Şehzade Mehmet Koleji Kız İmam Hatip Lisesi Oluyor

Manisa'da el konulan Gülen okulu 'Manisa Kız İmam Hatip Fen Lisesi' adı altında eğitime başlıyor.

Şehzade Mehmet Koleji Kız İmam Hatip Lisesi Oluyor

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı
Manisa’nın Yunusemre ilçesinde “Fethullah Gülen okulu” olarak bilinen Şehzade Mehmet Kolejine, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonraki süreçte Milli Eğitim el koymuştu. Manisa’nın İzmir çıkışında bulunan bu okul, “Manisa Kız İmam Hatip Fen Lisesi” adı altında eğitime başlıyor.

Türkiye eğitim tarihinde böyle bir okul adı ve türü bugüne kadar ne duyuldu ne de görüldü.  Konuya ilişkin olarak yaptığımız araştırmada okulun adının konulmuş olduğunu ve eğitime hazırlandığını gördük.
AKP Hükümeti’nin iktidara geldiği günden bu yana eğitimi özelleştirme ve dinselleştirme hamlelerine çok tanık olmuştuk. Eğitim Sen Genel Merkezi ve Eğitim Sen Manisa Şubesi olarak tepkilerimizi gösterip önerilerimizi sunmuştuk. Kadrolaşmadan kayırmacılığa, özelleştirmeden okul dönüşümlerine, kamu okuluna kaynak aktarmayıp özel okullara kaynak transferine, kadrolu çalışmadan sözleşmeliye geçilmesine kadar eğitime ilişkin tüm yanlış uygulamaları dillendirdik.
Bu kez durum farklı. 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında darbeyi fırsata çevirmek isteyen Milli Eğitim’in el koyduğu okulu, Manisa Kız İmam Hatip Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi şeklinde ortaöğretim kurumu yapmak istemesi doğru değildir. Zaten Manisa’da mevcut okulların bazıları imam hatibe daha geçtiğimiz eğitim yılında dönüştürülmüştü.

Türkiye genelinde eğitimin dinselleştirilme çabaları Manisa’da daha ileri boyuta taşınarak İmam Hatip Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi adı ile eğitime başlanacak olması neyin amaçlandığının son göstergesidir. Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler ile İmam Hatip lisesinin birleştirilmesi ile ne amaçlanmaktadır? İmam Hatip ile Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesinin ne gibi ortak yönü bulunmaktadır? Proje okulu olarak açılmak istenen Manisa Yunusemre Kız İmam Hatip Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi için görüştüğümüz İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül okulun 19 Eylül’de eğitime hazır hale geleceğini söylemiştir.
Ayrıca Şehzade Mehmet Kolejinin Hafsa Sultan’daki ilkokul binasına da Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu taşınmaktadır.  Pedagoji bilimi için bütün bunların ne anlama geldiğini herkes bilmektedir.

Eğitimde bilimin amaçlanması gerekmektedir. Gelişmiş tüm ülkeler eğitimde bilimi referans aldıkları için mutlu başarılı bireyler yetiştirebilmektedir. Eğitimde merkeze dini referans alıp bilimden giderek uzaklaşırsanız daha fazla sorun ile karşılaşırsınız. Laik eğitim, eğitimde olmazsa olmazdır. Bundan uzaklaşmak dünyadan kopmak, sorgulayan, üreten bireyler yetiştirmemek olur. Eğitimde amaç bu olmamalıdır. Eğitim Sen olarak bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini bekliyoruz ve istiyoruz. Velilerin ve toplumun büyük bölümünün de böyle düşündüğüne inanıyoruz. Parasız, bilimsel ve laik eğitim mücadelemiz sürecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ara eleman - 2 yıl önce
sanayide ara eleman bulamıyoruz, teknik meslek lisesi yapabilirsiniz.
Avatar
aycan - 2 yıl önce
kapatılan okulların hepsini imam hatip yapmanın anlamı nedir? fen lisesi yapın mesela
Misafir Avatar
Ayça - 2 yıl önce @aycan
78 milyon imam-hatip mezunu olursa ne olur? Ülkede ilerleme kaydedilemez, okur üflerler anca bi binanın içinde.