ÖZKASAP AÇIKLADI MANİSA’NIN EKONOMİDEKİ YERİ!

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap Türkiye genelinde Manisa’nın istihdam alanındaki yeriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Özkasap;”Manisa Türkiye’de ihracatta 7.İl, Tarımda ise 2. İlimizdir. Bu da bizlere mutluk veriyor. Manisa tüketmekten çok üretmeyi seven bir ilimizdir” dedi.

ÖZKASAP AÇIKLADI MANİSA’NIN EKONOMİDEKİ YERİ!

Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ;”Her alanda zengin değerlere sahip olan Manisa; tarımda sahip olduğu önemli değerler kadar sanayisiyle, tarihiyle ve kültürüyle de zengin bir kent. Her zaman stratejik bir konuma sahip olan Şehzadeler şehri Manisa; Günümüze kültürel zenginlik taşırken aynı zamanda Ülkemiz ekonomisi adına da önemli bir üretim merkezi olma konumuna ulaşmıştır. Manisa, bereketli toprakları ve çalışkan insanlarıyla Ülkemizin kalkınmasına ve gelişmesine katkı sağlayan en önemli illerimizden bir tanesi. Manisa yakaladığı gelişim ivmesini 2013 yılında da sürdürerek mevcut kazanımlarımıza yenilerini katmış; Ülke genelinde tarım istihdamında ilk üçe girmiş, Türk Tarımının üretim hacminde %8,48 payla ilk sırada olan Zafer Kalkınma Ajansı bölgesinde taşıyıcı güç olmuş, Organize Sanayi Bölgesinde dünya lideri firmalarında içinde bulunduğu pek çok tesisin açılışı yapmış, Proje sahibi olarak Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonlar Projesi ile Anadolu'daki sanayici ve ihracatçıya ait, yüklerin Avrupa ülkelerine sevkine öncülük etmeye ve Büyükşehir statüsüne geçiş sonrası ile ilgili üst düzey proje çalışmalarına başlamıştır” dedi.

"%90’DAN FAZLASI MANİSA’DAN GİDİYOR”

Özkasap sözlerine şöyle devam etti;” Tarımsal alanda da; Manisa’da üretilen; çekirdeksiz sultaniye üzüm, mısır, zeytin, zeytinyağı, kurutulmuş domates, konservecilik ürünleri, kırmızı ve beyaz et sektörü, yumurta vb. pek çok ürün, bölgesel ve kıtalar arası piyasada gıda sanayi ve tarıma dayalı diğer üretim sektörlerine girdi teşkil etmektedir. Manisa’nın ürün bazında uzmanlaşmış olması ilin güçlü yanlarından biridir. Türkiye’nin 500 milyon doların üzerinde ihracat geliri elde ettiği kuru üzüm üretiminin %90’dan fazlasının Manisa’da yapılması da bunun en belirgin örneğidir. Tüm bunlar Manisa’nın, Türkiye ekonomisinin temel taşlarından birisi olmaya devam edeceğini Ülkemiz müteşebbisine ve tüm dünyadaki ekonomi aktörlerine belirten mesajlardır. Manisa’nın çok sektörlü ve sanayi alanında gelişirken tarımsal potansiyeli de koruyarak ihracata yönelen ekonomik yapısı Türkiye'de kurulmak istenilen sistemin en iyi örneğidir. Manisa’nın Oda, Borsa ve OSB üyesi firmalarının kalitesi ve katma değeri yüksek ürünleri iç ve dış piyasada Ülkemizi güçlendirirken, ortak düşünce; önümüzdeki süreçte dünya markalarıyla rekabet edebilir kalite standartlarında üretimi ve ihracatta çeşitliliği arttırmak, büyük ölçekte ekonomik değer yaratacak proje olanaklarını çeşitlendirerek devreye almak ve Üyelerimizle birlikte belirleyeceğimiz bu gibi hususları ortak çalışma konularımız halinde tutmaktır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.