ÖZEL: “TÜRKİYE BÜYÜK FIRSATI KAÇIRDI”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Emeklilerin, memurların çalışan tüm kesimlerin çiftçilerin sorunlarını çözebilecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki yangını da mutfaktaki yangını da söndürecek bir hükümeti kurmayı çok istedik ancak böyle bir teklif gelmediği için Adalet ve Kalkınma Partisi 3 aylık bir teklifle geldiği için Türkiye büyük uzlaşı fırsatını kaçırmıştır” dedi.

ÖZEL: “TÜRKİYE BÜYÜK FIRSATI KAÇIRDI”

CHP Grup Başkanvekili Özel, TBMM’de gazetecilerle bir araya geldi ve sorularını cevapladı. Özel, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın’a cevap vererek, “Görüşmelerin sonunda dün herkesin malumu olduğu gibi CHP’ye yapılan teklif bir koalisyon değil kısa süreli, özel gündemli ve seçim odaklı bir hükmet birlikteliği teklif edilmiştir. Bunun süresi de Başbakanın ağzından ‘3 aylık böyle bir hükümette yer almamanızı anlayışla karşılıyorum’ diyerek 3 ay olarak belirlenmiştir. Cumhuriyet Halk partisi seçimden önce vatandaşa verdiği sözleri tutabileceği, 4 yıl ufku olan, çözüm odaklı ve icraat hükümeti kurulması ile ilgili etkin çaba göstermiş, ancak Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı bu teklif AKP tarafından kabul edilmemiş” ifadelerini kullandı.

Özel şunları kaydetti:
“Türkiye’nin bir fırsat kaçırdığı doğrudur. Dün Sayın Genel Başkanımız tarafından açıkça bu vurgulanmıştır. Ama fırsatı kaçırtan parti Adalet ve Kalkınma Partisi’dir. 3 aylık bir seçim hükümeti ile CHP’nin ve Türkiye’nin hangi fırsatı kaçırdığını anlamış değiliz. Ama emeklilerin, memurların çalışan tüm kesimlerin çiftçilerin sorunlarını çözebilecek, Türkiye’nin dört bir yanındaki yangını da mutfaktaki yangını da söndürecek bir hükümeti kurmayı çok istedik ancak böyle bir teklif gelmediği için Adalet ve Kalkınma Partisi 3 aylık bir teklifle geldiği için Türkiye büyük uzlaşı fırsatını kaçırmıştır.”
Erken seçimi tek seçenek olarak Türkiye’nin önüne koymanın ekonomik bakımdan ve zaman kaybetme bakımından kabul edilebilir olmadığını ifade eden Özel, “Bundan sonraki süreçte erken seçim konuşmadan önce diğer olasılıkların mutlaka deneniyor ve zorlanıyor olması gerekir. Anayasanın 116. Maddesi cumhurbaşkanına burada kesin bir tavır değil esnek bir tavır vermek suretiyle seçimlerin en son ve en son tercih edilecek bir çare olana kadar diğer seçeneklerin zorlanabilme esnekliği tanınmıştır” şeklinde konuştu.
Nasıl bir hükümetle seçime gidileceği sorusuna Özel, “Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ile görüşecek seçimlerin yenilenmesine karar verirse anayasanın 116. Maddesine göre yapılacak bu yenilemede kurulacak hükümet 114. Maddede açıkça tarif edilmiştir. 114.maddedeki seçim hükümeti anayasal bir zorunluluktur. Bunun hayata geçirilmesi gerekir. Bunun dışında meclisin bir seçim kararı almasını tarif ediyorsak 45 günlük süre içinde ve iç tüzüğün 95. Maddesine göre yapılması gerekir. Bu madde seçim kararını tarif etmekte. Mecliste tüm kararlar doğrudan gelip meclis genel kurulunda görüşülebilir ama içtüzüğe göre bir tek ayrık hüküm vardır oda 95. maddedeki seçim kararının karar olmasına rağmen kanun teklif ya da kanun tasarısı olmasına rağmen anayasa komisyonunda görüşülmesini zorunlu kılmaktadır. İç tüzük 95. Maddesi Seçimlerin yenilenmesine dair önergeler, Anayasa Komisyonunda görüşülür ve Anayasa Komisyonu raporu Genel Kurulda gündemdeki bütün konulardan önce görüşüldükten sonra açık oya sunulur’ demektedir” diye konuştu.
Anayasa Komisyonunu kurulmadan seçim kararı alınacağı yönündeki iddialarla ilgili Özel, “Böyle bir şeyi iç tüzüğün bu kadar açık yazdığı bir halde anayasa komisyonu kurmadan bu kadar net ifadeler varken böyle bir zorlama demokrasiyi zorlamanın da ötesinde kuralları hiçe sayma olur ki o zaman ne meclis ne kurumlara ne kuruluşlara ne milletvekillerini ihtiyaç yok o zaman işte bir otoriter devlet anlayışı ile bir diktatörün söylediği her şeyi hayata geçirmeye çalışan bir zorbalıktan bahsedilmeye başlanır. Bunun Türkiye’ye bir katkı sağlamayacağı açıktır” şeklinde konuştu. (AUÖ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.