Taşeronlaşmayı Protesto Ettiler

Sağlık-Sen Manisa Şubesi, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışmak üzere taşeron üzerinden hizmet alımını yapmak isteyen Sağlık Bakanlığı’nı eleştirdi. Sağlık-Sen üyeleri Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 112 Komuta Merkezi önünde basın açıklaması yaparak taşeronlaşmayı protesto etti. Üyeler, “112 hizmeti taşeronlaşamaz. Bakanlık taşerondan vazgeç” sloganları attılar.

Taşeronlaşmayı Protesto Ettiler

Sağlık-Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat, Sağlık-Sen olarak kamuda tek tip istihdamı savunduk ve sözleşmeli kamu görevlilerinin kadroya geçmesine öncülük ettiklerini ifade etti. İrğat, Vekil ebe hemşireler, kamu dışı aile sağlığı merkezi çalışanları ve 4/C’liler kadro beklerken, Sağlık Bakanlığı’nın acil sağlık hizmetleri için taşeron üzerinden hizmet alımı yapacak olması kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizdi.

Kamu hizmetlerinin kadrolu kamu görevlisi tarafından verilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan İrğat, “Sağlık gibi hayati bir konunun bu temel ilkeden uzak görülerek taşeron üzerinden hizmet alımına gitmesi, emek sömürüsünü teşvik etmektedir. Ayrıca aynı ambulanstaki aynı okul mezunu iki çalışandan birinin taşeron diğerinin kadrolu olması iş barışını olumsuz yönde etkileyecek önemli bir faktördür. Bozulan iş barışı ise sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşmesine veya hasta-çalışan arasındaki ilişkinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilecektir. Sağlık Bakanlığı’nda yıllık her branştaki toplam istihdamın 12 binlerde olması farklı branşlardaki açığı karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Sağlık hizmetlerinde, personel açığı taşeron eliyle değil, kadrolu istihdam yapılarak sorun çözülmelidir. Devlet eliyle kayıt dışılığı ve emek sömürücülüğü yapılması kararından en kısa sürede vazgeçilmelidir” dedi.

Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan İrğat,  sözlerini şöyle tamamladı: “Taşeron eliyle hizmet alımından vazgeçmesi, kadrolu kamu görevlisi alarak, hem işsizliğin azaltılmasına katkı sunmak, hem de hizmet sunumunda kaliteyi yükseltmesi gerekmektedir. Bir kamu görevlisinin görevi başındaki sorumlulukları yasayla belirlenmiş iken, taşeron üzerinden bu hizmeti görenlere yüklenebilecek sorumluluklar ne kadar yerine getirilecektir. Dünyada hastane öncesi sağlık hizmetlerinde gelişimini tamamlamış tüm ülkeler; güçlü ve etkin ambulans ekipleri oluşturmak için sürücülük görevini de sağlık personeline yaptırmaktadır. Ülkemizde de bundan on yıl önce bu sisteme geçilmiş ve bakanlık tarafından oluşturulan meslek tanımları buna göre belirlenmiştir. ATT ve paramediklerin asli görevleri yanında ambulans sürücülüğü yapma görevi de vardır. Ambulans sürücülüğü sağlık profesyonelliği ve bilimsellik gerektiren bir unsurdur ve asli görevin bir parçasıdır. Asla bir alt hizmet değildir ve taşeronlaşmamalıdır. Sürücülükle ilgili mevcut sorunları şoför alarak çözmek mümkün değildir aksine bu uygulama sorunları daha da derinleştirecektir. Ambulans sürücüleri, ayrıca bir şoför alımına gitmeden, devlet memuru kadrosuyla ATT ve Paramediklerin bu görevlere istihdam edilmesiyle alınmalı ve sürücülükle ilgili mevcut sorunların giderilmesinde gerekli eğitim, alt yapı hazırlıkları ve mevzuat değişiklikleri yapılmalıdır.” Başkan İrğat, daha sonra 112 çalışanlarıyla birlikte ambulansların önüne oturdu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.