nın Turizm Seferberliğini başlatmak ve sürdürmek istiyoruz " dediler.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.