banner278

‘Sandıktan İstikrar Bekliyoruz’

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı meclis toplantısı Meclis Başkan Yardımcısı Gültekin Aşçı’nın başkanlığında gerçekleşti.

‘Sandıktan İstikrar Bekliyoruz’

Tüm gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği toplantıda konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, dünyada yaşanan son gelişmeler, 1 Kasım’da gerçekleşecek olan genel seçimler ve odanın yapacağı faaliyetler hakkındaki görüşlerini meclis üyeleri ile paylaştı.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, konuşmasına meclis üyelerinin geçmiş kurban bayramını tebrik ederek ve pazartesi günü başlayan yeni eğitim ve öğretim yılında eğitim camiasına ve tüm öğrencilere başarılar dileyerek başladı.

Ülkede seçim ile birlikte terör ve güvenlik olmak üzere  iki ana gündem maddesinin oluştuğunu belirten Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, ‘Ülkemizin iki ana gündemi bulunmakta. Birisi seçim, diğeri terör ve güvenlik’ dedi.

‘AÇILIM SÜRECİNDE  TERÖR ÖRGÜTÜ SİLAHLANMAYA DEVAM ETMİŞ’

Son 3 ayda gelen şehit haberleri ile ülke olarak derin bir üzüntüye boğulduklarını söyleyen Başkan Erbil, ‘Açılım süreci ile duran terör, bir anda özerklik nidaları ile yeniden başladı. Süreç boyunca  yapılması gereken tüm demokratik açılımlar ve kanun değişiklikleri hükümet tarafından yapılmasına rağmen, terör örgütü silahlanmaya, yığınak yapmaya devam etmiş. Devlet terör ile tüm kaynaklarını kullanarak dört bir koldan daha önce hiç olmadığı kadar sert ve kararlı bir mücadeleye girmiş ve inşallah belini kırmıştır.  Bu süreçte toplumsal olarak kenetlenmemize ve kardeşliklerimizin güçlenmesine hep beraber şahit olduk. Devletimizin ve Milletimizin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne yönelik, demokratik rejimimize yönelik her türlü terör hareketini, bu salonda hep birlikte bir kez daha lanetliyor, Aziz  şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar ve arkada kalan acılı ailelere Yüce Allah’tan sabrı cemil niyaz ediyoruz’ dedi. 

‘SANDIKTAN İSTİKRAR BEKLİYORUZ’

1 Kasım Pazar günü hep birlikte bir kez daha sandık başına gidilip demokratik tercihlerin kullanılacağını sözlerine ekleyen Başkan Erbil, ‘ 1 Kasım’da sandıktan hangi parti birinci çıkarsa çıksın ister tek başına iktidar, isterse koalisyon olsun, bizim isteğimiz sandıktan aklın, sağduyunun ve istikrarın çıkmasıdır’ dedi.

‘SURİYE’DE YENİ BİR DÜZEN KURULUYOR’

Konuşmasında Suriye’de yaşanan gelişmelere de değinen Başkan Erbil, ‘Suriye’ de yeni bir düzen kuruluyor. Suriye bizim için çok önemli bir komşumuz. Gerek 911 Km sınırımız, gerekse akrabalık ilişkilerimiz gerekse ticaretimiz açısından Suriye can alıcı noktalarımızdan. Çıkan iç savaş sonrası ülkemizde resmi rakamlara göre 2 milyon gayri resmi rakamlara göre 3 milyonun üzerine Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Yaşanan kaçak göçmen faciaları, biz bu insanlara kucak açarken Avrupa ülkelerinin sınırlarını dikenli tellerle yetinmeyip jiletli tellerle kapatmaları insanlık dramları yaratıyor. AB bir küresel barış projesi ise, AB Ülkelerinin bu tavrı kendileri ile çelişir oldu. Muasır Medeniyet demek sadece ben demekse Muasır Medeniyet sorgulanır oldu.  Dünya barış içerisinde yaşadığımız sürece hepimize her şeyiyle yetecek bir yer. Dünyadaki fakirlik ve açlığın sebebi de maalesef zenginlerin ve zengin ülkelerin gözünün doymaması ve bitmek bilmeyen tahakküm etme hırsları’ dedi.

‘RUSYA’NIN TAVRI SURİYE’DEKİ DENGELERİ ETKİLEDİ’

Rusya’nın tavrının Suriye’deki dengeleri değiştirdiğini dile getiren Başkan Erbil, ‘Suriye’deki gelişmeler sırasında Rusya Federasyonunun hesaba katılmaması ve adeta dışlanması Rusya’nın bölgeye bir yumruk gibi inmesiyle tüm dengeleri yeniden şekillendirmiştir. Son olarak Rusya Federasyonu’nun Suriye’ye 35 adet son teknoloji savaş uçağı, insansız hava araçları tank ve ağır silahlar ile savaş gemilerini göndermesiyle birlikte Şam yakınlarında yeni askeri Üs’ler açacağını dünyaya ilan etmiştir. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Rusya Lideri Putin’in açıkça rest çekerek Esed yönetimine desteğinin artarak devam edeceğini bildirmesi önümüzdeki günlerde bölgemizin daha da ısınacağının işaretidir. Amerika-Türkiye-Rusya üçgenine baktığımız zaman Rusya’nın etkin üslerinin olacağı Akdeniz kıyılarına hakim bir yeni Suriye hatta bir Esed Devleti kurulmak istendiği aşikar.  Bu devletin kurulması durumunda ülkenin İŞİD’ in hakim olduğu topraklarında yaşanacak devletsizlik ve otorite boşluğunun nasıl ve ne şekilde doldurulacağı asıl problem.  En uzun sınırımızın olacağı komşumuzu belirleme hakkımızı kullanmak ve biz de masada olmak istiyoruz.  Hepimizin ortak dileği ve duası Suriye’de akan Müslüman kanının bir an önce durması komşumuza huzur ve istikrarın geri gelmesiyle birlikte mültecilerin memleketlerine geri dönmesidir. Bu arada size bir hatırlatma yapmadan geçemeyeceğim. Tarih boyunca biz Türkler asla mülteci olmamış her zaman mültecilere kucak ve sofra açmış bir toplumuz Allah’ a şükür’ dedi.

‘TÜRKİYE EKONOMİSİ HALA ÇOK FAZLA SICAK PARA TAŞIYOR’

Konuşmasında Türkiye’deki ekonomik duruma da değinen Başkan Erbil, Türkiye ekonomisinin hala çok fazla sıcak para taşıdığının altını çizdi. Başkan Erbil, ‘Ekonomimizin temeli maalesef hala ihracat ve sanayileşme olamadı. Sıcak paraya dayalı inşaat sektörünün lokomotif olduğu bir ekonomik genişlik, ekonomik rahatlama yaşadık.  Temelinde üretim olmayan ekonomimizde bazısı bizden kaynaklı bazısı da bizden kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı artan faizler yükselen döviz kurları maalesef sıcak paranın reel ekonomiden çıkarak yeniden finans sektörüne yönelmesini sağladı.  Bu durumda da hepimizin yaşadığı piyasa durgunluğu, karşılıksız çeklerin gündeme gelmesi gibi günlük piyasaları sıkan durumlarla karşı karşıya kaldık.  Yaklaşık 6 ayı geçkin bir süredir ülke ekonomik olarak değil ama sanayi ve kalkınma anlamında gözle görülür bir durgunlukla  karşı karşıya.  Yatırımlara yönelmesi gereken paralar maalesef pozisyon alma adı altında döviz altın faiz gibi etmenlere bağlı olarak beklemekte. Bu da piyasalarda durgunluk halk tabiri ile işlerde kesatlık yaratmakta. Temennimiz 1 Kasım sonrası çıkan sonucun öncelikle hepimize hayırlar getirmesi ve ülkemizin gündeminin bir numaralı maddesinin ekonomi olması, istihdam olması, ihracat olması, kalkınma olması. Bizim zenginleşmeye ihtiyacımız var.  Okullarımızın açılmasıyla birlikte tam 14 milyon öğrencimiz ders başı yaptı. Bu demektir ki her sene yaklaşık 2 milyon gencimiz üniversite kapısına gelecek. Bunlara eğitim alanları yaratmalı iş ve istihdam alanları oluşturmalıyız’ diye konuştu.

Toplantının son bölümünde TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi’nin son durumu hakkındaki soruyu cevaplandıran Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Erbil, okulun kaba inşaatının tamamlandığını ve kısa bir süre içinde de okulun Milli Eğitime devrinin yapılacağını söyledi. İsim konusunda değişikliğin söz konusu olmadığını belirten Erbil, TOBB Bülent Koşmaz Fen Lisesi tabelasının da okulda yer alan üç binaya da asıldığını ifade etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.