TSO Yönetiminden Erbil'e Cevap

Manisa Ticaret ve Sanayi Odasında sular durulmuyor. Geçtiğimiz ay içinde sağlık sorunları nedeniyle yönetim kurulu toplantısına katılmayan ve yapılan toplantıda yetkilerinin elinden alındığını iddia ederek yönetim kuruluna savaş açan Başkan Andan Erbil'e yönetim kurulu üyelerinden yanıt geldi. Yapılan yönetim kurulu toplantısının gizli bir toplantı olmadığını savunan yöneticiler, toplantı sonrasında kamuoyuna yansıyan bilgileri ise kendilerinin sızdırmadığını ileri sürdüler.

TSO Yönetiminden Erbil'e Cevap

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlar kentin gündemine oturdu. İddiaya göre sağlık sorunları nedeniyle yönetim kurulu toplantısına katılmayan Başkan Adnan Erbil'in yetkilerinin bir kısmı elinden alındı. Bunun üzerine Başkan Erbil açıklama yaparak, bu kararların hukuksuz olduğunu savundu ve yargıya gideceğini ifade etti.
MTSO Yönetim Kurulu üyeleri Tolga Tunç Çalışkan, Mehmet Yılmaz, Fatih Özer, Serhat Çetin, Banu Tatlıcıoğlu, Gökmen Gökdede, Kamil Yüzgenkaya, Mehmet Baki Kılıç ve Atilla Altuntaş ortak bir açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada toplantı davetinin bizzat Başkan Adnan Erbil'den geldiğinin altı çizildi ve alınan kararların hukuksuz olmadığı savunuldu.

İşte o açıklama:
Çok Değerli Manisa Kamuoyu

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak,  Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’in geçtiğimiz hafta içerisinde yapmış olduğu açıklamalara istinaden ilgili konulardaki görüş ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşma ihtiyacı içinde bulunduk. Bilinmesini isteriz ki Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki tüm Ticaret ve Sanayi Odaları gibi Manisa Ticaret ve Sanayi Odasıda 5174 sayılı kanun ve sair mevzuat çerçevesinde yönetilmektedir. Yönetim Kurulumuz ilgili kanun çerçevesinde görevini sürdüren seçilmiş ve demokratik bir karar organıdır. Bu organ oy çokluğu ile karar alarak mevzuat ve meclis kararları çerçevesinde oda işlerini yönetmektedir. Kurulumuz geçtiğimiz hafta Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil’in sağlık nedenleri ile katılmadığını belirttiği ancak kendisi tarafından yapılan çağrı üzerine gerçekleştirilen haftalık olağan toplantısında kanun çerçevesinde oluşturulan gündemde gördüğü lüzum üzerine daha önceden tarafımızca kendisine devredilen çeşitli görev ve yetkileri kanun ve ilgili yönetmeliklere uygun olarak geri almıştır.
Yönetim Kurulu Başkanı’nın tarafımıza kararların yetkisizce bir kopyasının alınmış olduğuna yönelik yaptığı açıklamada atıfta bulunduğu oda muamelat yönetmeliğinin aynı maddesinin son fıkrası “Karar defterleri, ilgili organ üyeleri tarafından hizmet binası içinde her zaman incelenebilir ve fotokopi bedeli karşılığında örnekleri alınabilir. 4982 sayılı bilgi edinme hakkı kanunu hükümleri saklıdır.”  şeklinde açıkça amir hüküm sergilemektedir. Böyle bir madde olmasına rağmen alınan kararlar itham edildiğimiz üzere basına kesinlikle tarafımızdan servis edilmemiştir. Kaldı ki ülkemizde basının haber özgürlüğüne sahip olduğu hepimizce bilinmektedir. Kurumlar, kişilerin kişisel değer ve önceliklerinin önünde gelmelidir. Biz Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu olarak ahlaksızlık ve daha birçok üsluba uygun olmayan şekilde hakarete maruz kalsak ve kalacak olsak da; Bu güne kadar ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde birçok öncü projeye imza atmış, yeri geldiğinde binlerce insana ekmek kapısı açmış, bazen de tüm Türkiye’de örneği olmayan çalışmalar yaparak milli projeler gerçekleştirmiş, yüz yılı devirmiş bir çınar, hepimizin gurur kaynağı Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nın tüm organlarının, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da tüm tacir ve sanayicilerimizin haklarını savunmak ve kurumun kültür ve vizyonuna uygun olarak faaliyet göstermesi için gerekli adımları atmaktan asla çekinmeyeceğimizi, tarafımıza yapılan haksız ithamlara yönelik olarak hukuk devletimizin tüm imkânlarını sonuna kadar kullanacağımızı, değerli Manisa kamuoyunun ve çok değerli üyelerimizin dikkatine saygıyla sunarız"

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.