TARSİM EKSPERLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü, üreticiye en üst düzeyde hizmet sunabilmesi amacıyla, risk inceleme ve hasar tespit organizasyonunu gerçekleştiren Tarım Sigortaları Havuzu Eksperlerine yönelik olarak eğitim semineri gerçekleştirildi.

TARSİM EKSPERLERİ BİLGİLENDİRİLDİ

Öğretmenler evinde düzenlenen eğitim seminerine katılan eksperler bizzat yetkililer tarafından bilinçlendirildi. Seminerde 2012 yılına oranla 2013 yılında daha çok çalışma yapıldığı açıklanarak 2014 yılı için de çalışmaların sorunsuz bir şekilde devam etmesi için bilinçlendirmeler yapıldı.

Eksperlerin tecrübe ve bilgi birikimlerinin artması amacıyla teorik olarak gerçekleştirilen eğitimde, mobil ekspertiz çalışmaları, hasar tespit ve tablet bilgisayar uygulamaları, bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususlar, bağ hasar tespit yöntemi, meyve ağaçları hasar tespit yöntemi, zeytin hasar tespit yöntemi, tarla ürünleri hasar tespit yöntemi, sera risk inceleme ve bitkisel ürün risk inceleme yöntemlerine değinildi.

Eğitim toplantısına Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Yönetim Kurulu Üyesi Ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Sorman, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Tarım Sigortaları Ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Hasan Çebi, Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, Bilgi Teknolojileri Müdürü Sultan Özbayrak, Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, Manisa Bölge Müdür yardımcısı Müjdat çubukçu ve birçok eksper katıldı.

İlk olarak söz alan TARSİM Manisa Bölge Müdürü Fahri Yıldırım, 2013 yılı Ege Bölgesinde Manisa, İzmir, Aydın, Denizli Çanakkale Balıkesir, Uşak’tan oluşan 7 ildeki sigortalanan değerlerin yüzdelik oranlarını açıkladı. Yıldırım; “2013 yılı verilerine baktığımız zaman üretilen poliçe sayısının yüzde 17 sine akını sigortalanan tarımsal değerin yüzde 23 üne yakını, üretilen pirimin yüzde 24 üne yakını sigortalanan tarım hayvan sayısının yüzde 19ıuna yakını ve sigortalanan  tarımsal değerin yüzde 13üne yakını ege bölgesinde 7 ilde sigortalanmıştır” dedi.

Toplantının amacını açıklayan Yıldırım; eksperlerin hasar tespit sürecinde hata yapmamalarını, hatalarını sıfıra indirerek seviyede eğitimlerini almalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Yıldırım’ın ardından konuşan Tarım Sigortaları Ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü ise çalışmalarından dolayı eksperlere teşekkür ederek, tüm eksperlerden güler yüzlü olmalarını rica etti. Kayba uğrayan emekçilere öncelikli olarak geçmiş olsun denmesi gerektiğine vurgu yapan Engürülü, “ ilk söyleyeceğiniz söz geçmiş olsun olmalı, sonra onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi güler yüzlü bir şekilde anlatmalısınız. Kayba uğrayan emekçilerin o zamanlarda duygusal olması moralinin bozuk olması çok normal bizim amacımız da bu kayıpları en aza indirmek, o nedenle ilk yapacağımız şey güler yüzlü olmak ilk diyeceğimiz kelime de geçmiş olsun olmalı” dedi.

Engürülü’nün sözlerinin ardından konuşan Gıda Tarım Ve Hayvancılık Manisa İl Müdürü Hasan Çebi, önceki yıllara göre başarının arttığını söyleyerek tüm eksperlere teşekkür etti. Çebi, zarara uğrayan emekçilerin her zaman yakındıkları konunun anlaşılır olmamak olduğuna vurgu yaptı. Eksperlere seslenen Çebi, anlaşılır bir dille yapılan işlemin anlatılmasını rica etti. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.