SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSYANDA!

Manisalı sağlık çalışanları, sağlıkta şiddeti iş bırakarak protesto ettiler. Manisa Devlet Hastanesi’nin bahçesinde eylem yapan sağlıkçılar, halkı, sağlık çalışanlarına sahip çıkmaya ve destek olmaya çağırdılar.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSYANDA!

HABER: Oğuzhan Mert Özsoy

Samsun’da Operatör Doktor Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından, Manisalı sağlık çalışanları iş bırakma eylemi yaptılar.  Manisa Devlet Hastanesi’nin bahçesinde yapılan eyleme Türk Sağlık Sen Manisa Şubesi, SES ve Manisa Tabipler Odası da destek verdi. Sağlık çalışanları, öldürülen meslektaşları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunduktan sonra basın açıklaması yaptılar.

Türk Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Rıtvan Mutlu, yapılan basın açıklamasında Mehmet Akif’in "Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar. Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?” dizelerini okuyarak, “Milletlerin ve devletlerin ibret almaları ile ilgili söylediği bu dörtlük sağlık çalışanlarını cinayetlere kurban gittiği ve sistematik bir şekilde şiddete uğradığı durumu da tam anlamıyla özetliyor” dedi. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete karşı yetkilileri uyarmalarına rağmen dikkate alınmadıklarını söyleyen Mutlu, “Gereğini yapın, çalışma ortamlarını güvenli hale getirin demiştik.  Hastaneleri ellerinde sopa, bıçak ve silahla basanlara dikkat çekerek felaket geliyor demiştik. Fakat uyarılarımız dikkate alınmadı. Sadece bizim uyarılarımız değil geçmişte yaşananlarda unutulup giderek gereği yapılmadı. 11 Kasım 2005’de İstanbul’da Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, 15 Ocak 2008’de Giresun’da Dr. Ali Menekşe, 17 Nisan 2012’de de Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan, hastanede görevleri başındayken katledildiler. Bu üç cinayetin ardından sağlıkta şiddette değişen ise sadece şiddetin artması oldu.  Sağlıkta şiddet bir kez daha cinayete dönüştü.  Tarih yine tekerrür ederek bizim ciğerimizi yaktı.” diye konuştu.

2014 YILINDA 11 BİNDEN FAZLA ŞİDDET VAKASI
Hekiminden hemşiresine, ebesinden teknisyen ve teknikerlerine, memurundan hizmetlisine kadar bütün sağlık çalışanlarının güvenli bir çalışma ortamına hasret bırakıldığını belirten Mutlu, “Çalışanların güvenliğini sağlama konusunda çaresiz ve zavallı bir durum sergilemekte.  Kısacası devlet çalışanını korumaktan aciz bir hale geldi. Bu acizlik bizim devletimize yakışmamakta. Sağlıkta şiddet sloganlarla veya toplantılarla çözülecek bir iş değil. Buradan soruyoruz: Bunu anlamak için kaç canın daha kurban verilmesi gerekiyor? Sadece 2014 yılında Beyaz Koda 11 binin üstünde şiddet vakası ihbarı bırakıldı. Resmi kayıt bu kadar ise şiddetin ulaştığı vahim boyut kelimelerle anlatılacak düzeyi çoktan geçti.” ifadelerini kaydetti.

“MAFYA BOZUNTULARINI HASTANELERE SOKTULAR”
Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Hasan Semih Bilgin, yaptığı açıklamada, “Şiddete uğrayan sağlık emekçileri için acil şiddet hattı kurmak zorunda kaldık, yetkililer önemsemediler. Bakanlık bizimle alay eder gibi, şiddete karşı tedbir diye hasta ve çalışan tuvaletlerini birleştirdi.” dedi. Katiller kadar azmettiricilerin de sorumlu olduğunu söyleyen Bilgin, “ ‘Ben doktora iğne yaptırmam, bir iğneyle felç eder icabında’, ‘Doktor fendi dönemi bitti’, ‘Doktorların eli hastaların cebinde, doktor efendi mani peşinde’ diyerek miting meydanlarında sağlıkçıları yuhalatanlar, mafya bozuntularını taşeron adı altında hastanelere sokanlar, katiller kadar sorumlulardır. Sadece katilin değil, azmettiricilerin de bulunmasını istiyoruz. Yastayız, isyandayız!” şeklinde konuştu. 

“Sağlığa uzanan eller kırılsın!”, “Sağlıkta şiddet istemiyoruz!” ve “Yastayız, isyandayız!” yazılı pankartlar taşıyan sağlık çalışanları, slogan atıp alkışlayarak eylemi sonlandırdılar.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.