ÖZEL’DEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE “BEYAZ FİL” ÇAĞRISI

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özellikle büyük şehirlerde nüfusun yoğunlaştığı yeni yerleşim bölgelerinde hizmet açığını kapatmak üzere yeni binalar yapma kararı almış ve bu binaların maliyetini karşılamak için de şehir merkezlerindeki değerli binalarını satışa çıkardığını duyurmuştu. İstanbul, Ankara, Trabzon, Gaziantep, Kayseri, Samsun’un yanı sıra Manisa’daki SGK binasının da satılacak olması ve bu binanın Manisa’nın tarihi binalarından biri olan “Beyaz Fil” olması oldukça tartışma yarattı.

 ÖZEL’DEN  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE “BEYAZ FİL” ÇAĞRISI

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Beyaz Fil’in satışında Manisa Büyükşehir Belediyesine önemli bir sorumluluk düştüğünü ve Beyaz Fil’in tarihi bir mekan olarak Manisa için kullanılması gerektiğini kaydetti.

CHP’li Özel yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sosyal Güvenlik Kurumunun geçtiğimiz haftalarda Manisa dahil 7 ildeki binalarını satışa çıkartması ve bu ihalenin ilanını da bayram tatiline denk getirmesi akıllarda soru işaretleri bırakmıştır. Üstelik öyle bir ihale ilanı verilmiş ki, bu binaların SGK binası olduğu dahi anlaşılmamış ve sanki binaların alıcıları çoktan belliymişçesine satış gözden kaçırılmaya çalışılmıştır.

Manisa’da satışa çıkartılan SGK binası da Manisa’mızın sembolü olan Beyaz Fil’dir. Bir taraftan ihale ilanındaki soru işaretleri ve şaibe henüz giderilmemişken, diğer taraftan Manisa’nın bu sembolünün özel bir şirket tarafından alınarak tarihimizin, kültürümüzün yok edilmesinden endişe ediyoruz.

Beyaz Fil’in bir kültür sanat müzesi ya da merkezi haline dönüştürmesi için Manisa Büyükşehir Belediyesine çağrıda bulunuyorum. Şimdi bu sorumluluk Manisa Büyükşehir Belediyesindedir. Büyükşehir Belediyesinin hiç zaman kaybetmeden bu ihaleye girmesi ve Beyaz Fil ile ilgili anlamlı bir proje ile Manisalıların karşısına çıkması gerekiyor. Bu konuda Belediye Meclisi’nde grubu bulunan tüm partilerin de aynı duyarlılığı göstereceklerinden eminim. Ayrıca, bir Manisa milletvekili olarak konuyla ilgili üzerime ne düşüyorsa yapmaya hazır olduğumun da altını çizmek isterim.

Çünkü Beyaz Fil Manisa’nın tarihidir ve sadece Manisa için kullanılmalıdır. Başka bir amaçla yapılacak bir yatırım Beyaz Fil’in gözden çıkartılması demek olacaktır. Bizler buranın gözden çıkartılmasına, birilerine peşkeş çekilmesine ya da Beyaz Fil’in Manisa’nın trafiğini artıracak ticari bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesine müsaade etmeyeceğiz. Buradaki esnafımız da mağdur edilmeden, Beyaz Fil’in ticari kaygılarla değil, tarihi, kültürel ve sosyal içerikli projelerle değerlendirilmesi son derece önemlidir. ”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ercan - 4 yıl önce
Mimarisiyle bireye benzemeyen kapladığı alanla merkezde bi kambur,bence yıkılıp manisaya yakışır bi alan/bina vb yapılmalı beyaz fiil devasa olmasındandır.tarihle ne alakası var deseki restoe edilecek vekil yıkıldım derdi
Avatar
Sefa Önatlı - 4 yıl önce
Bina Manisa’nın simgesi haline gelmiş ve kentin en önemli nirengi noktasıdır. Cumhuriyet döneminin önemli mimari yapılarından birisidir. Ayrıca bu yapı Manisa Belediyesinin başvurusu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir 2. Numaralı kültür varlıklarını koruma bölge kurulunun 29.03.2012 tarih ve 684 sayılı kararı ile tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. Bu karar ile söz konusu bina kentsel sit olarak tescillenmiştir. Bu binanın yıkılması söz konusu değildir, mimari değişiklik yapılması da kurul kararına bağlıdır.
Böylesi bir simge bina Manisa’nın ve Manisalınındır. Bu binanın Manisa’ya sosyal ve kültürel bir değer olarak kazandırılması gerekmektedir.