SAĞLIK EĞİTİMLERİ BÜYÜYOR

2009 yılından bu yana sağlık eğitimleri veren Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, bu yılki eğitimleri Manisa Organize Sanayi Sağlık Merkezine taşınan Eğitim biriminde veriyor. Eylül ayında hizmete açılan merkezde kursiyerler ilk yardım eğitimleri alıyorlar. Hem teorik hem de pratik olarak eğitim alabilme imkanı bulan kursiyerlere yaklaşık 400 tıp teknisyeni eğitim veriyor. Manisa’da önemli bir gelişim gösteren eğitimlerde 2168 kursiyer eğitim aldı.

SAĞLIK EĞİTİMLERİ BÜYÜYOR

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde bulunan Organize Sanayi Sağlık Merkezindeki Eğitim biriminde 2009 yılından bu yana yaklaşık 2 bin 168 kursiyere eğitim verildi. Hem teorik hem pratik anlamda eğitim alan kursiyerler yeni kurulan merkezde maketlerle eğitim alma imkanı buluyor.

Haber: Büşra Gürbüz 

Sağlık eğitimleri konusunda Manisa’nın oldukça iyi olduğunu söyleyen Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan, sağlık eğitimlerine verdikleri önemi anlatarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Kaplan; “Acil sağlık hizmetlerinin daha etkin ve verimli çalışabilmesi için çalışanlarımızın meslek içi eğitimlerine oldukça önem veriyoruz. Yaklaşık 400 acil tıp teknisyeni paramedik, doktor ekibimizle beraber Manisa’nın bütün ilçelerinde acil servis hizmetleri vermekteyiz. Çalışanlarımızın belli periyotlarla sertifikasyon programları içerisinde olması gerekiyor. Manisa’da bu anlamda çok iyi bir eğitim kadromuz var. Organize sanayi bölgesindeki 112 komuta kontrol merkezimizde ciddi bir eğitim altyapısı oluşturduk. 2009 yılından bu yana 2168 kursiyerimize eğitim verdik. İlk yardım dediğimiz temel altyapısı oluşturduk. İleri yaşam desteği tramvaya karşı nasıl müdahale edilir? Çocuk ileri yaşam kursumuz var. Bayan ambulans sürücülerimiz var acil tıp teknisyeni arkadaşlarımıza aynı zamanda da sürüş kursu eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimler 5 yıllık periyotlarda yapılıyor. Büyün kursiyerleri, 112 çalışanlarını bu eğitimlerden sonra bir sınava tabi tutuyoruz.  Maketlerimiz var pratik eğitimlerini yaptırıyoruz. Slaytlarımızla teorik eğitimlerini veriyoruz. Ara testlerini yapıyoruz sonra daha kapsamlı bir sınav yapıyoruz. Bu sınav iki türlü oluyor. Pratik ve teorik olarak. Sınavı geçen arkadaşlarımıza sertifikasyonlarını verip sahaya çıkarıyoruz” dedi.

Manisa’nın eğitim altyapısı konusunda ileri düzeyde olduğunu söyleyen Kaplan bu konunun Manisa’ya olan etkisini şu şekilde anlattı.  “Manisa’nın alt yapısı eğitim konusunda gerçekten iyi. Ortalama 33 tane eğitmenimiz var. Bunlardan özellikle çocuk ileri yaşam eğitimi çin oldukça önemli bir altyapı gerekiyor. Bu konuyla ilgili biz kendimizi iyi geliştirdik etkisi de şu şekilde oldu. Ekim 2012 de Uşak ilindeki 24 kişilik duruba çocuk ileri yaşam eğitimi verdik. Hedefimiz eğitim ekibimizi geliştirirsek eğer. Diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da bu manada eğitim konusunda yardımcı olmak istiyoruz.”

 

Sağlıktaki bilgi çok hızlı değiştiği için yeni bilgileri yeni uygulama tarzlarını çalışanlarımıza aktarıyoruz diyen Kaplan “Şuan için Manisa ili içerisindeki kursiyerlerimize eğitim veriyoruz. Diğer illerden de talep gelirse onları da karşılayabiliriz. Şu anda gönüllülük esasına dayanan bir eğitim ekibimiz var. Eğitmenlerimiz hem 112 nöbetlerini yapıyor hem de eğitimleri veriyorlar. Ama sadece eğitimcilerimizin olduğu bir ekip oluşturabilirsek o zaman kamu kurum ve kuruluşlara, kendi ekibimize ve dışarıya vereceğimiz eğitimlerin kalitesi ve sayısı da artar. İlçelerimizde çalışan personelimizi buraya davet ediyoruz. Bu eğitimlere ilçelerimiz de geliyor” dedi.

Manisa’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte sağlık alanında da değişiklikler olacağına dikkat çeken Kaplan, şunları söyledi.

“Büyükşehrin sağlık altyapısında mutlaka bir sağlık daire başkanlığı kurulacak. Orada yapılacak organizasyonlar bizim işlerimiz arttırır. Eğitim kadromuzun güçlenmesiyle birlikte kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre ilk yardım eğitimleri verebiliriz”.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.