Özgen: "Taşeron Sistemine Son Verilmeli"

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Lami Özgen, "İşçi ve emekçiler olarak, artık madenler ve başka iş alanlarında ölmek istemiyoruz. Tam tersine çocuklarımızla özgür bir şekilde onurlu yaşamak istiyoruz" dedi.

Özgen:

Özgen, maden faciasında 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma’da ziyaretlerde bulundu. Beşyol’daki madenci heykeline karanfil bırakan Özgen, yaptığı basın açıklamasında, “Biz bu ülkenin işçi ve emekçileri olarak, artık madenlerde ya da başka iş alanlarında ölmek istemiyoruz. Tam tersine çocuklarımızla özgür bir şekilde ve onurlu yaşamak istiyoruz” dedi. 
Soma Maden Şehitliği'ni ziyaret için ilçeye gelen KESK Genel Başkanı Özgen, Eğitim-Sen Soma temsilciliğinde bir toplantı yaptı, sonra beraberindeki heyetle Beşyol kavşağındaki maden heykeline karanfil koydu. Burada gazetecilere açıklama yapan Özgen, şöyle konuştu: "Biz, bu ülkede uzun süre yürütülen politikalar sonucu özelleştirmelerle beraber, taşeron sistemiyle beraber madenlerde aynı zamanda kazalara yol açtığını biliyoruz ve defalarca ifade ettik. Yine bu ülkenin birçok emek ve meslek örgütü bu ülkede, bu havzada bulunan madenlere ilişkin birçok teknik rapor kamuoyuna sunmasına rağmen hükümetin kâr hırsı, sömürü hırsı ve işverenin talepleri çerçevesinde yaptığı düzenlemeler, bir kez daha Soma'da resmî olan 301 canımızın kaybedilmesine sebep olmuştur. Biz artık bu ülkede ne madenlerde ne gemi sektöründe ne inşaat ne de metal sektöründe iş cinayetlerinden dolayı ölecek bir arkadaşımızın olmadığını ifade etmek istiyoruz. Bundan sonra bu ülkenin emekçileri olarak iş cinayetlerine karşı ortak örgütlü mücadeleyi hayata geçireceğimizi ifade ediyoruz.” 
Meclis gündeminde olan Maden Yasası ile ilgili düzenleme, taşeron sistemiyle ilgili düzenlemelere karşı görüşlerini açıklayan Özgen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkenin işçi ve emekçileri bu taşeron sistemine karşı, bu sömürü ve talan sistemine karşı bir arada mücadele etmeye devam edecektir. KESK olarak aldığımız karar çerçevesinde, Soma'da ve diğer ülkenin illerindeki işçilerimiz için bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Burada bir kez daha hükümet yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Birincisi, madendeki taşeron sistemine son verilsin. Taşeron sisteminin ölüm olduğunu bir kez daha yaşadık ve bu acımız halen devam ediyor. İkincisi, madende hayatını kaybeden arkadaşlarımızın aileleri ve çocuklarına yönelik bütün ekonomik ve demokratik hakları zaman geçirmeden sağlayın ve hayata geçirin. Üçüncüsü, mevcut maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği noktasındaki bütün zorunlu tedbirleri almadığınız sürece geride kalan arkadaşlarımızın tekrar madene sürülmesiyle tekrar iş cinayetleri olabilir. Bu yüzden bu uygulamalardan vazgeçin. Biz, işçi ve emekçiler olarak, artık madenler ve başka iş alanlarında ölmek istemiyoruz. Tam tersine çocuklarımızla özgür bir şekilde ve onurlu yaşamak istiyoruz. Hükümet siyasal sorumluluğunu, insani ve vicdani sorumluluğunu zaman geçirmeden bir an önce hayata geçirme sorumluluğuyla karşı karşıyadır."
Özgen, basın açıklamasının ardından Soma Belediye Mezarlığı’ndaki maden şehitliğini ziyaret etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.