Şiddet Gören Kadın, Başvuruda Bulunmuyor

Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada şiddet göre kadınların resmi bir kurum veya kuruluşa başvuru oranlarının yüzde 8 civarında olduğunu belirtti.

Şiddet Gören Kadın, Başvuruda Bulunmuyor

Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada şiddet göre kadınların resmi bir kurum veya kuruluşa başvuru oranlarının yüzde 8 civarında olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletlerin 1999’daki kararı ile her yıl 25 Kasım tarihinin ‘Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası dayanışma günü’ olarak anıldığını kaydeden Manisa Bağımlıkla Mücadele Derneği Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, “Kadına yönelik şiddet ‘kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma’ olarak tanımlanmaktadır. BM Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesi kadına yönelik şiddetin kadınlara yönelik, toplumsal cinsiyete dayalı ve bir kadına sırf kadın olduğu için yöneltilen ya da oransız bir şekilde kadınları etkileyen bir şiddet olduğunu belirtmektedir. Bu şiddet; erkekler ve kadınlar arasındaki eşit olmayan güç ilişkilerinin bir göstergesi, kadınları zorla bağımlı bir konuma sokmanın toplumsal mekanizmalarından biri olduğu ve kadını ekonomik ihtiyaçlarından yoksun bırakmayı da içermektedir.” dedi.


Avrupa Konseyinin raporunda da 16 ile 44 yaşları arasındaki kadınlar için en sık ölüm ve sakat kalma nedeninin şiddet olduğunun belirtildiğini açıklayan Atman, Amerika Birleşik Devletlerinde her yıl yaklaşık dört milyon kadının eşleri tarafından taciz edildiğini, bu taciz olaylarında yaklaşık 4 bin kadının ölümü ile sonuçlandığını söyledi.

Birinci basamak sağlık hizmetlerine başvuran kadın hastaların yaklaşık dörtte birinin aile içi şiddet kurbanı olduklarının tespit edildiğini kaydeden Atman, “Birleşmiş Milletlerin verilerine göre tüm dünyada kadının şiddete uğrama oranı yüzde 17-75 arasında değişmektedir. Türkiye’de yılda en az 25 töre cinayetinin işlendiği belirtilmektedir. Fakat gerçek sayı bunun çok üzerindedir. Namus ve töre adına kadınlara yönelik kötü muamele, işkence, öldürme, intihara zorlama oranı son yıllarda yüzde 25 oranında artmıştır. Kadınlar kendileri için güvenli olarak kabul edilen evlerinde şiddete uğramaktadırlar. Özellikle eşten ayrılma devresi kadınlar için şiddet riskinin arttığı bir devredir.” diye konuştu.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda her üç kadından birinin fiziksel şiddet gördüğünün saptandığını dile getiren Atman şunları söyledi: “Özellikle Eş şiddeti önemli bir sağlık sorunudur. Aynı taramada eş şiddetini yaşayan kadınların beden ve ruh sağlığı sorununun çok daha yüksek oranda bulunduğuna dikkat çekilmiştir. Ruh sağlığı sorunları arasında intihar önemli bir yer almaktadır. Eş şiddeti nedeni ile tamamlanmış intiharların tam sayısı ve oranı bilinmemektedir. Buna karşı, eş şiddeti nedeniyle resmi bir kurum veya bir Sivil Toplum Kuruluşuna başvurma oranı hala çok düşüktür. Bu oran sadece yüzde 8’dir.”

“Kadına yönelik şiddete karşı ciddi ve kapsamlı bir eylem planı hızla hayata geçirilmelidir.” diyen Atman, “İlk adım şiddete karşı bilinç geliştirilmesi ve engellenmesi olmalıdır. Her tür bağımlılık yapıcı maddenin şiddete başvurmada, şiddet görme de ve aile içi şiddetteki güdüleyici rolü unutulmamalı, bilinçlendirme faaliyetlerinde buna yer verilmelidir. Kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletin ve siyasal iktidarların ilgili tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak, yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile mümkün olacaktır. Bu güne dek imzalanmış olan tüm uluslararası sözleşmelerin yaşama geçirilmesinin sağlanması, en azından konuya ilişkin olumlu yöndeki tüm hukuksal düzenlemelerin yaşama geçirilmesi bir ilk adım için son derece önemlidir. Manisa Bağımlılıkla Mücadele Derneği olarak; şiddetten arındırılmış bir dünya için birlikte çalışmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.