Özel'den Bakanlık ve Kırmızı Plaka Vurgusu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel koalisyon görüşmelerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Özgür Özel, “Böyle her gün 5-6 tane ocağa ateş düştüğü bir ortamda bir erken seçimin göze alınması doğru bir şey değil. Bu yüzden CHP tüm yapıcılığıyla koalisyon masasında. CHP masada kırmızı plakaları, bakanlık sayılarını, bakanlık pazarlıklarını tutmuyor, CHP masada vatandaşa seçimden önce verdiği sözleri tutuyor” dedi.

Özel'den Bakanlık ve Kırmızı Plaka Vurgusu

13 yıllık hükümetin ülkede pek çok sistemi tahrip ettiğini ifade eden Özel, şöyle devam etti: “İç güvenlik konusunda özellikle son 4 yılda özgürlüklerin kısıtlandığı, demokrasi alanının daraldığı ve buna karşı güvenlikçi politikaların ön plana çıktığı bir dönemde, öyle bir süreç düşünün ki CHP-HDP-MHP’nin birlikte karşı çıktığı bir iç güvenlik yasası çıktı. Milli eğitimde inanılmaz bir tahribat var. Anayasa olduğu yerde duruyor, 12 Eylül anayasası…Gelinen noktada bir yandan da devletin en başındaki kişi anayasayı ciddi şekilde ihlal ediyor. Karşı karşıya kaldığımız durum Türkiye’nin anayasasını, dış politikasını, milli eğitimini, ekonomisini hızlı bir şekilde gözden geçirmesi gereken bir durumla karşı karşıyayız.”

ERKEN SEÇİM GÖZE ALINMAMALI

“Bu aşamada seçim yapmak ve benzer sonuç üretecek yine koalisyon tartışmalarına girilecek bir seçimi yapmak bu ülkeye çok şey kaybettirir” ifadesini kullanan Özel, şunları söyledi: “Erken bir seçimden kim kazançlı çıkar derseniz görünen o ki CHP kazançlı çıkanlar arasında olacak. Ama olası bir erken seçimde Türkiye’nin menfaati yok. Hele hele böyle her gün 5-6 tane ocağa ateş düştüğü bir ortamda sizin bir erken seçimi göze almanız doğru bir şey değil.”

CHP TÜM YAPICILIĞIYLA KOALİSYON MASASINDA

“Bu yüzden CHP tüm yapıcılığıyla koalisyon masasında ama kesinlikle şöyle bir şeyi düşünmemiz mümkün değil. Biz kısa süreli özel gündemli bir hükümetle devam edelim denilen yaklaşım eğer şuysa; belli değişiklikleri yapalım, barajı düşürelim, Siyasi Partiler Kanununu değiştirelim, belli değişiklikleri yapalım, sonra işimize gelen bir tarihte kamuoyu araştırmaları bize neyi gösterirse işimize gelen bir tarihte tekrar seçim yapalım ve mümkünse tek başına bir iktidara dönelim diye birileri hesap yapıyorsa Türkiye’nin buna hiç ihtiyacı yok. Bu hem siyasi muhataplarınızı hem vatandaşı oyalamak, kandırmak ve kötüye götürmek olur.”

CHP’NİN KRİTERLERİ

“Birlikte yöneteceksek 4 yıllığına seçilmiş bir parlamentonun 4 yıllık bir hükümetle, donanımlı, yüksek profilli, 4 yıllık hedefler koyan ve 5 ana başlıkta yani anayasada, dış politikada, eğitimde, ekonomide ve Kürt sorununda meseleleri çözecek bir hükümete ihtiyaç var. Ne bir seçim hükümetine ne kısa süreli ve ucu yine seçim olan ve akılların arkasında hep hesapların olduğu bir hükümete... 7 Haziran mesajını doğru okuyan vatandaşın sorunlarını çözecek hem akan kanı hem de ülkedeki terörün yarattığı yangını hem de mutfaktaki yangını söndürecek bir hükümete ihtiyaç var.”

CHP MASADA KIRMIZI PLAKALARI, BAKANLIK SAYILARINI, BAKANLIK PAZARLIKLARINI TUTMUYOR

“CHP masada kırmızı plakaları, bakanlık sayılarını, bakanlık pazarlıklarını tutmuyor, CHP masada vatandaşa seçimden önce verdiği sözleri tutuyor. Bu sözler emekliye ikramiye verilmesinden asgari ücretin artırılmasına asgari ücretten verginin kaldırılmasına, taşeron işçilikle mücadeleden kan ağlayan çiftçinin yüzünü güldürülmesine kadar toplumun geniş kesimleriyle ilgili talepler var, bunları masada tutuyoruz. Daralan özgürlük alanının genişletilmesi, tüm kurum ve kişilerin anayasaya sadakatle bağlı olması, anayasayı ihlal etmemesi. Milletvekilinden, cumhurbaşkanına, bakanına kadar herkesin ettiği yemine sadık kalmasını, Türkiye’deki aslında bu gerginlik ve tansiyon ortamının da düşmesini savunuyoruz.”

MASADAN KALKABİLİRDİK

“CHP olarak böyle dayatan, kavga eden değil çözüm üretmeye çalışan bir noktadayız, pekala bugüne kadar defalarca o masadan kalkabilirdik. Mesela MHP ile görüşüyoruz dediklerinde o masada kalmak, kalkmaktan daha zordu. CHP hem süreci sabote etmeye çalışan bu koalisyon sürecini sabote etmeye çalışanlara rağmen masada kaldı hem de bu aşamada pekala dün biz anlaşamadık deyip ayrılabilirdik, yapılacak bir erken seçimde oyumuzu 3-4 puan artırmanın peşine koşabilirdik ama bunda Türkiye’nin menfaati yok, Türkiye’nin menfaati güçlü, kararlı, hedefleri olan ve Türkiye için hedefleri olan kendisi için değil yani kendi partisi için değil, Türkiye için hedefleri olan bir koalisyon hükümeti kurmakta. Seçime de gitsek hükümet de kursak yapıcı tavrımızı sürdüreceğiz, kavga etmeyeceğiz, gerginlik çıkarmayacağız.”

ORTAK DURUŞ

“4 partinin birden artık masaya yumruğunu vurup teröre ve çatışmaya karşı, akan kana karşı ortak bir duruş göstermesi lazım. Elbette bir koalisyon hükümeti bu işi çözer. Ama erken seçime bile gidilecek olsa bugün yaşadığımız atmosferden Türkiye’yi hep birlikte çıkarmamız gerekiyor.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.