TUR YILDIZ BİÇER İLE 8 MART

CHP Manisa Milletvekili aday adayı Tur Yıldız Biçer manisatv'de yayımlanan Büşra Gürbüz ile Gündem Özel programının konuğu oldu.

TUR YILDIZ BİÇER İLE 8 MART

 

8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü öncesinde ManisaTV ekranlarında konuşan Biçer, kadın milletvekili aday adaylığının yanı sıra Türkiye'de kadının yeri ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 

"8 Mart Dünya Kadınlar gününde keşke başka şeyleri konuşuyor olabilsek ama Türkiye'de kadının yeri denilince ne yazıkki akıllara ilk olarak Şiddet geliyor" diyerek sözlerine başlayan Biçer; "Malesefe elimizde olmayan aslında elimizde olan ama ne yazıkki sağlayamadığımız koşullar nedeniyle şiddeti konuşuyoruz. bundan da çok büyük üzüntü duyuyoruz. Kadın mücadelesinin Türkiye'de çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.  

"ÖLÜMÜNE BİR MÜCADELENİN SİMGELEŞMİŞ HALİDİR 8 MART"

8 Mart Dünya Emekçi kadınlar gününün tek bir olayın tarihsel bir yıl dönümü olmadığını yaklaşık 70- 75 yıllık bir mücade sonucu kazanılan bir gün oladuğunu söyleyen Biçer 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ün anlamını şöyle anlattı;

"Bu yaklaşık 150- 200 yıllık bir kadın mücadelesi sürecinin bugün artık simgeleşmiş bir günü. aalnıda kadın mücadelesi Türkiye'de ve dünyada yaklaşık aynı dönemlerde başlıyor. NewYork'ta 1857 yılında tekstik fabrikasındaki kadınların eşit işe eşit ücret, doğum izni, çalışm saatlerinin 16 saatten 10 saate çekilmesi gibi taleplerle başlayan bir grev aslında olayı tetikliyor. Grevin yapıldığı fabrikanın dışarıya giriş çıkışı iptal edilince içerde büyük bir yangın çıkıyor ve bu kadın işçilerden 129'u hayatını yanarak kaybediyor.Bu olay dünyanın heryerinde yankı uyandırıyor cenazee yaklaşık 100 bin kişi katılıyor.  Kadın mücadelesinin meşalesi o zaman bu olayla yanıyor. Daha sonra yine büyük grevler ve kadın mücadeleleri oluyor ve 1910'lu yıllarda kadın mücadelesi bir günle simgeleştirilmek isteniyor ama yine de bu tarih 1920'li yıllarda netleşiyor.  Yani 8 Mart'ın kutlanması yaklaşık 70- 75 yıllık bir mücadelenin sonunda kazanılmış bir gün. Bu gün ölümüne bir mücadelenin sonucunda simgeleşebiliyor"

"43 İLİMİZDE HALA KADIN VEKİL YOK"

Türkiye'de kadın hareketinin Cumhuriyetten önce başladığını ifade eden CHP'li Biçer, Cumhuriyet yıllarıyla günümüzü böyle karşılaştırdı; 
 "Kadınlarımız dünyadaki bu gelişmelere sessiz kalmıyorlar. Cumhuriyetin kurulmasıyla birlikte kadınlarımız bir adım öne geçiyor. Cumhuriyetle birlikte kadınlarımız diğer Avrupa ülkelerinden çok daha önce bazı haklar elde ediyorlar. İlk meclise 17 tane kadın vekil giriyor. Günümüze baktığımızda şimdiki koşullar o günkü koşullardan iyi değil. Cumhuriyetin bize bahşettiği bu güzelliği bu güne kadar getirememişiz. Bu gün 43 tane ilimizde hala kadın vekil yok. Oran ne yazıkki Avrupa'daki Amerika'daki oranlardan çok düşük. oralarda yüzde 46'lardayken bizde yüzde 17 kadın vekil oranı var"  

KADIN - ERKEK EŞİTSİZLİĞİ 

Biçer sözlerini şöyle sürdürdü; "Kadın emeği hep daha ucuz ve ne yazıkki daha uysal bir işgücü olarak görülmüş.  Dünyadaki nüfusun yüzde 50'si kadın Dünyada yapılan bütün işlerin yüzde 66'sını kadınlar yapıyor. İşin çğunu yapmalarına rağmen dünya gelirinin yalnızca yüzde 10'una sahipler ve dünyadaki mal varlığının da yalnızca yüzde 1'ine sahipler. Rakamlardaki bu orantısızlık şaşırtıcı boyutta. Diğer taraftan bakarsak Dünyadaki işlerin yüzde 34'ünü erkekler yapıyor, dünya gelirinin yüzde 90'ına sahipler, mal varlığının da yüzde 99'una sahipler. Aklımızın bile almayacağı rakamsal eşitsizlikler söz konusu" 

TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK DENİNCE

Biçer Türkiye'de kadın olmayı da kendisi üzerinden şöyle anlattı; "Türkiye'de kadın olmak deyince aslında bu konuda kendimden bahsedebilirim. Süt iznini bile kullanmakta zorluk çekmiş, yasal haklarını bile kullanmakta zorluk çekmiş biri olarak söylüyorum. En basit bir rakam söyliyebiliriz size şuanda 4 Milyon kadınımız okuma yazma bilmiyor. Son 12 yıla bakarsak AK Parti iktidarıyla birlikte Türkiye'de kadına şiddet oranı yüzde bin 400 artmış.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Ayşenur İslam çocuklara, kadınlara taciz tecavüz olaylarında çığlık atmamızın yeterli olacağı gibi aklımızın mantığımızın almadığı çözümleri var. Böyle bir kadın bakanımız varken artı mecliste iktidar parti için söylüyorum Bakanımız da dahil olmak üzere mecliste mevcut kadınların yine erkek aklıyla hareket etmeye devam etmeye ısrar ettikleri sürece  erkek akıl, erkek yargı, erkek devlet mantığından sıyrılamadığımız sürece, gerçekten akılcı, mantıklı ve radikal çözümler üretmek için bir endişhe duymadığımız sürece, bu gerici zihniyetin böyle bir mücadelede başarılı olamayacağı zaten ortada"

"AYŞENUR İSLAM'I İSTİFA'YA DAVET EDİYORUM"
Geçtiğimiz günlerde Burcu Çapar davasında Adliye önünde toplanan kadınlar Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam'ı istifaya davet etmişti. Bu olay üzerine de değerlendirmelerde bulunan Biçer, 'Ben de Ayşenur İslam'ı istifaya davet ediyorum' dedi.  
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.