"SOMA’DA VAATLER MASAL OLMASIN!"

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören Soma’da meydana gelen 301 işçinin hayatını kaybettiği olayda işçilerin taleplerine ve verilen vaadlere dikkat çekti. Ören, "verilen vaadler masal olmasın" dedi.


 Bu acıya rağmen sorumlu şirketin işlettiği diğer ocaklarda üretime devam etmek istemesi işçilerin tepkisine neden olduğunu dile getiren Ören oturma eylemine dikkat çekti. 

İşçilerin taleplerini gerek Hükümete gerekse Muhalefet partilerine ilettiklerini söyleyen Ören; 

"301 maden işçisinin şehit sayılması, çocuklarına eğitimi olanağı sağlanması ve yakınlarına kamu kurumlarında iş verilmesi işçilerin öncelikli talepleri arasındadır.

Ayrıca;

İş güvenliği eksikliği nedeniyle iş durdurulan madenlerde çalışan işçilerin maaşlarının tam olarak ödenmesi,

İşten çıkarmalara son verilmesi,

Yeraltında çalışan işçilerin emekliliklerinde prim gününün düşürülmesi ve yaş şartının kaldırılması,

Sendikaların işverenlerden bağımsız demokratik yapıya kavuşturularak işçilerin haklarını savunması talepleri bulunmaktadır" dedi.

"İşçilerin oturma eylemi yaptığı alana gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve beraberindekiler hükümet olarak yapacaklarını anlatmışlar ve yasaların 29 Mayıs 2014 tarihine kadar çıkarılacağının sözünü vermişlerdir" diyen Ören;  " Ölen 301 madencinin şehit sayılması, işçilerin emekli olmalarının önündeki engellerin kaldırılması, iş güvenliği yasası ve ücretlerle ilgili yasaların önümüzdeki hafta Meclise getirileceğini ve çıkarılacağını beyan etmiştir.

Başbakanın talimat verdiğini ve gelişmiş ülkelerdeki maden ocaklarının incelenerek güvenlik tedbirlerine ilişkin yasal düzenlemelerin yeniden yapılmasını istediğini, maden işçilerine 2.000 TL maaş ve 6 ikramiye sözü verdiğini söylemişlerdir" dedi.

VERİLEN SÖZLERİ HATIRLATTI

verilen sözleri hatırlatan Ören; "Dileğimiz, 1 saat boyunca anlattıkları vaatlerin masal olmamasıdır. CHP olarak Maden işçilerinin talepleri ile ilgili Meclis gelecek yasalara sonuna kadar destek vereceğimizi belirtmek isterim.

CHP Manisa Milletvekili olarak Soma’lı madencilerin istediği;

Ölen işçilerin şehit sayılması,

İş güvenliği tedbirlerinin yasa ile belirlenmesi,

301 madencinin şehit sayılması,

Yakınlarına kamuda iş verilmesi,

Yeraltında çalışanların ücretlerinin asgari ücretin üç katından az olmaması,

 İş kazalarında ölen işçilerin yakınlarına maaş bağlanması için süre şartının kaldırılması,

Yeraltında çalışan işçilerin emekli olması için prim gün sayısının düşürülmesi ve yaş şartının kaldırılmasına ilişkin kanun tekliflerini hazırlayarak Meclis Başkanlığına verdim.  Ayrıca taşeron sisteminin kaldırılması için CHP Milletvekilleri de kanun tekliflerini vermişlerdir. İster AKP’nin teklifleri ister bizim tekliflerimiz için Meclis sabahlara kadar çalışsın ve işçilerin istediği yasaları ortak akılla birlikte çıkaralım.

Bu kaza, ülkemizdeki madencilik sektöründeki sömürü düzenini de ortaya çıkarmıştır. Bir avuç kömür için yüzlerce can yitip gitmiştir. Ülkemiz madenciliğine yeniden bir çeki düzen verilmesi gerekmektedir. Soma’lı madenci aylık 1.400 TL kazanırken, ABD ve Avrupa ülkelerinde bu rakam 16.000 TL’yi bulmaktadır. Maden şirketleri iş sağlığı ve güvenliği yatırımlarını yapmadan üretimi kat kat artırmaktadırlar. Başka ülkeler üretimi artırmak için teknoloji yatırımı yaparken biz düşük ücretli insan gücü kullanıyoruz. Bu durumda da kazalar kaçınılmaz olmaktadır.

Soma’daki kömür madenleri devletindir.13 Mayısta kazanın meydana geldiği ocak 20 yıl boyunca devlet tarafından çalıştırılmış ve ölümlü hiçbir kaza olmamıştır. AKP hükümeti ile birlikte madenler rödovans ve hizmet alımı sözleşmesi ile kiraya verilmekte ve üretilen kömür devlet tarafından alınmaktadır. Soma’daki madenleri devlet işletmelidir. Maden kazalarında daha fazla ölüm olmaması için üretimi de devletin yapması gerekmektedir" dedi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.