TANRIVERDİ; “BÜTÇELER, BİR ÜLKENİN YOL HARİTASIDIR”

2014 bütçesi hakkın da konuşan AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi; “2014 bütçesindeki rakamlar; Sosyal gelişmeyi, Ekonomik kalkınmayı ve gelişen bir Türkiye’yi müjdelemektedir” dedi.

TANRIVERDİ; “BÜTÇELER, BİR ÜLKENİN YOL HARİTASIDIR”

Tanrıverdi; “Geçmişte bu çatı altında bütçeler üzerinde konuşulurken, rakamlar ortaya konurken; Faize ne kadar para gidecek? Sosyal Güvenlik ne olacak? IMF’den ne kadar para gelecek? Türkiye OECD rakamlarına ne zaman ulaşacak? diye sorular, endişeler birbiri ardına gelirdi. Hatırlayın Türkiye’de bizden önceki iktidarlar hedef koyamıyordu. Hedef koysa bile, kimse bu hedeflere inanmıyordu. Artık, hem hedef koyabiliyor, hem de hedeflerimiz doğrultusunda adımlar atabiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Çalışma hayatının istihdam, çalışma şartları, sosyal güvenlik, mesleki eğitim, iş sağlığı ve güvenliği gibi birçok önemli bileşenden oluştuğunu vurgulayan Tanrıverdi; “Sosyal güvenlik alanındaki üç kuruluşun (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı’nın) birleşmesi ile son 30 yılın en önemli reformu hayata geçirilmiştir. Sosyal Güvenlik sisteminde, Norm ve Standart birliği sağlanmış, herkes sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmış, böylece sosyal devlet olmanın gereği yerine getirilmiştir” dedi.

 

SGK’YI KARADELİK OLARAK GÖRMEDİK

Sosyal Güvenlik konusunu dile getiren Tanrıverdi; “Hatırlarsanız 2002 öncesinde yazılı ve görsel basında yer alan bütün Sosyal Güvenlik haberlerinin tek konusu, tek manşeti “Kara Delikler”di. SSK’nın mefluç hale düşürülmesiydi. Biz AK Parti olarak sosyal güvenliğe aktarılan kaynakları asla kara delik olarak görmedik” dedi.

12 EYLÜL’ÜN İZLERİ SİLİNDİ

Tanrıverdi; “Çalışma Hayatı mevzuatımız AB ve ILO normları dikkate alınarak yeniden düzenlenmiş, 12 Eylül’ün izleri silinmiştir. 6356 sayılı Kanun ile Sendika üyelik işlemlerinde noter şartı kaldırılarak, e-Devlet kapısı 7 Kasım 2013 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanmış,

Böylece sendika üyeliği önündeki en önemli engellerden birisi kaldırılmıştır” dedi.

Emeklilerin yıllardır beklediği; İntibak Çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Vekil;  

·         16 Yaşından Küçük Sigortalılar İçin Yaşlarına Uygun Asgari Ücret Üzerinden Prim Ödenmesi İmkânı Getirildi.

Taksi Şoförlerinin Sosyal Güvenlik Kapsamına Girmeleri Kolaylaştırıldı.

·         900 gün Karşılığı Ölüm Aylığı Hakkı Getirildi.

·         Yetim Kız Çocuklarına Evlenme Yardımı Yapılması Sağlandı.

·         Bağ-kurlulara Analık Sigortasından Faydalanma İmkânı Getirildi ve Malullük Şartları Hafifletildi.

·         5 Yıl Hizmet Süresi Bulunan Memurun Vefatında Hak Sahiplerine Aylık Bağlanması İmkânı Getirildi.

·         Tarım ve Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süresiz Olarak Çalışanlar Sosyal Güvenlik Kapsamına Alındı.

·         Tarımsal Faaliyetlerde Bulunanlar, Küçük El Sanatları İle Uğraşan Kadınlar Sosyal Güvenlik Sistemine dâhil Edildi.

 

Nihai amacı “insan refahının yükseltilmesi” olmayan ekonomik yaklaşımlar, sosyal felaketlerle sonuçlanır.

Ahlaki perspektife sahip ekonomik yaklaşımlar, aynı zamanda “sosyal boyut”a ve “sosyal adalet”e öncelik veren bir anlayışı temsil eder.

Bu sorumluluk ve bilinçle hareket eden 61. Hükümetimiz, mevcut şartların dayatmasına rağmen,

Tercihlerini hep alt gelir grupları lehine kullanmaktan, Sosyal politikalarını sosyal refah amacına ve sosyal devlet ilkesine uygun içerikte belirlemekten, İnsan merkezli, hizmet odaklı politikalardan asla vazgeçmeyecektir

şeklinde konuşan Tanriverdi, sözlerini "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2014 mali yılı bütçesinin ülkemize, milletimize, çalışanlarımıza ve çalışma hayatımıza hayırlı olmasını dilerim" diyerek noktaladı. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.