banner278

TEHLİKE KAPIDA! SON GÜN 15 ŞUBAT

Limited şirketlerin sermaye artırması için son tarih 14 Şubat. Yeni Ticaret Kanunu’na göre küçük büyük tüm şirketler sermayelerini taban rakamlara yükseltecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Manisalı Avukat Halit Moralıoğlu;” Asgari sermaye tutarlarını kanunun belirlediği miktara yükseltmeyen şirketler, yasa gereği münfesih duruma düşme tehlikesi ile karşı karşıya bulunmaktadırlar. Bugün 2014 yılının Şubat ayının ilk haftasını geride bırakmak üzere olduğumuz nazara alındığında tehlikenin ne kadar büyük olduğu anlaşılmaktadır. Binlerce şirket ortağı, 14 Şubat sabahı şirketlerinin fesih gerçeği ile karşı karşıya kalabilirler” dedi.

TEHLİKE KAPIDA! SON GÜN 15 ŞUBAT

Cemil Seval’in Özel Haberi…

Bu rakam anonim şirketler için 50 bin lira, Limited şirketler için ise 10 bin lira olarak belirlendi. Bakkaldan, kasaba ve sucuya kadar bu kapsamdaki esnafın 14 Şubat'a kadar sermayeyi 10 bin liraya çıkarması gerekiyor.

ÇOĞUNLUK KARARI YETER

Konuyla ilgili açıklama yapan Manisalı Avukat Halit Moralıoğlu; ”Anonim şirketlerin sermayelerini 50 bin TL'ye limited şirketlerin sermayelerini 10 bin TL'ye yükseltmeleri gerekmektedir. Sermaye artırımı için yapılacak genel kurullarda toplantı nisabı aranmaz, kararlar oy çoğunluğuyla alınır ”dedi.

KAPANAN ŞİRKET NE YAPACAK?
Konuyla ilgili konuşan Moralıoğlu, ticaret hukukçuları sırf bir anonim veya limited ortaklığın sermayesini asgari düzeye yükseltmemiş olmasının, o şirketin 'sona ermesine' yol açabilir. Uzmanlar “559 sayili KHK uyarınca asgari sermaye düzeyini sağlayamayan şirketleri ayrı; yeni TTK'nin yürürlüğe girmesinden iki yıl içinde infisah eden şirketleri ayrı tutmaktadır. ikinci kategoridekiler infisah sebebini ortadan kaldıran işlemleri yaptıklarını belirten belgeleri ticaret siciline sundukları takdirde, faaliyete devam ederler" dedi.

TEKRAR AÇILABİLİR Mİ?
Ticaret hukuku Uzmanı Moralıoğlu; "Ticaret hayatındaki bu düzenleme, infisahin hukuki yapısına aykırı olmakla birlikte kanun koyucu, sermaye duzeyini 14 Şubat'ta sağlayamayan şirketlere, bu yolla faaliyetlerini canlandırma imkânını tanımaktadır. Ancak bu imkândan hangi aşamaya kadar yararlanılabileceği kanunda açıklığa kavuşturulmamıştır ” dedi.

SONRAKİ UYARILAR!
Avukat Moralıoğlu sözlerine şöyle devam etti; “TTK anonim şirketlerin esas sözleşmelerini, limited şirketlerin şirket sözleşmelerini yürürlük tarihinden itibaren (1/07/2012) oniki ay içerisinde TTK hükümlerine uyumlu hale getirmelerine dair hüküm G.T.Bakanlığı tarafından 29/06/2013 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan Tebliğ ile 1 yıl uzatılmıştır. Bu durumda şirket yetkilileri sözleşmelerini 30/06/2014 tarihine göre uyumlu hale getirmek zorundadırlar. Bu gereğin yerine getirilmemesi hâlinde şirket sermayesinin uyumlu hale getirilmesi hususunda olduğu gibi şirketin fesih edilmesi gibi bir tehlike yoktur. Uygulama yasasına böyle bir hüküm konulmamıştır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.