ÖZGÜR ÖZEL’DEN 7 BAKANA 80 SORU

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, 7 bakana mevsimlik tarım işçilerine yönelik 80 adet soru önergesi verdi. Özel, bakanları soru yağmuruna tuttu.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN 7 BAKANA 80 SORU

Gölmarmara’da 15 tarım işçisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan feci kazanın ardından siyasetçiler de mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunları meclise taşıdı. CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel; 7 bakana 80 tane soru önergesi gönderdi.

KOMİSYON RAPORLARI HASIRALTI EDİLMESİN

CHP’li Özel, “Geçen sene ortaya çıkmış 256 sayfalık bir rapor var. Bu raporda mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlar ve bu sorunlara çözüm önerileri ortaya konulmuş. Soma Komisyonunda olduğu gibi bu raporun da hasıraltı edilmesini istemiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Tek tek bu çözüm önerileri üzerinden Bakanlıklara bugüne kadar neler yaptıklarını sorduk. Bundan sonra da tüm komisyon raporlarının takibi ve uygulamaya konulması için benzer denetim süreçlerini kullanacağız. İktidarda da olsak, muhalefette de olsak, bu parlamento yazılı bir rapor ürettiyse bizler dört gözle bunu takip edecek, tek tek her satırını okuyacağız.” dedi.

İŞTE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

TBMM’de tarım işçilerinin sorunlarının araştırılması için kurulan komisyonun çözüm önerilerinden bazıları şöyle;

- ILO’nun mevsimlik tarım işçileri de dahil tarımda ücretli çalışanlara diğer sektörde çalışanlarla aynı düzeyde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili korunma imkanı sağlayan 184 sayılı “Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi” onaylanmalıdır.

-Mevsimlik gezici tarım işçilerinin çalışma şartları ve ulaşım, barınma, sağlık ve eğitim hizmetleri başta olmak üzere sosyal hayatlarının iyileştirilmesiyle ilgili tedbirlerin uygulanmasına yönelik koordinasyon görevi ve icrai yetkilerin merkezde İçişleri Bakanlığı, taşrada mülki idare amirine tevdi edilmesini öngören yasal bir düzenleme yapılmalı ve dayanağını bu yasal düzenlemeden alan, Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren bir yönetmelik çıkarılmalıdır.

-Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerinin Çalışma ve Sosyal Hayatlarının İyileştirilmesine yönelik olarak hazırlanacak yasal düzenlemeler uygulamaya girene kadar, mevcut 2010/6 sayılı Başbakanlık Genelgesinin, yenilenmesi, uygulanması ve denetiminin sağlanması gereklidir.

-Göç dönemlerinde şehirlerarası ulaşımlarında tren seferleri veya vagon sayısı artırılmalı ve tren ücretlerinde indirim yapılması suretiyle işçilerin daha ucuz ve güvenli olan tren yolculuklarına yönlendirilmeleri teşvik edilmelidir.

SORU SORULAN BAKANLIKLAR

Soruların yöneltildiği bakanlıklar şöyle; "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çaılma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kadir turhan - 3 yıl önce

ya bu adam hep soru soruyor uzman oldu bu konularda.bir teklifim var M.E.B . soruları buna hazırlatsın:)))işte güzel memleketimin siyaseti kimler siyasetçi oldu ya üstelik başarılı görünüyor sanırım ben cekemiyorum yaaaa:))))))))))))))