SEÇİM DÖNEMİNDE BUNLARI YAPMAK YASAK

7 Haziran Genel Seçimlerinde güvenliğin sağlanması için Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın başkanlığında, halen TBMM’de grubu bulunan siyasi parti il başkanlarının katılımı ile ‘Seçim Güvenliği Toplantısı’ düzenlendi.

SEÇİM DÖNEMİNDE BUNLARI YAPMAK YASAK

07 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin huzurlu ve güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi ve seçmen iradesinin sağlıklı bir şekilde sandığa yansımasının sağlanması amacı ile seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında karşılaşılabilecek problem ve tereddütlerin giderilmesi amacıyla 16.04.2015 Perşembe günü saat 14.30’da Valilik Makamında, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın başkanlığında, halen TBMM’de grubu bulunan siyasi parti il başkanlarının katılımı ile ‘Seçim Güvenliği Toplantısı’ düzenlendi.

Gerçekleştirilen toplantıda; Siyasi Parti İl Başkanlarına yönelik öncelikle 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunun 49-66. Maddelerinde geçen ‘Seçim Propagandası ve Yasaklar’ ile ilgili bölümü ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının 23.02.2015 tarih ve 236 sayılı kararında yer alan hususlarda bilgi verilmiş, ayrıca seçim ile ilgili diğer mevzuatlardaki konular ele alınarak bu hususlar doğrultusunda oy birliğiyle kararlar alındı.

OKUL VE HASTANE YAKININDA ANONS YOK
Alınan kararlar doğrultusunda seçim döneminde, halkın huzur ve güvenliğini bozmamak için, özellikle sesli yayın araçları ile propaganda yaparken okul-hastane vb. yerlerin çevrelerinden geçerken, belli bir mesafe yaklaşıldığında anonsların durdurulacak. 

AFİŞ VE POSTERLERE KISITLAMA
Siyasi Parti Genel Başkanlarının da katılımı ile gerçekleştirilecek mitinglerin, öncesi ve miting sırasında, alana yakın çevre güzergahlarda diğer siyasi partiler tarafından hoparlörle sesli propaganda yapılmayacak, ayrıca makul süre ile diğer partilerin afiş ve pankartların asılmayacak. Siyasi partiler il ve ilçe binalarına parti bayrağı, afiş, pankart, poster vb. malzemeleri her zaman asabilecekler. Seçim bürolarına ise seçimin başlangıç tarihinden seçim propaganda süresinin son günü olan 06 Haziran 2015 Cumartesi günü saat 18.00’a kadar asabilecekler, kapalı ve açık yer toplantılarında toplantı yapılacak olan alan ve çevresi toplantı süresince geçici olarak süslenebilecek. Bunun dışında kalan cadde, sokak vb. yerlere propaganda malzemelerinin asılmayacak.

KURALA UYGUN OLMAYANLAR SÖKÜLECEK
Siyasi partiler il ve ilçe binaları ile seçim bürolarını, diğer binalara ip uzatmak suretiyle süslerken makul ölçüler dışına çıkamayacaklar. Afiş ve bayrakların yükseklikleri de seçim otobüslerinin geçişine engel olmayacak yükseklikte olacak. Bu hususlara riayet edilmeden asılan afiş ve bayraklar ise sökülecek.


SINAV ZAMANLARINDA ANONS YASAK
Yapılan toplantıda sınav adayları da düşünüldü. ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi), AÖF(Açıköğretim Fakültesi) ve MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından, 18-19 Nisan 2015 tarihlerinde yapılacak Açıköğretim Fakültesi Bahar Dönemi Sınavları, 19 Nisan 2015 tarihinde yapılacak Askeri Lise Sınavı, 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde yapılacak TEOG(Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş) Sınavı, 10 Mayıs 2015 tarihinde yapılacak ALES(Akademik Personel-Lisansüstü Eğitim) sınavı, 16-17 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak TEOG Mazeret Sınavı, 23-24 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak Açıköğretim Fakültesi Bahar Dönem Sonu Sınavı ve 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde yapılacak olan Açıköğretim Lisesi sınavlarında, sınav süresince hoparlörle sesli yayın yapılamayacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.