banner278

SAĞLIK-SEN’DEN "SAĞLIKTA ŞİDDETİ ARAŞTIRMA KOMİSYONU"

Sağlık-Sen Manisa Şubesi, sağlıkta artan şiddeti bilimsel yönden araştırmak için ‘Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu’ kurdu. Komisyonun başkanlığına ise sağlıkta şiddetle mücadele konusunda ulusal ve uluslar arası sağlık kongrelerinde sunumlar yapan Yunusemre Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman getirildi.

SAĞLIK-SEN’DEN

Sağlıkta şiddetin sağlık çalışanlarının en büyük sorunu olduğunu belirten Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu Başkanı Uzm. Dr. Ümit Atman, komisyonda her kurumdan birinin yer almasına özen gösterdiklerini söyledi. 

 

Son yıllarda sadece Türkiye’de değil, bütün dünya ülkelerinde şiddetin başlı başına bir sorun olduğuna dikkat çeken Atman, “Her alanda şiddetin arttığını görüyoruz. Ama iş alanlarına baktığımızda sağlık hizmeti sunan insanlara daha fazla şiddet uygulandığına şahit oluyoruz. Yapılan çalışmalarda şiddetin diğer sektörlere göre en çok sağlık alanında ortaya çıktığı ve sağlık personelinin şiddete uğrama yönünde 16 kat daha riskli olduğu belirtilmektedir. Dünyada ve Türkiye’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin giderek artış gösterdiği ve üzerinde önemle durulması gereken ciddi bir mesleki tehlike olduğu vurgulanmaktadır. Şiddet, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Kendine, bir başkasına, grup ya da topluluğa yönelik olarak ölüm, yaralama, ruhsal zedelenme, gelişimsel bozukluğa yol açabilecek ya da neden olacak şekilde fiziksel zorlama, güç kullanımı ya da tehdidinin amaçlı olarak uygulanması’ olarak tanımlanmaktadır. İşyerinde şiddet ise, ‘Çalışanın işiyle ilgili durumlar sırasında bir kişi veya kişiler tarafından istismar edildiği veya saldırıya uğradığı olaylar’ olarak tanımlanmıştır. Sağlık kurumlarındaki şiddet de, ’Hasta, hasta yakınları ya da diğer herhangi bir bireyden gelen, sağlık çalışanı için risk oluşturan; tehdit davranışı, sözel tehdit, fiziksel saldırı ve cinsel saldırıdan oluşan durum’ olarak tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü, Şiddet ve Sağlık Dünya Raporu’nda şiddetin ortaya çıkışını ‘Kendine Yönelik Şiddet, Kişiler Arası Şiddet ve Topluma Yönelik Şiddet’ olmak üzere üç şekilde açıklanmıştır.” dedi. 

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SESİ OLACAĞIZ 

Şiddetle mücadele etmek için bakanlık nezdinde çalışmaların yapıldığını belirten Atman, “2012 yılında Dr. Ersin Arslan arkadaşımızı kaybettik. Bakanlık 2013 yılında bir genelge yayımladı. Ersin Arslan’ın vefatının birinci yıldönümünde bir rapor açıklandı. Raporda çok güzel çalışmaların olduğunu gördük. Ancak realiteye baktığımızda, birçok kurumda uygulamada bir şeyler göremiyoruz. Sessiz kalsak da bazı arkadaşlarımızın şiddete maruz kaldığının farkındayız. Sendika olarak sağlık çalışanlarının sesi olmak için bu komisyonu kurduk. Ekibimizle birlikte bilimsel çalışmalar yaparak elde ettiğimiz verilerimizi paylaşacağız. Sözde değil, uygulamada işler yapmak için buradayız” diye konuştu. 

 

GENÇLER DİZİ KARAKTERLERİNİ ÖRNEK ALIYOR 

Televizyondaki oynanan dizilerin şiddeti artırdığına dikkat çeken Atman, “Dizilerdeki birçok sahneyi sağlıksız buluyorum. Sağlık çalışanlarının kaybettiği itibarı yeniden kazanmak için çalışıyoruz. Reyting alma uğruna düzenlenen sahneler şiddeti artıyor. Dizilerde yer alan oyuncuların giydikleri, taktıkları mağazalarda satılıyor. Bihter bilekliği, Mira bilekliği satılıyor. Bir mağazada Mira bilekliğinin satıldığını gördüm. Mira Yunan tanrıçası mı diye düşünüyorum. Mağazaya girip sordum, nedir bu bilezik diye. Kız bana ‘Hocam Medcezir dizisindeki ana karakterin bilekliği’ dedi. Yani gençler onu örnek alıyor. Bu komisyon Manisa ilinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde hizmet sunan, Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğü sağlık kuruluşlarında her kademede çalışan sağlık personelinin uğradığı sözel, fiziksel, şiddet olaylarının araştırılması, istatistiki bilgiler ışığında analizi, değerlendirilmesi ve sonucunda sorunların giderilmesi, güvenli ortamın sağlanması, sağlık çalışanlarının ve yöneticilerin şiddetle ilgili farkındalıklarının arttırılması ve iyileştirme faaliyetlerinin sözde kalmayıp hayata geçirilmesini sağlamak ve bu alanda lokomotif görevini yapmak üzere oluşturulmuştur.” diye konuştu. 

 

Komisyon başkanlığını Halk Sağlığı Uzm. Dr. Ümit Atman yaparken, üyeleri Celal Bayar Üniversitesi'nden Doç. Dr. Mehmet Yüksel, Manisa Devlet Hastanesi’nden Hemşire Kudret Ütebol, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Sağlık Memuru Hakan Cıvrı, Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nden Hemşire Yeliz Kamiloğlu ve İl Sağlık Müdürlüğünde görevli hemşire Neslihan Çekmez oluşturuyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.