ÖZGÜR ÖZEL: "KONUT SORUNUNU TOKİ İLE ÇÖZECEĞİM DEMEK MANİSA’YA İHANETTİR"

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, konut sorununu TOKİ aracılığıyla çözeceğini söyleyen Ak Parti Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi’yi eleştirdi. Özel, “Manisa’daki konut sorununu ‘TOKİ ile çözeceğim’ demek şimdiden Manisa dışındaki bazı inşaat firmalarına söz verilmiş olması demektir” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL:

Özel şunları söyledi: “Bugün Manisamızın en önemli sorunlarından biri olan konut sorununa yönelik olarak AKP Manisa Büyükşehir Başkan Adayı Hüseyin Tanrıverdi’nin “Manisa’da Konut Sorununu TOKİ ile çözeceğim” şeklindeki sözlerine yönelik olarak bu açıklamayı yapmak Manisa’ya ve Manisalılara borcumuzdur. Çünkü Manisa’daki konut sorununu ‘TOKİ ile çözeceğim’ demek  şimdiden Manisa dışındaki bazı inşaat firmalarına söz verilmiş olması demektir.  Manisa’nın konut sorununu TOKİ ile çözeceğim demek, Manisa’da ki gelişmiş inşaat sektörünü yok saymak demektir. Bu anlayış Manisa’ya ihanet etmek, Manisa’nın bugününe ve yarınına güvenmemek demektir.

İmar dediğiniz, konut dediğiniz sadece basit bir inşaat projesinden, basit bir matematik denkleminden ibaret değildir. Bugün ülkenin her yerinde artık çokça gördüğümüz grileşme, 11 yıllık AKP zihniyetinin yaptığı tek tip ve bir süre sonra dökülmeye başlayan konut anlayışından ileri gelmektedir. Üstelik bugün Manisa’da başarısını  yeni ve örnek kent parçaları kurarak kanıtlamış on binlerce yapı kooperatifleri ve büyük inşaat firmaları varken, TOKİ’yi öne çıkarmak sadece ve sadece yandaşlara rant sağlamak içindir.  Hiçbir proje üretmeden ve de TOKİ’yi siyasi propoganda aracı olarak kullanarak ‘Konut sorununu TOKİ ile çözeceğim’ diyen zihniyet Manisa’lıların gözünün içine baka baka onlara güvenmediğini, inanmadığını ve gerçekten Manisa’ya değil, rantı dağıtacağı şirketlere hizmet edeceğini açıkça ifşa etmiştir.

Manisa’nın potansiyeli hep unutulmuştur. 11 yıldır ne iktidar ne de 5 yıldır Belediye dişe dokunur hiçbir şey yapmamış,  Manisa’ya sadece göstermelik yatırımlar yapılmıştır.  Sorunlara köklü ve kalıcı hiçbir çözüm getirmedikleri gibi, şimdi de Manisa’ya ve Manisalıya ihanet etmek demek olan projelerini hiç utanmadan, sıkılmadan anlatmaktadırlar. Çünkü bugün Manisa’da TOKİ konutlarının kimlere verildiği araştırıldığında amacın fakir fukarayı konut sahibi yapmak olmadığı rahatlıkla görülebilecektir.  

Kaldı ki, TOKİ konutlarının hiçbirinin projelerini, mimarisini inşaatını Manisalı şirketler, mimarlar mühendisler yapmamıştır. İnşaatlarda Manisalılar çalıştırılmamıştır.  TOKİ eliyle konut üretim modeli, kentin mimarını, mühendisini, işçisini ve halkını yok sayan, düşüncelerine ve emeğine değer vermeyen, karar ve üretim süreçlerinin dışında tutan ilkel bir modeldir. Konut üretimin TOKİ ile çözeceğim demek, ben kent halkına güvenmiyorum demektir.

Marka kent olmanın, kent kimliğini korumanın yolu, TOKİ aracılığı ile konut üretmek değildir. İnsanları mutlu eden bir şehir için yeni standartların kentte yaşayanlarla yaratılması gerekir. Üstelik, TOKİ’nin Türkiye`nin çeşitli yerlerinde konut inşa ederken şehrin kendine özgü dokusunu gözetmediğini de artık herkes bilmektedir. TOKİ, Anadolu`nun birçok şehrinde yaptığı  projelerde, estetikten yoksun, aynılaştırılmış `tek tip` binalar yapmaktadır. TOKİ projelerinde; Kentin, mimarı, mühendisi, yüklenicisi hatta işçisi devre dışında bırakılmakta, konut edinmek isteyenler, kentin planlanmasından, konut biçimin belirlenmesine ve üretilmesine kadar tüm karar ve üretim süreçlerinin dışında kalmaktadır.

Bugüne kadar da Manisa’nın potansiyeli, emeği alın teri hep dışarıya gitmiştir.  Manisa’nın kendi gücüne ve potansiyeline inanılmadığı için Manisa adeta kaderine terk edilmiştir. Oysa yapılması gereken Manisa’nın öz kaynağını yine Manisalıya aktarmak olmalıdır. Bu nedenle bizim projelerimizde öngördüğümüz yol ve anlayış şu olacaktır;

 Konut üreteceğiz, ürettiğimiz konutların üretiminde çalışan, her bir biriminde emek veren vatandaşımızın emeğini de yine ona vereceğiz.

 Konut üreteceğiz, konutu Manisa’daki müteahhit yapacak, projesini Manisa’daki mimar, mühendis çizecek, çivisi  dahi Manisalı nalburdan alınacak. Boyası da, tuğlası da çimentosu da Manisa’daki firmalardan olacak…

Konut üretirken bizim tek şartımız:  Konutun A’dan Z’ye her aşamasında Manisa’da faaliyet gösteren firmalarla çalışmak, onlardan satın alma yapmak.

Biz Manisa’ya yapılan TOKİ’nin de diğer projelerin de Kayseri’deki, Hatay’daki, Rize’deki, Konya’daki müteahhidi zengin ettiğini biliyoruz.  İnşaat lokomotif bir sektör ama Manisalı esnafa hiç faydası yok. Elbette ülke kazanacak ama Manisa kendi öz kaynağını kendi içinde döndürerek ilk atılımını yapmak zorundadır ve bu ilk atılım için de ihtiyacımız olan anlayış bu olmalıdır. Ancak bu sayede bu kentte yaratılan değer bu kentte kalacaktır.  Bu yöntem ile bizler; Her yıl merkezde 1500 konut, 5 yılda 7500 konut üreteceğiz. Üretilecek bu konutların mimarı da, mühendisi de, müteahhidi de, tedarikçisi, işçisi de Manisa’dan olacak.  İşsize, yoksula hatta tek asgari ücretliye de sosyal konut sağlayacağız, sağlayıncaya kadar da kira desteği yapacağız. Kutu gibi sığınma evleri değil, nefes alan, mutluluk veren yeni bir şehir inşa edeceğiz.

Manisa bir dönem konut ve yapı kooperatifçiliğinde destan yazmış, bu destan ile Manisa’ya yaşanılacak çağdaş konutlar ve yaşam alanları kazandırmış, geçmişinde güçlü bir kooperatifçilik birikimi olan kenttir.  Birlikte hareket etme kültürünü gerek müteahhitlerimizin oluşturacağı konsorsiyumlarla, gerek kooperatiflerle ama mutlaka Manisa’nın değerlerini öne çıkararak Manisalıları destekleyen projelerle yeniden kuracağız ve güçlendireceğiz. Manisalı yatırımcıyı ve Manisa’nın kooperatifleşerek güç birliği yapmasını yeniden teşvik edeceğiz. Böylelikle hem Manisa hem Manisalılar kazanacak. Manisa’nın sorunlarına çözümü İstanbul’dan arayanlar, TOKİ gibi bir garabeti Manisa’ya çözüm diye dayatanlara karşı ilk sözümüz de son sözümüz de ‘illa ki Manisa’ olacak.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.