Rektör Adayı İlker'den MTSO'ya Ziyaret

Celal Bayar Üniversitesi'nde (CBÜ), 30 Ekim tarihinde yapılacak rektörlük seçimleri sürecinde adaylığını açıklayan CBÜ Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. İlker’e ziyaretinde Prof. Dr. Yüksel Abalı ve Yard. Doç. Dr. Mehmet Emin Merter eşlik etti.

Rektör Adayı İlker'den MTSO'ya Ziyaret

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun ile bir araya gelen Prof. Dr. Süleyman Sami İlker, rektör olarak seçilmesi halinde gerçekleştireceği plan ve projeler hakkında bilgi verdi.

‘Koşmaz’ın adını üniversite içinde yaşatacağız’

Rektör adaylığı sürecinde sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiklerini belirten İlker, ‘Öncelikle rahmetli Bülent Koşmaz’ın hatıralarını çok canlı olarak yaşadığımızı söylemek istiyorum. Yakın arkadaşımızdı. Manisa’ya çok ciddi katkılarda bulundu. Ruhu şad olsun. Nasip olursa biz göreve gelirsek, üniversite içerisinde, kültür merkezi ya da başka bir tesise onun ismini vererek yaşatmayı arzu ediyoruz. Sadece bizim için değil, Türkiye için değerli bir insandı. Ama dünya geçici, bizlere ne kadar erken gelse de onun ölümü, aramızdan ayrıldı. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum’ dedi.

‘Bizimle birlikte kurulan üniversitelerin gerisinde kaldık’

Üniversite ile Manisa’nın kaynaşmasına büyük önem verdiklerini söyleyen İlker, ‘Sivil toplum kuruluşlarının ve Manisa’nın sosyal varlığının üniversite ile kaynaşması konusuna biz çok önem veriyoruz. Bunun sebebi de şu: 1992 yılında kurulan bir üniversite içinde çalışıyoruz ama, aynı yıl kurulan üniversiteler arasında en geri durumdayız. Çünkü emsal olan 22 yıllık üniversitelere bakıldığında bunların hepsinde inşaat ve yapılanma çalışmaları tamamlanmış durumda. 10 sene önce bütün inşaatları bitirmiş durumdalar, şu anda kalite üzerinde çaba sarf ediyorlar. Devletten gelen ödenekleri inşaata değil, artık cihaza, donanıma, iç işlerine harcıyorlar. Biz bunların sebebini çok iyi biliyoruz. Bizim üniversitemiz sadece kamu kaynaklarına yaslanarak gelişmesini sürdürdü. Ama emsal olan üniversitelerin farkı şu, kamu dışı kaynakları çok iyi kanalize ettiler üniversitelerine’ dedi.

‘Manisa yardımsever bir şehir’

Manisa’nın eğitime yaptığı yardımlar ile Türkiye’de ilk üç içinde olduğunu sözlerine ekleyen İlker; ‘Manisa eğitime yaptığı yardımlar konusunda çok zengin ve varlıklı bir şehir. Çünkü Milli Eğitime en çok okul yaptıran iller sıralamasında Türkiye üçüncüsü. Bu kadar yardım sever bir bölgenin üniversite ile ilgilenmemesi mümkün değil. Burada ben hatayı üniversite yönetiminde buluyorum. Çünkü, dostane ve iyi ilişkiler kurmadığınız takdirde en zengin kuruluşlar bile size gelip de, bir tesis yapayım demez. Ama siz sivil toplum kuruluşları kanalıyla, fertlerle iyi ilişkiler kurduğunuz zaman, ortak enerji, ortak akıl bir araya geldiği zaman ortaya güzel eserler çıkacaktır. İnsanların gönüllerine girilmeden yatırım noktasına gelinemeyeceğini düşünüyorum. İster STK’lar olsun, ister diğer özel kişiler olsun güvendiği bir üniversite yönetimine daha yakın duracaklardır, daha sıcak hissedeceklerdir. Yatırım konusunda daha cesaretli olacaklardır. Biz bu açıdan üniversite ile Manisa’yı çok iyi kaynaştıracağımızı düşünüyoruz. Ben geçmişte pek çok sivil toplum kuruluşunda gönüllü olarak yer aldığımdan, bu konuda tecrübeli olduğumu düşünüyorum. Bu ilişkiler içerisinde Manisa’nın en büyük sivil toplum kuruluşu olarak Ticaret ve Sanayi Odamızı önemsiyoruz. İnşallah nasip olursa yönetime gelirsek, birlikte başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum’ diye konuştu.

‘Koşmaz’ın isminin üniversitede yaşatılması camiamızı mutlu eder’

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Coşkun, ‘Sami hocamızı yıllardır tanıyorum. Kendisinin de ifade ettiği gibi üniversitede, sosyal hayatta çok değerli hizmetleri var. Bunları yakından bilen birisiyim. Değerli başkanımız merhum Bülent Koşmaz beyle olan dostluğunu samimiyetle ifade etti. Merhum başkanımız, sayın hocamızın da ifade ettiği gibi hem Manisa için, hem de ülkemiz için büyük bir kayıptır. Biz onun hatırasını ilk anda hizmet binamıza adını vermek suretiyle, üniversite yolu üzerinde TOBB tarafından inşaatına başlanan Fen Lisesine onun ismini vermek suretiyle anısını yaşatacağız. Kendilerinden göreve gelirse üniversite bünyesinde isminin yaşatılacağını duymak bizi fazlasıyla mutlu etmiştir. O, bu tür hizmet kuruluşlarında isminin yaşatılmasını fazlasıyla hak etmiş bir kişiydi. Bunu da gerektiği eserleriyle en büyük kanıtı olarak karşımızda durmaktadır. Bu düşüncelerinden dolayı sayın hocamıza şahsım ve camiamız adına şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

‘El ele, gönül birliği içinde çalışmalıyız’

Manisa’nın en büyük ve en etkili sivil toplum örgütü olduklarını ifade eden Coşkun, ‘Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Manisa’daki bir kuruluşu olan odamız, hocamızın da ifade ettiği gibi, Manisa’nın en büyük toplumsal kitle örgütlerinden bir tanesi. En fazla üyesi olan örgütlerden bir tanesi. Ve bu anlamda Üniversite ile kaçınılmaz bir ilişkisi olmak zorunda. Her ikimizde bulunduğumuz ile hizmet eden kuruluşlarız. Ele ele, gönül birliği içinde çalışmayı sürdürmeyi umut ediyoruz. Tabi seçim süreci kendi kuralları içerisinde cereyan edecektir. Ben hocamıza ve ekibine yürekten başarılar diliyorum. Bu göreve seçildiği zaman görevin üstesinden hakkıyla, fazlasıyla geleceğinden inancım sonsuzdur. Ziyaretlerinden dolayı sayın hocam ve ekibine teşekkürlerimi sunuyorum’ diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.