Sağlık Çalışanları Kreş İstiyor

Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Irgat, Zor şartlar altında, insanüstü bir gayret ve eşsiz bir fedakarlık örneği sergileyen sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için ne yapılsa haklarının ödenmeyeceğini dile getirerek,bu fedakar emeğin, dünyada başka örneği olmadığını vurguladı. Tüm çalışanlarımız için büyük önem arz eden Sağlık kurumlarında kreş uygulamasının özellikle yeni hizmet binasına kavuşan hastanelerde bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. dedi

Sağlık Çalışanları Kreş İstiyor

Sağlık Sen Şube Başkanı Mustafa Irgat, Yapımı tamamlanan Demirci Devlet hastanesi ile yakın zamanda hizmete girecek olan Soma Devlet hastanemizin yeni binalarında sağlık çalışanlarımızın çocukları için bir kreş planlanmamış olması hayal kırıklığına sebep olmuştur. Sağlık Bakanlığının Hastane projelerinde kreşe yer vermemesini anlamamız mümkün değildir. Elimizde imkan varken bu imkanları değerlendirmek zorunda olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Zira örnek olarak verebileceğimiz  bu iki hastanede ilçe merkezine oldukça uzak bir mesafede yer almakta olup, çoğunluğu bayan olan çalışanların çocukları için bir kreşin  olmaması sağlık personelimizin büyük umutlar içinde yapımını bitmesini beklediği bu hizmet binaları için hayal kırıklığına uğradıklarını bizlere iletmektedirler.
 
Sendikamız bu talebi  yıllardır toplu sözleşme masasında, kurum idari kurul toplantılarında ve bakanlıkla yapılan görüşmelerde defalarca dile getirmiş, Sağlık-sen Genel Başkanımız sayın Metin MEMİŞ  2014 yılında sendikamız Sağlık-Sen tarafından düzenlene Ebeler ve Hemşireler günü dolayısı ile yapılan  bir programda Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan’dan sağlık kurumlarında kreş açılmasını talep etmiştir. O dönem Başbakanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın o toplantıda sağlık çalışanlarına yıpranma payı, lisans tamamlama hakkı müjdeleri ile birlikte sağlık kurumlarında kreş açılması müjdesini de vermiş ve  Sağlık Bakanlığının valiliklere gönderdiği genelge ile bu sorunun da çözüme kavuşturulması istenmiştir.

Dolayısıyla Sağlık kurumlarında kreş uygulaması, 24 saat esasına göre çalışan ve fedakarca görevlerini sürdüren sağlık çalışanları için önemli bir beklentidir. Bu beklenti karşısında bazı adımlar atılsa da sonuç alınamamıştır.  Bakanlığımıza bağlı kurum ve kuruluşlar bünyesinde çocuk bakımevleri açılmasının, görevli personelin güvenli ve huzurlu bir iş ortamında ve azamî verimlilikte istihdamının temini bakımından haiz olduğu hükmü bulunmaktayken bu beklentinin karşılanmamasını anlayamıyoruz.

Şimdi yakın zamanda hizmete girecek olan Soma Devlet Hastanesinde sağlık hizmetinin sunumunda erişilecek olan fiziki kalitenin çalışanlara da yansıdığını belirtmekle beraber yeni hizmet binalarında kreş açılmasına yönelik çalışmaların memnuniyeti daha da artıracağını ifade etmek istiyoruz. Sağlık çalışanlarının aklı evdeki çocuklarında kalıyorsa, tahmin etmeliyiz ki bu verimli çalışmayı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Sağlık-Sen ailesi olarak , Sağlık çalışanlarını sorunları ve çözüm yolları aşamasında her zaman onların yanında yer almaya  devam edeceğiz. Bu hak mücadelesinin elde edileceği güne kadar bu davayı sahiplenmeyi asla bırakmayacağız bu konudaki talebimizi yöneticilerimize tekrar iletiyor ve Kreş  kazanımının da  tüm sağlık tesislerimizde uygulanması için yapılacak olan çalışmaların takipçisi olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyoruz.dedi.

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
somaya kreş istiyoruz - 2 yıl önce
Sendika başkanımıza teşekkür ediyoruz. Somada kreş açılması için buradaki sendika temsilcileri de çok uğraşıyorlar.Ama sonuç alınamayacak gibi. Yazık, bizi umursamayan yönetim istemiyoruz. Kreş istiyoruz.