banner278

Özgür Özel İsyan Etti Yargıtay’ın Adı Yargıçay Olacak

"CHP’li Özel: Danıştay’ın adı Danışçay, Yargıtay’ın adı da Yargıçay olacak CHP Grup Başkan Vekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yargı paketinin yürürlüğe girmesiyle Danıştay ve Yargıtay’ın Saray’ın arka bahçesi, çay bahçesi haline geleceğini söyledi.

Özgür Özel İsyan Etti  Yargıtay’ın Adı Yargıçay Olacak

Özel, artık bundan sonra yapılacak işin de Danıştay’ın adının Danışçay, Yargıtay’ın adının da Yargıçay olarak değiştirilmesi olduğunu ifade etti.CHP Grup Baykan Vekili Özel, Yargıtay ile Danıştay’ın yapısını kökten değiştirecek, bütün üyelikleri düşürecek, yerine de yeni üyeler atayacak yasa tasarının bütün hafta boyunca Meclis’teki dört günlük yoğun bir mesaiden sonra Meclis’ten geçtiğini belirtti. Yasanın Cumhurbaşkanının onaylaması ve Resmi Gazete de yayımlanmasının ardından yürürlüğe gireceğini aktaran Özel, “Ama burada iktidar partisi ve Saray’ın büyük bir planı var. Cumhurbaşkanının bunu resmi tatil sırasında, Bayram tatilinde onaylayıp, yayınlattırıp ardından da Adalet Bakanının cebinde taşıdığı yeni listeden, Yargıtay ve Danıştay’ın yeni üyelerini atamak suretiyle Yargıya bir darbe yapacaklar.” dedi.

Resmi Gazete de yayınladıktan sonra CHP başvurursa ki, o başvuruyu da yapacaklarını aktaran Özel, “Eğer Anayasa Mahkemesi toplanıp karar aldığı zaman, aldığı karar geriye doğru işlemeyeceği için AKP darbeyi yapmış olacak, amacına ulaşmış olacak ama yaptığı işin Anayasa’ya aykırı olduğu tescillenecek ama hiçbir işe yaramayacak. Bu yüzden CHP, geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin birkaç tane içtihatında da olan kanunun yoklukla malul olması yani yok hükmünde sayılması başvurusunda bulundu. Bunu Meclis’te yasa çıktıktan sonra 40 sayfalık başvuru dosyamızı 10 saat içerisinde hazırlayıp başvuruyu yaptık ve Anayasa Mahkemesi Genel Sekreterine, Grup Başkan Vekilimiz Levent Gök ile yaptığımız başvurusu sırasında da Anayasa Mahkemesi’ni derhal toplanıp bu konuyu görüşmesi gerektiğini söyledik. Sayın Genel Sekreter de başkanın takdirinde olduğunu ve belki pazartesi günü toplanabileceğini söylüyor. Biz Anayasa Mahkemesi Başkanı’ndan kuvvetler ayrılığını tamamen ortadan kaldıran, Anayasa’daki hakim teminatını tamamen ortadan kaldıran, yürütmenin talebi azmettirmesi ile yasama eliyle Yargıya darbe yapılması gibi birbirinden ayrı olacak üç kuvvetin birbirine tahakküm kurması ve birbirine karşı hamle yapmasının tam tescili olan ve dünya tarihinin en büyük hukuk devletine karşı yapılmış olan saldırısına, Anayasa Mahkemesi’nin müdahale etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vatandaşımıza olayı daha somutlaştırarak aktarmak gerekirse, Anayasa Mahkemesi toplanırsa ve bu kanunun Anayasa’nın kuvvetler ayrılığı ilkesine tamamen aykırı olduğunu ifade edelerse bir darbeye engel olma şansları var. Toplanmazlarsa iş işten geçiyor.” diye konuştu.

“ŞİMDİ ÇAYDAŞ HUKUKÇULAR ORTAYA ÇIKACAK”

Bundan sonra yapılacak işin Danıştay’ın adının Danışçay, Yargıtay’ın adını da Yargıçay olarak değiştirmesi olduğunu belirten Özel, “Çünkü buralar Saray’ın arka bahçesi, çay bahçesi haline gelecek. Sarayla birlikte çay toplayanların yükseldiği, hukukun üstünlüğünü savunanlarında bertaraf edildiği bir noktaya gelecek. O yüzden Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerine Genel Başkanımız mektup yazdı, biz başvuruda bulunduk ve çağrıda bulunuyoruz onlara. Bundan önce çeşitli hukukçuların grupları var. Demokrat Hukukçular var, Çağdaş Hukukçular var. Şimdi Çaydaş Hukukçular ortaya çıkacak. Çay toplayanların, Saray’a bağlılık bildirenlerin kariyerlerine devam ettiği, diğerlerinin bertaraf edildiği, yok edildiği biri süreç yaşanabilir.” şeklinde konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yalnız kurt - 2 yıl önce
Sizin zamanımızda yargımoğultay olmuştu zaten niye kızıyorsunuz.
Misafir Avatar
milli irade - 2 yıl önce @yalnız kurt
Haklısın memlekette kurt mu kaldı, Başbuğ'un mahdumları saraya kapılandı, kimi de saraya yaltaklanıyor ki sarayın yargısı kendisini kollasın