TEKİN; "GÜNDEMİ ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ"

Müstakil İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Manisa Şube Başkanı Abdullah Tekin, son zamanlarda gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

TEKİN;

MÜSİAD adına konuşan Tekin; “ MÜSİAD kurulduğu günden beri hakkın ve hukukun, adaletin ve eşitliğin, barışın ve güvenin, refahın ve mutluluğun yanında olmuş, bu değerlerin ülkemizde kökleşmesi için çalışmış ve gerektiğinde sorumluluk almaktan kaçınmamıştır.  İşadamları olarak, ülkemizin geleceğine daha fazla yatırım yapabilmemiz için temel beklentimiz; huzur, güven ve istikrar ortamımızın devamıdır.  Gezi Olaylarından başlayarak devam eden süreci, ekonomimize olumsuz yansımaları olan gelişmeleri, yakinen izliyoruz.  Son olarak, yolsuzluk ve rüşvet iddiaları sebebiyle 17 Aralık’ta başlatılan soruşturmayı ve medyadaki yansımalarını ekonomimize ve güven ortamına verdiği ve vereceği zararlar bakımından, tüm kamuoyu ile birlikte, endişeyle takip ediyoruz” dedi.                           

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının sonuna kadar araştırılmasının, neticesinde suçluların cezalandırılmasının herkesin ortak arzusu olduğunu söyleyen Tekin, “Bu sürecin, yargı bağımsızlığı ve hukuk devleti ilkesinden taviz verilmeden, kurumların görev alanları içinde takip edilmesi zorunludur. Yargının bağımsızlığı her türlü etkiden uzak olması demektir.  Söz konusu soruşturmada ismi geçen kişilerin, peşinen suçlu gibi gösterilmemeleri ve soruşturmanın bu kişilerin ailelerini de kapsayacak şekilde genişletilmiş gibi gösterilmemesi ve dolayısıyla bu yolla hükümeti hedef haline getirecek şekilde basında haberler yapılması adalet duygumuzun törpülenmesine sebep olmuştur” şeklinde konuştu.                    

Sözlerine, Olayların yansımalarının önümüzdeki seçimlerde görüleceğini ekleyen  Tekin, “Yerel Seçimler, ardından Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler sürecine girdiğimiz bugünlerde, bu soruşturma sebebiyle yaşananların, ekonomimiz dahil olmak üzere beklenmedik yansımaları, kamuoyunda, doğuracağı muhtemel etkiler bakımından, siyaseti dizayn olarak algılanmaktadır. Buna izin verilmemelidir. Büyüyen ve güçlenen Türkiye’miz medya üzerinden şekillendirilecek bir ülke değildir.          

 Söz konusu  yolsuzluk iddialarının ardından, tam da FED'in tahvil alımı ile ilgili yeni kararlarını açıkladığı bir süreçte, bazı verilerde yaşanan değişimleri ve bu değişimlerin ekonomimize maliyetler yükledi.

Yolsuzluk iddiaları ve devletin kayıp milyonlarının peşine düşüldüğü adli bir soruşturma ardından, anlaşılmaz bir şekilde, adli soruşturmanın siyaseti de kuşatacak şekilde yorumlanması ve yayınlanması,  bunların ekonomik beklentilere yansıtılması sonucu, $/TL kuru 2,098 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı, borsada yüzde 7,5’lara varan düşüşler yaşandı, gösterge tahvil faizi 0,8 puan artarak, yüzde 9,6 seviyesine yükseldi. Sadece faizdeki bu 0,8 puanlık artış bile, ekonomimize 8 milyar TL’lik ek bir yük getirmiş durumdadır” dedi.     

 Yaşanan olayları değerlendiren  Başkan Abdullah Tekin, “Yaşanan olaylar Türkiye’yi itibarsızlaştırma operasyonudur. Ülkesini seven herkes bunu görebilmeli ve buna izin vermemelidir. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün de ok net bir şekilde ifade ettiği gibi, demokratik hukuk devletinde, devlet kurumlarında çalışanların bireysel olarak farklı düşünceleri ve ideolojileri elbette olacaktır.Ancak "Bunların oluşturduğu birbirine bağlı yapı devlet işleri ve kamu işleri dışında meşrudur. Devlet işleri kamu işleri söz konusu olduğunda devlet otoritesi, Anayasa, kanunlar ve çalıştıkları kurumların kuralları dışında bağlayıcı bir yapı olamaz. Bunun dışında hiçbir otorite söz konusu olamaz, hiçbir dayanışma söz konusu olamaz” dedi.                                        

Huzur ve güven ortamımıza sahip çıkmalıyız diyen Tekin ; “MÜSİAD olarak başından beri destek verdiğimiz, aydınlık yarınlarımız için atılmış önemli bir adım olan “Çözüm Süreci” ve “Demokratikleşme Paketi” ile toplumsal barış açısından normalleşme yolunda hızla ilerleyen Türkiye’nin, adli boyutunun dışına maksatlı bir şekilde çıkartılan bir olayın gündemiyle meşgul edilmesi, kimseye yarar sağlamayacaktır.
Uluslararası arenada ülkemize yönelik algıları olumsuz yönde etkileyen bir itibarsızlaştırma operasyonunun, belirli çevreler ve zümreler tarafından manipüle edildiği intibası, kamuoyunda yaygın bir kanaat olarak yer bulmaktadır. İş dünyası olarak 2023 vizyonuna kilitlendiğimiz bugünlerde, ülkemizin ve evlatlarımızın geleceği için birbirimize daha fazla kenetlenmeli, aklıselim ile huzur, güven ve istikrar ortamımıza hep birlikte sahip çıkmalıyız” ifadelerine yer verdi.  

 Başkan Tekin konuşmasının sonunda, MÜSİAD Manisa Şubesi’nin MTSO yeni hizmet binası yanında hizmet vereceğini, Cuma günü gerçekleşecek olan açılışa Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ile MÜSİAD Genel Başkanı Nail Opak’ın katılacağını belirterek,tüm  Manisalıları açılışa davet etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.