banner278

SAĞLIK ALANINDA ŞİDDET SONA ERMİYOR‏

Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evlerinde çalışan Sosyal Hizmet Uzmanı Emrah Akkoyun’un şiddete maruz kalması nedeniyle SES Manisa Şubesi, Türk Sağlı-Sen, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Manisa Temsilciliği ve müdürlük çalışanları, müdürlük önünde basın açıklaması yaparak olayı protesto ettiler.

banner292
SAĞLIK ALANINDA ŞİDDET SONA ERMİYOR‏

SES Kadın Sekreteri Bedriye Üneri, “Sosyal Hizmet çalışanları, toplumun dezavantajlı kesimleri ile iletişim halinde olanlar, son yıllarda kadına, çocuğa, iş yerinde çalışan doktor, hemşire sosyal hizmet uzmanına, toplumsal muhalefette bulunanlara, farklı bir söz söyleyen şiddetin fütursuzca gösterildiğinin farkındayız. Şiddet konuşuldukça daha da görünür hatta kabul edilebilir hale gelmeye başladı. Normalleşti. Şiddet yasa koyucu ve uygulayıcılar tarafından yoruma açık bırakılarak kendini yeniden üretmeye ve toplumsal yaşamdaki yerini sağlamlaştırmaya başladı. Son süreçlerde gündeme gelen iç güvenlik paketi de yönetenler tarafından şiddet ve korku düzenin desteklediğinin, gerçek suçluların cesaretlendirildiğinin bir kanıtı.” dedi.  

Sosyal hizmetler alanında çalışan her kademeden personelin aşırı kaygı, stres, korku, sindirme, mobbing, gelecek kaygısı güvensizlik ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Üneri, “Toplam Kalite Yönetimi programıyla müşteri memnuniyetini ön planda tutan Bakanlık bu alanda hizmet sunan asli unsurları yani çalışanlarının can güvenliğini almaktan acizdir. Biz biliyoruz ki kendi kapımızın önünü süpürmeden, yani öncelikle çalıştığımız işyerlerinde ve alanlarda her gün karşı karşıya kaldığımız sorunları çözmeden toplumun dezavantajlı kadın, çocuk, yaşlı, engellilere sağlıklı hizmet üretemiyoruz” dedi.

Üneri, 17 Şubat 2015 tarihinde Manisa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne bağlı Sevgi Evlerinde çalışan Sosyal Hizmet Uzmanı Emrah Akkoyun’un, sabır ve kararlıkla hizmet sunduğu koruma altındaki çocuklarımızla ihtilafli Nevzat Hasercan ve yakınları tarafından tehdit edildiğini, sözlü ve fiziki saldırıya uğradığını söyledi. Üneri, “Maruz kaldığı fiziki saldırıyı hafif atlatan arkadaşımız, bireysel olarak hukuki süreci başlatmış bulunmaktadır. Arkadaşımız Emrah Akkoyun’a yapılan saldırıyı kınıyoruz. Gerekli önlemler alınmadıkça bu saldırı ne ilktir, ne de son olacaktır. Mesleki doyum ve motivasyonu artıran, öncelikle çalışanın can güvenliğinin gözetildiği, danışana müşteri gözüyle bakmayan, sosyal hizmetin temel etik ve ilkelerine uygun bir çalışma ortamı talep ediyoruz. Müracaatçısının sorununu multi-disipliner anlayışla çözen bizler çalıştığımız alanda da kendi sorunlarımızı çözebilmeliyiz. Diyalog ve çözüm için birlik ve beraberliğimizi koruyacağız” diye konuştu. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.