Özgür Özel Zorunlu Trafik Sigortasından Verginin Kaldırılmasını İstedi

CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, son bir yılda yüzde 200’e yakın artan zorunlu trafik sigortası primleri üzerinden alınarak bütçeye aktarılan vergi ve vergi benzeri yüklerin kaldırılmasını teklif etti. Özel’in teklifi kabul edilirse zorunlu trafik sigortası yüzde 10 oranında ucuzlayacak.

Özgür Özel Zorunlu Trafik Sigortasından Verginin Kaldırılmasını İstedi

 Özel, Karayolları Trafik Kanunu ve Gider Vergileri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu. 
    Araç sahiplerinin Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yaptırmak zorunda bulunduklarızorunlu mali sorumluluk sigortası primleri üzerinden devlet, yüzde 5 oranında Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV),  yüzde 5 oranında mali sorumluluk sigortası payı, yüzde 2 oranında da güvence hesabı payı alıyor. Buna göre vatandaşların zorunlu trafik sigortası yaptırırken ödediği her 100 liranın 12 lirası devlete gidiyor. Zorunlu trafik sigortası yaptıran vatandaşlardan bu yolla alınan BSMV ve mali sorumluluk sigortası payı genel bütçeye aktarılıyor.
TRAFİKTEKİ SİGORTASIZ ARAÇ SAYISINI ARTIRIYOR
    Özel yasa teklifinin gerekçesinde, zorunlu trafik sigortası primlerinde son aylarda yaşanan artışın araç sahipleri için önemli bir sorun oluşturmaya başladığıve bu durumun trafikteki sigortasız araç sayısının hızla artmasına neden olduğu kaydetti.
    Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin verilerine göre, Ocak 2016 itibariyle Türkiye’deki otomobillerin yüzde 9’u, minibüslerin yüzde 19,1’i,  otobüslerin yüzde 24,1’i, kamyonetlerin yüzde 13,1’i,  kamyonların yüzde 20,7’si, traktörlerin yüzde 40’ı, motosikletlerin ise yüzde 62’sinin zorunlu trafik sigortası bulunmuyor.
    Zorunlu sigortası yapılmış araç sayısının artırılmasının, prim tutarlarını artıran diğer nedenlerin yanı sıra vergi ve benzeri kamusal yüklerinin kaldırılmasıyla mümkün olabileceği belirtilen gerekçede, vatandaşlar açısından önemli bir külfet oluşturan bu yükün, bütçe gelirleri içerisindeon binde 6 gibi önemsiz bir payı bulunduğu vurulandı.
-FAİZDEN ALINMAYAN VERGİ ZORUNLU SİGORTADAN DA ALINMASIN-
CHP’li Özel, 2015 yılında zorunlu trafik sigortası primleri üzerinden mali sorumluluk sigorta payı olarak 312 milyon lira, BSMV olarak da yine 312 milyon lira bütçe geliri sağlandığı ifade etti. Özel, “Bütçeye aktarılan bu tutarlardan vazgeçilmesi bütçe gelirlerinde önemli bir azalmaya yol açmayacak, ancak vatandaşların sigorta için ödediği parayı yüzde 10 oranında azaltacaktır. Zorunlu trafik sigortası yapılmış araç sayısının artmasından sağlanacak kamu yararı, devletin vazgeçeceği gelirden kat kat fazladır” dedi.
Mevcut hükümetin ilk icraatlarından birinin, yıllık 100 milyarı bulan faiz ve benzeri menkul kıymet gelirlerinden vergi alınmaması ya da düşük oranda vergilendirilmesine ilişkin uygulamanın süresini beş yıl daha uzatmak olduğunu hatırlatan CHP Grup Başkanvekili Özel şunları söyledi:
 “Yasa teklifimiz AKP için bir sınavdır. Sadece ülkeye sıcak para gelsin diye faiz gelirleri üzerinden alınabilecek yıllık 20 milyar liralık vergiden bir kalemde vazgeçen AKP hükümetinin, vatandaşın üzerindeki, üstelik yasayla zorunlu kılınmış bir sigorta işleminden kaynaklanan 625 milyon liralık bir yükü alıp almayacağını göreceğiz.”
Yasa teklifiyle, zorunlu trafik sigortası prim tutarları üzerinden alınan yüzde 5 oranındaki mali sorumluluk sigortası ile yüzde 5 oranındaki BSMV’nin kaldırılması öngörülüyor. Özel’in teklifi kanun edilirse zorunlu trafik sigortası yüzde 10 oranında ucuzlayacak
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ALPER CAYGOKCE - 2 yıl önce
sayın ozel alınan ozel park paraları nasıl olcak acaba manpark mesala tefecı gıbı gelıyor daha arabayı stop etmeden para dıye yapısıyorlar bu alan park ucretlerı yasaya uygunmu denızlı ve burdurda park ucretlerı kaldırıldı bu konuda calısma yapmıyacakmısın sayın ozel