“TELEVİZYON İHRACATININ YÜZDE 88’İ MANİSA’DAN”

Üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam eden MTSO, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin koordinatörlüğünde, ihracat bilincinin arttırılması ve ihracata yönelik destek programlarının tanıtılması için ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ düzenledi. Seminerde konuşan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, "Türkiye’nin toplam televizyon ihracatının yüzde 88’i Manisa’dan yapılmaktadır" dedi.

“TELEVİZYON İHRACATININ YÜZDE 88’İ MANİSA’DAN”

Üyelerine yönelik bilgilendirme seminerlerine devam eden Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin koordinatörlüğünde, Ekonomi Bakanlığı ve Türk Eximbank A.Ş. uzmanlarının sunumları ile ihracat bilincinin arttırılması ve ihracata yönelik destek programlarının tanıtılması için ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ gerçekleştirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Bülent Koşmaz Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen seminere MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, MTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Bankoğlu, MTSO Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Altuntaş, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü ve TOBB Manisa İl Oda ve Borsalar Akademik Danışmanı Doç. Dr. Mahmut Karğın, Manisa İş dünyasının temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

“DÜNYA TEK BİR PAZAR HALİNE GELDİ”
Seminerin açılış konuşmasını yapan Manisa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, “Bugün geldiğimiz noktada, küreselleşmeyle birlikte dünyada ekonomik sınırlar kalktı ve dünya bütünleşerek tek bir pazar haline geldi. Uluslararası ekonomik entegrasyonun sağlanması ve dünya ticaret hacminin artmasıyla beraber piyasalara, müşterilere ve tedarikçilere ulaşmak daha da kolaylaştı ve bu sayede dünyanın farklı kıtalarında üretilen ürün ve hizmetler, bir başka kıtada rekabet etme şansı yakaladı. Artan rekabet ortamında dünya pazarlarından pay almak, üretimi artırmak ve geliştirmek, satış ve karları artırmak, ekonomi ve büyümeye katkı sağlama noktasında dış ticaret önemli bir paya sahip” ifadelerini kullandı.

“TELEVİZYON İHRACATININ YÜZDE 88’İ MANİSA’DAN”
“Bundan 10 yıl önce dış ticaret hacmimiz 225 milyar dolar iken bugün gelinen noktada ise dış ticaret hacmimiz 340 milyar dolara ulaşmıştır” diyen Erbil, “6,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olan ilimiz, 2016 yılında gerçekleştirmiş olduğu 3.7 milyar dolarlık ihracatı ile Türkiye’ de en çok ihracat yapan 7’nci il konumundadır. 2017 yılının ilk 9 ayında ise 2.7 milyar dolar ihracat gerçekleştirilmiştir. En çok ihracat yaptığımız ülkeler ise Almanya, İngiltere ve Fransa’dır. Türkiye’nin toplam televizyon ihracatının yüzde 88’i Manisa’dan yapılmaktadır. Tüm bu veriler dış ticaretin hem ilimiz hem de ülkemiz ekonomisi açısından ne kadar önemli bir paya sahip olduğunu bizlere bir kez daha göstermektedir” şeklinde konuştu.

“İŞLETMELERİN YURTDIŞINA AÇILMALARINA DESTEK OLUYORUZ”
Erbil konuşmasını, “İşletmelerimizin yurtdışına açılmalarına destek olmak, uluslararası pazarlarda rekabet güçlerini artırmalarına katkıda bulunmak amacı ile düzenlediğimiz bu seminerle ihracatta sağlanan destek programları, ülke masaları ve pazar araştırması, pazara giriş engelleri ve çözüm yolları, Türk Eximbank ihracat kredi sigorta ve garanti programları hakkında siz değerli üyelerimizin bilgi sahibi olmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Umarım bugün gerçekleştireceğimiz dış ticaret bilgilendirme seminerimiz, başka ülkelerdeki potansiyel alıcılara ulaşmanızda vesile olur” ifadeleriyle sonlandırdı.
Seminerin ilk bölümünde Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı İsmail Bozdemir, ihracatta sağlanan destek programları ile ilgili bilgi verirken; 2’nci bölümde ise Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş., Müdür Yardımcısı Fatma Gökçen Ertuğrul ve Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. Uzmanı Semra Öner, Türk Eximbank ihracat kredi sigorta ve garanti programları hakkında bilgi verdi.

Kaynak: Haber Gazetesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.