Sağlıkta Dönüşüm Programına Tepki

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, sağlıkta dönüşüm programının sosyal devlet yapısına uymadığını belirterek, sağlık finansmanının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlıkta Dönüşüm Programına Tepki

HABER:BERFİN ADICAN

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, sağlıkta dönüşüm programında yaşanan sıkıntılar nedeniyle sendika binasında basın açıklaması düzenledi. Mutlu, sağlıkta dönüşüm programı adı altında vatandaşlardan ekstra ücret istendiğini belirterek: "“Sağlıkta Dönüşüm Programı” kelimenin tam anlamıyla “geri dönüşüme” dönüştü. Sağlığı erişimi kolaylaştırıp, ucuzlattık sözleriyle milletten oy alanlar, her gün yeni katkı ve gizli vergi ile vatandaşı soyup soğana çevirdi. Türkiye’de sağlık artık çok pahalı. Türk Sağlık-Sen tarafından 2013 yılında vatandaştan alınan muayene katılım payı ve reçete parası ile ilgili yapılan araştırmaya göre, vatandaşın cebinden 2013 yılında 3 milyar 211 milyon TL katkı payı ve reçete parası olarak devletin kasasına gitti. Araştırmaya göre muayene başına 5 TL katılım payı alındığı devlet ve üniversite hastanelerinde 2013 yılında 330 milyon 2 bin muayene yapıldı. Muayene başına 12 TL katılım payı alındığı özel hastanelerde ise 2013 yılında 91 milyon 386 bin muayene yapıldı. Toplam 421 milyon 388 bin muayenenin yapıldığı araştırmada yaklaşık %20’sinin katılım payı alınmaması gereken durumlar olduğunu, yaklaşık 2 milyar 197 milyon TL’nin vatandaşın cebinden hazineye katılım payı olarak gittiğini vurgulamak isteriz." dedi.

Mutlu son olarak şunları söyledi: "Sağlıkta muayene katkı payı, reçete parası olarak başlayan ekstra ücretler sistematik olarak artmaya devam ediyor. Önce bazı tedaviler kapsam dışı bırakıldı. Ekstra ücretler geldi. Daha sonra Özel Hastanelerin vatandaştan alacağı fark yüzde 30’lardan yüzde 200’e çıktı. Sonra üniversitelerde de bu oran arttırıldı. Şimdi de SGK taban fiyat uygulamasına başlayarak vatandaşın ilaca daha fazla para ödemesini getiriyor, yani sağlıkta sistematik şekilde vatandaşın cebinden çıkan para günden güne artıyor. Sosyal devletin gereği olan ve vatandaşların yararlanmak için pirim ödedikleri bir sağlık sisteminde sürekli olarak vatandaştan ekstra ücretler alınması yanlıştır. Biz buradan hükümete sesleniyoruz. Bu türden bir sağlık finansmanı yeniden gözden geçirilmeye muhtaçtır. Vatandaş bu ekstra ücretlerden kurtarılmalıdır ve sağlığımızın parayla satılmasının önüne geçilmesi gerekmektedir. Bizler artık söz değil icraat bekliyoruz." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.