TÜRKİYE İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Şeker, son günlerde artan terör olaylarını enine boyuna değerlendirdi. Türkiye’de IŞİD’e karşı negatif bir kanı olmadığını ifade eden Şeker, istihbarat konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığına değindi. PKK’nın terör faaliyetlerine de değinen Güven Şeker, “PKK, Irak'tan çıkarak Suriye’ye geçecek” dedi.

TÜRKİYE İÇİN TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR!

ÖZEL HABER: BERFİN ADICAN

Türkiye’de son günlerde hızla artan terör eylemleri, istihbarat yetersizlikleri ile PKK ve IŞİD’in eylem stratejilerini yeniden gündeme getirdi.

16 yıl boyunca Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çeşitli kademelerinde görev yapan Celal Bayar Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Şeker, Türkiye ve Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri sadece manisahaberleri.com’a değerlendirdi.

“PARTİLER, TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKASINI ZEDELİYOR”

Türkiye’nin batı tarafından önemli bir aktör olarak görüldüğünü söyleyen Şeker, partilerin ülkeye ciddi bir biçimde müdahale ettiğini ve bunun dış politikayı derinden etkilediğini belirtti.

Güven Şeker, “Türkiye, gelişmiş batı ve Avrupa açısından çok önemli bir unsur. Batılı devletler tarafından Türkiye, İslam’ın yumuşak yüzü olarak gözüküyor. Batının buna ihtiyacı var. Türkiye önemli bir aktör, eğer doğru politikalarla ilerlenirse bu durum ileride de korunur. Ne yazık ki olumsuz şeyler oluyor. Partiler, Türkiye’ye çok fazla müdahale etmeye başladı. Eskiden halkta ya da bürokraside bu görülmüyordu, şimdi görülmeye başladı. Bu durum Türkiye’nin gücünü de etkileyebilecek bir konu.” dedi.

“BAYRAK DİKMEKLE MİLLİYETÇİ OLUNMUYOR”

Terör eylemlerinin halktaki yansımasını doğru okuyabilmek için alanda çalışma yürütülmesi gerektiğini kaydeden Doç. Dr. Güven Şeker, “Ciddi bir alan araştırması problemimiz var. Batılı ülkeler terör sorunlarında bölgedeki halk ve STK’larla görüşüyor. Sorunlar bürokratlara sunuluyor ve bu şekilde çözüm üretilebiliyor. Ne yazık ki Türkiye’de böyle bir politika yok. PKK, IŞİD gibi konuları daha iyi anlayabilmemiz için argüman değiştirmemiz gerekiyor. Van, Şırnak ya da Hakkari gibi yerlere gidilip ‘siz bu örgütleri nasıl görüyorsunuz’ diye sormamız lazım. Alanı dinlemek lazım. Burada koca koca bayraklar var. Bayrak dikmekle milliyetçi olunmuyor. Bayrak, milliyetçilik belirtisi değil. Bayrak bir araçtır. Önemli olan alandaki durumu bilmek ve ona göre bir strateji geliştirmek.” diye konuştu.

“IŞİD’E SEMPATİ DUYANLAR VAR!”

Doç. Dr. Güven Şeker, Türkiye’de IŞİD’e karşı negatif bir kanı olmadığını kaydederek, “Türkiye’de IŞİD ile ilgili kanının negatif olduğunu düşünmüyorum. Bu durum ilden ile fark edecektir. Radikalizm insanları her zaman cezp eder. IŞİD’in sunni bir örgüt olmasından dolayı sempati duyan bir kesim ve hatta bazı camii imamları var. Buna karşı dikkatli olunmalı. Gençlerin bu konuda uyarılması ve devletin güvenlik organları aracılığıyla mücadele edici yöntemler geliştirmesi lazım. İlginç bir şekilde gücü yok yüksek. Eski Saddam bağlantılarıyla Suriye’ye girdiler. Türkiye için de ileride büyük bir tehdit oluşturabilirler. Bu konuda ciddi plan ve programlar kurulmalı” dedi.

“TÜRKİYE, PİYON GÖREVİ GÖRÜYOR”

Türkiye’nin uluslar arası anlamda piyon görevi gördüğünü öne süren Hukuk Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Güven Şeker, “Türkiye uluslararası anlamda plan kuran değil, piyon olan bir ülke. Türkiye’nin çok çalışması lazım. Seçim oldu, koalisyon sürecine girdik. Koalisyon görüşmelerinde CHP’nin değer yaratıcı bir yolda olduğunu düşünüyorum. Sayın Başbakanımız da bu konuda iyi niyetli. Sürecin Türkiye açısından lehine işlemesi lazım.” şeklinde konuştu.

“IŞİD DE PKK DA TÜRKİYE İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR”

IŞİD ve PKK terör örgütlerinin uluslar arası boyutlarda destek gördüğünü kaydeden Şeker, “PKK’da IŞİD’te uluslar arası güçlerin kontrolünde yerler. PKK’yı destekleyen örgütler var fakat bu işleri yaparken nelere neden olduklarını kavrayamıyorlar. IŞİD çok farklı bir boyutta. Nasıl büyüdüğü ve kimler tarafından desteklendiği bilinmiyor. Bu olayın nereye gideceği belli değil. IŞİD’in Türkiye’ye yansıması gibi ciddi durumlar var. Büyüyüp kimi altına alacağı belli değil. Bu önemli 2 konuyla ilgili siyasi bir oluşuma ihtiyacımız var. Bu kesin.” dedi.

“TÜRKİYE, İSTİHBARAT KONUSUNDA VAHİM BİR DURUMDA”

Türkiye’nin istihbarat konusunda vahim bir durumda olduğunun altını çizen Doç. Dr. Şeker, güvenlik zafiyetlerinin ciddi boyutlara ulaştığını söyledi.

 Güven Şeker, “Türkiye, istihbarat konusunda çok vahim bir durumda. Plaka Tanıma Sistemi diye bir sistem var. PTS, terör faaliyetlerini önleme konusunda en önemsiz sistemlerden birisi. Şanlıurfa’da 33 kişi öldü. Emniyet Müdürü, Plaka Tanıma Sistemi’nin kapatıldığını söyledi. Kimse neden böyle önemsiz bir sistemin kullanıma sokulduğundan bahsetmedi. 33 insanın ölmesine neden olan bomba oraya nasıl geldi? Olayın detaylarına baktığımızda ciddi bir güvenlik zafiyeti olduğunu düşünüyorum. Dünya değişiyor, bizim de ayak uydurmamız lazım. Kamu Güvenliği Müsteşarlığı düzgün bir şekilde çalışmadı. Alana gidip gözlem yapılmalı, rapor alınmalı. Genel bir güvenlik değerlendirmesi yapıldığında, güvenlikle ilgili kısa dönem orta dönem ve uzun dönem planlamalarının doğru şekilde yapıldığına inanmıyorum. Günlük planlar yapılıyor.” dedi.

ANAYASAL DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR

İstihbaratın güçlendirilmesi için anayasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydeden Güven Şeker, “Ülkedeki ayrıştırmalar kurumlara da ulaştı. MİT uzun bir dönem polis istihbarata farklı baktı, polis istihbarat MİT’e farklı baktı. MİT, kendi adamlarına farklı baktı. Bunların en üst bağlayıcısı anayasadır. Anayasada birliği sağlayıcı unsurların işlemesi gerekiyor. Türkiye’nin acil ve hızlı bir şekilde yasal düzenlemeler yapması lazım. Bu düzenlemeler siyasi partilere göre değişmemeli. Türkiye’de istihbaratla ilgili epey bir zamandır sıkıntı var. ” diye konuştu.

“PKK YER DEĞİŞTİRİYOR!”

PKK’nın Suriye’deki ilerleyişine değinen Doç. Dr. Şeker son olarak şunları söyledi, “Barzani, PKK’nın Kuzey Irak’ta hiçbir yeri olmayacağını söyledi. Bağımsızlık ilan etme yolunda ilerlediklerini belirtti. Suriye’de PYD yeni bölgeler ele geçirdi ve kanton oluşturduğunu belirtti. Tüm bu süreçler PKK’nın yer değiştireceğini gösteriyor. PKK Kuzey Irak’tan çıkacak ve Suriye’ye geçecek diye düşünüyorum. PKK’ya bu birileri tarafından önerildi ve kabul etmediler. İran da Türkiye’yle birlikte olacak ve PKK Suriye’ye geçecek.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FG - 3 yıl önce

1- kendi imkanlarına ağır sanayini kurup istihbarati yazılım,araç ve teçhizatlarını kendin yapacaksın. 2-MİT i lav edip yerine kendi istihbarat teşkilatını kuracaksın. 3- bu ülkede yaşamayı kabul eden insanlara doğu-batı , kuzey -güney fark etmeksizin eşit hakları sağlayacaksın. ayrı vatandaşlık talep edenleri önce bilgilendirip asıl amacın petrol olduğunu, bölünüp ayrı bir devlet kurulsa sahi abd ve diğer ülkelerin yine kendi içlerinde onları bölüp sömüreceğini anlatacaksın 4- incirlik gibi türkiyede bulunan türkiye cumhuriyeti bağımsızlığına aykırı ne kadar askeri üs varsa hepsini kapatacaksın 4- pkk nın doğu-güneydoğudan yaptığı uyuşturucu ticareti ağını tespit edip bunların önüne geçeceksin 5- rusyanın pkk ya silah vermesini, almanyanın hem silah hem para vermesini,yunanistanın şu zor durumdayken bile kamplarda eğit donat savaş eğitimlerini vermesini engelleyeceksin. 6-en önemlisi ise doğu ve güneydoğuda nufus planlaması ve oradaki insanların eğitimini üst seviyelere çıkaracaksın