Şehzadelerden Billboard açıklaması

Manisa'da uzun süredir gündemde olan Billboard krizine Şehzadeler Belediyesi yaptığı açıklamayla cevap verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün "Reklam ve billboard alanları 3 yıllığına Spilaş A:Ş'ye verildi açıklamasına yanıt veren Belediye, "Yasaya göre kendi sorumluluk alanımızda ihaleyi biz yaparız" dedi.

Şehzadelerden Billboard açıklaması

Manisa'da devir Tasfiye Komisyonu kararıyla reklam sorumluluk alanlarının Büyükşehir Belediyesine verildiğini açıklayan kentin MHP'li Belediye Başkanı Cengiz Ergün'e Şehzadeler Belediyesinden yanıt geldi.

Şehzadeler Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada kendi sorumluluk alanları içindeki yerlerde ihale yapma yetkisinin Sipilaş A:Ş'de olmadığı ifade edildi.

İşte o açıklama;

İlan ve Reklam ile ilgili “Büyükşehirin yetki alanındaki” yerlerde 5216 sayılı yasanın 7’nci maddesine göre Büyükşehir Belediyesinin yetkili olacağı yasa ile hüküm altına alınmıştır. Yine 5216 sayılı yasanın 27’nci maddesine göre Manisa Büyükşehir Belediye Meclisinin 14/05/2015 tarih 242 ve 243 sayılı kararları ile Büyükşehir ve İlçe Belediyesinin yetkili olacağı yerler belirlenmiştir. Ayrıca 10/06/2015 tarih ve 227 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile “İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği” kabul edilmiş olup, yönetmelik kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyelerinin yetkileri belirlenmiştir. Yönetmeliğin 10’ncu maddesinin 2’nci fıkrasında “Manisa il sınırları içerisinde 1’nci fıkra dışında kalan yerlere cepheli parsellerdeki, bahçe ve bahçe duvarlarına, boş arsa ve arazilere, bina cephelerine ve kamu ortak kullanım alanlarına konulacak İlan reklam ve tanıtım uygulamalarına izin vermeye İlçe Belediye Başkanlıkları yetkilidir” hükmü bulunmaktadır.

Yukarıda açıklandığı üzere Yasa – Yönetmelik ve Meclis Kararlarına göre idaremizin yetki ve sorumluluk alanlarında Büyükşehir Belediyesinin ihale yapma yetkisi bulunmamaktadır. Büyükşehir Belediyesince yürürlükte alan mevzuata aykırı yapılan ihale idaremizi bağlamamakta olup, 3. kişinin hukuku (SPİLAŞ A.Ş.) Büyükşehir ile SPİLAŞ A.Ş. arasında özel hukuk hükümlerine göre çözümlenmesi gereken bir husustur.

Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonunun 12/10/2015 tarih ve 94 sayılı kararı ile İçişleri Bakanlığının bu konuda ki görüşü de dikkate alınarak, mevcut reklam materyallerinin paylaşımı karar altına alınmış, her belediyenin yetki ve sorumluluk alanındaki materyaller o belediyeye verilmiştir. Bu karar kesin bir karardır. Alınan bu karardan sonra, büyükşehir belediye başkanlığının yazısı üzerine Manisa Valiliğinin mütalaa olarak yazdığı yazı tarafımızdan değerlendirilmiş, fakat olumsuz olarak 24.11.2015 tarihli yazı Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığına bildirilmiştir.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.