Sosyal Sorumluluk Projeleri Ödüllendirildi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi yaşadığımız topluma özgü sosyal, kültürel ve çevresel problemleri saptayan, bunlara çözüm bulmak için çalışan ve geleceğe umutla bakabilecek bireylerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla sosyal sorumluluk alanında gerçekleştirilen projeleri önemsiyor.

Sosyal Sorumluluk Projeleri Ödüllendirildi

Bu çerçevede, 2016 yılı sosyal sorumluluk projeleri ödüllendirildi. Dereceye giren projelere ödül ve başarı belgeleri, Rektörlük Seminer Salonunda düzenlenen törenle verildi. Ödül törenine Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Çipiloğlu, Genel Sekreter Ali Emirosmanoğlu, MCBÜ Kalite Komisyonu üyeleri ve öğrenciler katıldı.
Rektör Prof. Dr. A. Kemal Çelebi yaptığı konuşmada, “Oku” ilahi emrine muhatap olan bireyler olarak okumayı ve öğrenmeyi her bakımdan önemsediklerini ifade ederek, “Sorumluluk bu mânâda okumak, öğrenmek, kendini geliştirmek, üretmek ve faydalı olmaktır” dedi.
Rektör Prof. Çelebi, “Sorumluluk ilk olarak bireysel düzeyde başlar. İnsan öncelikle kendine karşı sorumludur. Hayatın, varlığın, eşyanın ve hakikatin sırrını öğrenmek, onu keşfetmek, birey olarak kendimizi bu varlık âleminde doğru konumlandırmak, doğru anlamlandırmak bireysel sorumluluğun bir gereğidir. Bireysel sorumluluk bizim kendimizi bilmemizi, tanımamızı ve keşfetmemizi gerektirir. Bu mânâda biz sorumlu hareket etmek durumundayız. Kendimizi tanımalı, anlamalı, keşfetmeli; potansiyelimiz, gücümüz ve yeteneklerimizin farkına varmalıyız. Tabii ki bireysel sorumluluk tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bizim diğer insanlara karşı da sorumluluğumuz var. Çevreye, tabiata, hâsılı her şeye karşı, kendimizden başlamak üzere sorumluluğumuz var. Bu sorumluluk bize çok önemli görevler yüklüyor” dedi.
Eğitimin sadece meslek sahibi olmak ve hayatta lazım olacak bilgileri öğretmek için olmadığını, bununla sınırlı bir eğitim-öğretimin değersiz olduğunu vurgulayan Rektör Çelebi, “Elbette eğitim-öğretim dediğimiz şey, bize her düzeydeki sorumluluklarımızın farkında olmayı öğretecektir. Bu kapsamda biz sosyal sorumluluk derslerini müfredata koyduk. Aynı zamanda öğrenci kulüplerimiz ve topluluklarımız var. Bu topluluk ve kulüplerimiz, çevreye ve topluma karşı sosyal sorumluluk kapsamında yapılabilecek projeleri hazırlamak ve uygulamak durumunda. Bizim öğrencilerimiz böyle bir sosyal sorumluluk bilinciyle hareket ediyorlar. Yapılmış olan projeler, üst düzeyde ve bu üniversitemiz için memnuniyet verici. Bu projelerin hepsi benim için değerli ve hepsi birinciliği hak ediyor. Ancak, hayatta muhakkak bir derecelendirme, bir sıralandırma var. Üniversitemiz Kalite Komisyonu da bu projeleri değerlendirdi ve sonuçlar ortaya çıktı. Bu projeler birinci, ikinci olmak için yapılmıyor. Sosyal sorumluluk bunun ötesinde bir şey. Sosyal sorumluluk dediğinizde; orada rekabet, kıskançlık yok, sadece ve sadece faydalı olmak var. Tüm arkadaşlarımızı ve danışmanlarımızı kutluyorum. Bu törenimizi önümüzdeki yıldan itibaren akademik açılış törenimizle beraber gerçekleştireceğiz. Sosyal sorumluluk şuuruyla yaşamaya devam etmeniz dileğiyle, hepiniz saygıyla selamlıyorum” diye konuştu.
2016 yılı sosyal sorumluluk projeleri kapsamında birinciliği; danışmanlığını Prof. Dr. Tülin Aydemir’in yaptığı, “Bir Mum da Sen Yak Canlı Performans Projesi”yle MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü; ikinciliği danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Rahime Sancar Edis’in yaptığı “30.000 Raptiyeli Hafsa Sultan Portresi Projesi”yle MCBÜ Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Optimum Kulübü; üçüncülüğü danışmanlığını Doç Dr. Sezai Taşkın’ın yaptığı ”Engelsiz Yaşam İçin Enerjin Burada Projesi”yle MCBÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü aldı. Teşvik ödüllerini ise, danışmanlığını Prof. Dr. Ali Ahmet Kilimcioğlu, Doç. Dr. Duygu Ilgın, Yrd. Doç. Dr. Hayriye Kul Karaali ve Öğr. Gör. Uzm. Fzt. Özlem Özcan’ın yaptığı, “Çantam Doğru Omurgam Mutlu Projesi”yle MCBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü; danışmanlığını Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin’in yaptığı, “Çocukların Dünyasında Robotlar Projesi”yle MCBÜ Soma Meslek Yüksekokulu Mekatronik Programı; danışmanlığını Öğr. Gör. Mustafa Karaca ve Öğr. Gör. Zuhal Sert’in yaptığı, “Umudum Umudun Olsun Projesi”yle MCBÜ Turgutlu Meslek Yüksekokulu aldı.
 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.