TREN BİLETİ ZAMMI MECLİSTE!

MHP’li Akçay Manisa’da tren biletlerine yapılan zamları meclis’e taşıdı.

TREN BİLETİ ZAMMI MECLİSTE!

Manisa’daki tren biletleri fiyatlarının yüzde yüz oranında artırılmasıyla ilgili olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanına soru önergesi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “2015 yılı enflasyonu yüzde 8,81’dir. Dolayısıyla kamunun yapacağı zamların bu enflasyon oranını geçmemesi gerekir.Ancak Devlet Demir Yolları 15 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere başta Manisa olmak üzere bazı illerde tren biletleri fiyatlarını yüzde yüz oranında arttırdı. Enflasyonun yüzde 8,81 olduğu bir dönemde tren biletleri fiyatlarının yüzde yüz oranında artırılmasını doğru buluyor musunuz? Tren biletleri fiyatlarını geri çekerek bilet fiyatlarını enflasyon artışına göre yeniden düzenlemeyi düşünüyor musunuz?” diye sordu.

11 KAT ZAM

Tren biletlerine enflasyonun 11 katı oranında zam yapıldığını söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “2015 yılı enflasyonu yüzde 8,81’dir. Dolayısıyla kamunun yapacağı zamların bu enflasyon oranını geçmemesi gerekir. Ancak AKP tarafından 15 Ocak 2016 tarihinde Manisa’daki tren biletleri fiyatlarına yüzde yüz oranında zam yapılmıştır" dedi.

KAÇ TL OLDU

Akçay sözlerine şöyle devam etti; "15 Ocak 2016 tarihindeki zamdan önce Manisa- İzmir arasındaki tren biletleri 5 lira iken şu anda Manisa- İzmir arası 10 liradır. Yine Soma – Manisa, Soma-Balıkesir, Saruhanlı- İzmir ve Akhisar- İzmir arasındaki tren bileti 5 liradan 10 liraya çıkmıştır. Soma- İzmir arasındaki tren bileti 7 liradan 13 liraya, Alaşehir- İzmir arası 11 liradan 16 liraya çıkmıştır. Salihli- İzmir arasındaki tren bileti 8 liradan 13 liraya, Turgutlu- İzmir arası 5,75 liradan 10 liraya, Salihli- Turgutlu arası 3,5 liradan 6,5 liraya çıkmıştır. Enflasyon oranın 8,81 olduğu bir ülkede tren fiyatlarına yüzde yüz oranında zam yapılmasını izah etmek mümkün değildir. Hükümet bütçe açıklarını Manisalı vatandaşların tren biletlerine zam yaparak mı kapatmaya çalışmaktadır” dedi.

MESAFE DÜŞTÜ ZAM GELDİ

Tren biletlerine yapılan zamlar konusunda bilgi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “15 Ocak 2016 tarihindeki zamlardan önce en düşük tren bileti 2 lira 75 kuruştur. 15 Ocak’ta yapılan zamla en düşük tren bileti fiyatı 3,5 liraya yükseltilmiştir. Zam artış tablosunda dikkat çeken bir başka husus da barem olarak nitelendirilen birim kilometreler düşerken bilet fiyatlarının artırılmasıdır. Nitekim, zam öncesi mesafeler 1-50, 51-100, 101-150 ve 151-200 km diye 50’şer kilometrelik bölümlere bölünmüştür. 1 ile 50 km arasındaki en düşük bilet fiyatı 2,75 lira 51 ile 100 km arasındaki bilet fiyatı 4 lira olarak belirlenmiştir. Zam sonrası ise mesafeler 1-40, 41-80, 81-120, 121-160, 161-200 km diye 40’ar kilometrelik bölümlere bölünmüş ve 1 ile 40 km arasındaki en düşük fiyat 3,5 liraya, 41 ile 80 km arasındaki fiyat 6,5 liraya çıkarılmıştır. Dolayısıyla gidilen mesafe düşürülürken bilet fiyatları yüzde yüz oranın da artırılmıştır” dedi.

YÜKSEK ÜCRET

Salihli- Turgutlu arasındaki tren biletlerinin bir üst dilimden gösterilerek vatandaşlardan yüksek ücret alındığını söyleyen Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “15 Ocak 2015 tarihindeki zamdan önce en düşük mesafe olarak kabul edilen 1 ile 50 km arasındaki tren biletleri 2 lira 75 kuruştur. Zamdan sonra en düşük mesafedeki yani 1 ile 40 km arasındaki tren bileti 3 lira 50 kuruşa çıkarılmıştır. Yine zamlı fiyata göre 41 ile 80 km arasındaki tren bileti fiyatları 6,5 liradır. Salihli-Turgutlu arasındaki demiryolu mesafesi 38 km’dir. Dolayısıyla Salihli-Turgutlu arasındaki bilet fiyatının 3,5 lira olması gerekmektedir. Ancak Salihli- Turgutlu arası Devlet Demir Yolları sisteminde 40 km’nin üstünde gösterilmekte ve sistem otomatik olarak 6,5 liradan bilet kesmektedir. Vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi için bilet fiyatlarının ve mesafelerin bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.” dedi

SORU SORDU

Manisa’daki tren biletleri zamları konusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a soru önergesi veren Manisa Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “2015 yılı enflasyonu yüzde 8,81 iken Manisa’daki tren bileti fiyatlarına enflasyonun 11 katı oranında zam yapılmasını doğru buluyor musunuz? Bu zammın gerekçesi nedir? Zam öncesi tren bileti fiyatları 50’şer km’lik dilimler halinde belirlenip indi-bindi olarak nitelendirilen 1 ile 50 km arasındaki tren bileti ücreti 2 lira 75 kuruştur. 15 Ocak 2016 tarihindeki zamla birlikte 200 km’ye kadarki tren bileti fiyatları 40 km’lik dilimlerle belirlenmeye başlanmış ve 1 ile 40 km arasındaki tren bileti ücreti 3 lira 50 kuruşa çıkarılmıştır. Tren bileti fiyatları 50’şer km’lik dilimlerle belirlenirken zam sonrası fiyat belirlemede kullanılan 50’şer km’lik bu dilim 200 km’lik mesafeye kadar neden 40’ar km’lik dilime düşürülmüştür? Salihli- Turgutlu arasındaki tren yolu mesafesi 38 km olduğu halde bu iki ilçe arasındaki vatandaşlarımızdan neden bir üst dilimden ücret alınmaktadır? Benzer uygulamaların başka mesafeler arasında da yapılarak vatandaşlarımızın mağdur edildiği yönündeki iddialar doğru mudur? Manisa’da tren biletlerine yapılan zamları geri almayı düşünüyor musunuz?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
aynur suna - 2 yıl önce

ek sefer konulmalı 2 liralık yolu manisa seyahat 10 liraya götürüyor yazık millete.


Avatar
hakan er - 2 yıl önce

hem indirim gelsin hem sefer sayıları artırılsın manisa seyahat resmen soygun yapıyor bunun önüne ancak böyle geçilir.