TÜRK ÜZÜMÜNE "İRAN DARBESİ" İDDİASI

Alaşehir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Yılmaz Yıldırım yetkilileri İran üzümüne karşı önlem almaya çağırdı.

TÜRK ÜZÜMÜNE

Ülkemizin dünya çekirdeksiz kuru üzüm ihraç eden ülkeler arasında yıllardır birinciliğini sürdürdüğünü ifade eden Yıldırım; “Çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ülkemizin en büyük rakibi İran’dır. İranlı üreticiler ülkemizdeki üreticilere kıyasla başta akaryakıt olmak üzere zirai ilaç ve kimyevi gübrede verilen teşvikler nedeniyle üretim maliyetleri çok düşüktür. Bu nedenle dünya pazarlarına Türkiye ile mukayese edildiğinde gerek kalite düşüklüğü ve gerekse düşük maliyeti nedeniyle İran üzümü 500 $/Ton daha ucuza satılmaktadır. Ülkemizdeki rekolte düşüklüğünü gördükleri halde bazı ihracatçıların düşük fiyatlarla alivre satış yaparak taahhüt altına girdiklerini, bu taahhütlerini yerine getirmek ve yükselmekte olan üzüm fiyatlarını düşürmek için kalitesi Türk üzümü ile kıyas edilemeyecek kadar düşük ve Avrupa pazarlarına girmekte çok zorlanan İran üzümünü serbest bölgelerde işleyerek Türk üzümü diye satmaya başladıkları duyumları alınmıştır” dedi. 

Bunun sonucunda ihracatçıların borsalardan yeterli alım yapmayıp, fiyatları aşağı çekmek için İran üzümünü 2.500 $/ton seviyelerinde Avrupa pazarlarına satmak için teklif verdiklerini savunarak; “Bu durum piyasada fiyatların gevşemesine yol açmıştır. Gelinen bu noktada özellikle yüksek girdiler ile üretim yapan üzüm üreticilerimiz, üretici örgütleri, emeği değerlendirmek için çalışan dürüst tüccarlarımız, ilkeli ihracatçılarımız tedirgin olmuş ve sonuçta ülkemiz hem ekonomik kayba, hem de yıllarca zorla kazanılmış pazarların 3-5 haksız rekabet yapmak isteyen ihracatçı yüzünden kaybetme pozisyonuna gelinmiştir. Bölge borsaları ve diğer sivil toplum kuruluşları, çiftçi kuruluşlarımızla görüş alışverişi içinde olmaya devam ederek olayların takipçisi olduklarını, İran üzümünün Türk üzümü gibi ihraç edilmesinin engellenmesi yönünde gerekli tedbirlerin acilen alınmasını sağlamak amacıyla şikâyetlerini başta ilgili Bakanlık ve bölge milletvekillerine ilettiklerini belirterek yetkilileri göreve çağırdı” diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.