Özel;"MaviDil Kurban Bayramında Gizlendi mi?"

Manisa'nın Yunusemre İlçesi sınırlarında yer alan Yuntdağı’ndaki küçükbaş hayvanlarda ortaya çıkan ve 2 aydır bölgedeki besicilere zor günler yaşatan “Mavi Dil” hastalığı ile ilgili CHP Manisa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Özgür Özel Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bir soru önergesi verdi. Önceki gün yöre halkını ziyaret eden ve tek tek besicilerle görüşen CHP’li Özgür Özel 2 aydan bu yana devam eden hayvan ölümleri ile ilgili yetkilileri uyardı.

Özel;

Özellikle koyunlarda görülen Mavi dil hastalığı son günlerde Manisa’daki besicilere zor anlar yaşatıyor. Sineklerle nakledilen ve viral bir hastalık olan mavi dil, Manisa’da 1999 yılında da görülmüş, o dönemde 5 bine yakın hayvanı telef etmişti. Son 2 ayda yeniden gün yüzüne çıkan bu hastalık nedeniyle yüzlerce koyunu telef olan besicilerin sorunlarını CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel yerinde inceledi ve konuyla ilgili Meclis’e bir soru önergesi verdi.

ÖZGÜR ÖZEL YUNTDAĞI’NDA İNCELEMEDE BULUNDU

İnceleme yapmak için bölgeye giden CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, besicilerle tek tek görüştü. İlçe Tarım Müdürlüğü'nün aldığı kan örneklerinin sonucunda koyunlarda mavi dil hastalığının kesinleştiğini söyleyen Özel, önlem alınmadığı için teleflerin yaşandığını iddia etti.

ŞİMDİYE KADAR HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI

CHP'li Özgür Özel konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

"Mavi dil hastalığı 1999 yılında bu civardaki köylerde yaklaşık 5 bin hayvanı telef etmiş. Hayvancılıkla geçinen köylüyü zor durumda bırakan çok kötü bir hastalık. Ağustos ayından itibaren de hayvanlar birer ikişer hastalanmaya başlamışlar. İlçe Tarım Müdürlüğü'nün alarma geçmesi ve hızlı bir şekilde bütün sürüleri aşılaması gerekirken şimdiye kadar hiçbir önlem alınmamış."

1 MİLYON KÜÇÜKBAŞ HAYVAN TEHDİT ALTINDA

“Eğer biraz daha geç kalınırsa kentteki bir milyon küçükbaş hayvan tehdit altında olacak. Aşı özel sektörde bulunamıyor, sadece devletin elinde aşı var. Bu konuda zafiyet olduğu iddia ediliyor. Konuyla ilgili bir soru önergesi verdim. Şimdi Bakanlık’tan sorularımıza yanıt vermesini bekliyoruz. Ama bunun da ötesinde şu anda aşılama yapılmadığı için hastalık hızla yayılıyor. Bazı sürülerin yüzde 10'u kaybedilmiş durumda ama teşhis iki ay sonra koyulmuş. Çok fazla hayvan tehdit altında. Kurban bayramı sırasında bu hastalığın Tarım Bakanlığı tarafından bilerek gizlendiği konusunda ağır şüpheler var. Şu anda sağlıklı hayvanların hızla aşılanması gerekiyor. Tüm geçimi hayvancılık olan köylüler için devletin hızlı bir şekilde ölen hayvanlara karşılık bir tazminat sistemini hayata geçirmesi gerekiyor. Bakanlığı bunun için hızlı hareket etmeye davet ediyoruz. Devlet ilk ihbarlarla birlikte harekete geçmeliydi. Bakanlık bunun tedbirini baştan almalıydı" dedi.

“SELÇUK ÖZDAĞ ÖNCE YUNTDAĞI’NDAKİ BESİCİLERİ ZİYARET ETSİN”

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın vatandaşların konuyla ilgili bilgilendirmede geç kaldığı yönündeki iddialarını da eleştiren CHP’li Özgür Özel,

“Selçuk Özdağ’ı Yuntdağı’nın köylerini ziyaret etmeye davet ediyorum. Konuyla ilgili köylülerin 2 aydır şikayetleri devam ediyor. Ama bugüne kadar kimse ilgilenmemiş. Şimdi de iktidar, geç haber verdiler diyerek üzerlerindeki sorumluluğu köylüye yıkma çabası içinde. Oysa köylülere 2 aydır şikayet ediyorlar. 1 ay önce gidilip kan örneği alınmış, ancak sonuçlar bizim köyleri ziyaret ettiğimiz gün açıklandı ve hastalık 2 ay gecikmeli olarak teşhis edildi. Şimdi aşıdan bahsediliyor. Aylar önce alınması gereken bir tedbir ancak hastalık tüm Yuntdağı'nı sardıktan sonra gündeme geldi. Köylümüz bir an önce seslerinin duyulmasını ve zararlarının karşılanmasını istiyorlar. Bu konuda adım atılmalı. Aksi takdirde hem hayvan ölümleri devam edecek hem de besicilikle uğraşan köylümüz daha da zor durumda kalacak.”

ÖZGÜR ÖZEL MAVİ DİL HASTALIĞI’NI MECLİS’E TAŞIDI

Konuyla ilgili aynı zamanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yanıtlaması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel soru önergesinde şunları sordu:

* Son 2 ayda Manisa’da mavi dil hastalığından ölen hayvan sayısı kaçtır?

* Türkiye genelinde de mavi dil hastalığı riski ile karşı karşıya olan iller var mıdır? Var ise bu iller hangileridir? Bu illerde, illere göre ayrı ayrı olmak üzere, kaç hayvan bu hastalık nedeniyle ölmüştür?

* Bakanlığınıza mavi dil hastalığı ile ilgili ilk ihbar ne zaman gelmiştir?

* Bakanlığınız bugüne kadar konuyla ilgili hangi tedbirleri almıştır?

* Hastalığın teşhisi için alınan kan örneklerinin 1 ay boyunca sonuçlarının gelmemiş olmasının nedeni nedir? Bu süre zarfında kaç hayvan ölmüştür?

* 2 aydır çok sayıda hayvanın ölmesine neden olan böyle bir hastalığın Bakanlığınız tarafından bilinmemesi ve bugüne kadar önlem alınmamasının nedeni nedir?

* Çok sayıda hayvanını mavi dil hastalığı nedeniyle kaybeden köylülerin zararlarının tazmini için herhangi bir önlem alınmış mıdır? Alınmamış ise alınması düşünülmekte midir? Köylülerimizin zararları karşılanacak mıdır?

* Şu anda mavi dil hastalığı için gerekli aşılar gönderilmiş midir? Gönderilmiş ise ne zaman gönderilmiştir? Kaç doz gönderilmiştir?

* Hastalığın yayılmasını önlemek için ne gibi çalışmalar yapılacaktır?

HASTALIK KURBAN BAYRAMINDA GİZLENDİ Mİ?

* Bu hastalığın Kurban Bayramından önce bilindiği ancak gizlendiği yönündeki iddialar doğru mudur? Doğru ise, bile bile hem hayvanların sağlığını tehlikeye atan hem de besicileri zor durumda bırakan böyle bir hastalığı kim neden ve nasıl gizlemiştir?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.