ÖZEL: “ÖZGÜR ÖZEL ADINI KULLANARAK KİMSE ŞOV YAPMASIN”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, belgelerle konuştuklarını belirterek,

 ÖZEL: “ÖZGÜR ÖZEL ADINI KULLANARAK KİMSE ŞOV YAPMASIN”

“Aksini söyleyen varsa çıksın, Gördes’te, Gördesin civarındaki belde ve köylerde arsenikli su olmadığını ispatlasın! Yok eğer ispatlayamıyorsa, bu sorunun nasıl çözüleceğini konuşmak yerine, Özgür Özel adını kullanarak kimse şov yapmasın.” dedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, son günlerde Gördes ilçesi ve civarında içme sularının arsenikli olduğu iddiasını ortaya atmıştı. Gelen tepkiler üzerine yeni bit açıklama daha yapan Özel, şunları söyledi:  

Geçtiğimiz günlerde tüm Manisalılarla ve Türkiye kamuoyu ile paylaştığımız Gördes ve civar köylerinin arsenikli sularına ilişkin basın toplantımızın ardından görülen o ki; AKP işi gücü bırakmış ve bu gerçeği nasıl örtbas ederim diye uzun uzadıya çalışmış. Üstelik, vatandaşlarımızın gözünün içine baka baka Gördes’deki arsenikli suyun resmi belgelerine ve tüm bilimsel verilere rağmen yalan söylemekten de geri durmamıştır.

Tüm Manisalılar ve kamuoyumuz bilmelidir ki; bizler Gördes’in arsenikli sularına ilişkin açıklamamızı rakamlar üzerinden yaptık ve anlamayanlar için bir kez daha altını çizmek isterim ki; rakamlar yalan söylemez! Üstelik hem Manisa Valiliği, hem Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü hem de Gördes Toplum Sağlığı Merkezinin ayrı ayrı belgeleri ortada iken, 16 köyün arsenik değerinin İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmelikte belirtilen sınır değerlerinin çok üzerinde olduğu aşikarken, şimdi kalkıp yalan ve iftira ile konuyu yeniden örtbas etmeye çalışmaları bir kez daha o günkü açıklamamızın haklılığını gözler önüne sermiştir.

Bizler, o gün, Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği arsenik değerin litre başına 10 mikrogram olduğunu, ancak sadece Karayağcı köyünde çıkan arsenik miktarının bile litrede 270 mikrograma ulaştığını, merkez nüfusu 11 bine yakın olan Gördes’in sularında bulunan arsenik miktarının ise 18 mikrogram olduğunu, dünya standartlarının çok çok üzerinde olan bu miktarların halkımızdan ve kamuoyundan gizlendiğini ısrarla söyledik.

Gördes Belediye Başkanı görevi ihmal suçu işliyorken, üstüne bir de AKP’li İl Genel Meclisi üyelerinin bu son çıkışları, bizleri hayretler içinde bırakmıştır. Kendilerinin bu açıklamamızın üzerine resmi belgeleri inceleyip, soruna çare arayacaklarına bana cevap yetiştirmeye kalkışmaları akıl alır gibi değildir. Üstelik, Gördes’teki arseniğin doğal yollardan mı yoksa madencilik faaliyetlerinden mi kaynaklandığına ilişkin maden şirketinin bir açıklama yapması gerekirken, şimdi durduk yere maden şirketi adına AKP’nin konuşması da son derece şaşırtıcıdır.

Halkımız bilmelidir ki, bizler elimizdeki resmi belgelerle konuşuyoruz. Aksini söyleyen varsa çıksın, Gördes’te, Gördesin civarındaki belde ve köylerde arsenikli su olmadığını ispatlasın! Yok eğer ispatlayamıyorsa, bu sorunun nasıl çözüleceğini konuşmak yerine, Özgür Özel adını kullanarak kimse şov yapmasın.

Ben Gördes’in ve Gördeslilerin zehir içmelerine göz yummayacağım. Çünkü ben Manisa’yı, Gördes’i ve halkımızı, insanımızı seviyorum. Eğer, kendileri de Gördes’i sevselerdi zaten benimle aynı tarafta olur, böyle gereksiz bir tartışmaya bile lüzum görmezlerdi. Ancak, görülen o ki, bizler insan sağlığı diye didinirken, onlar başka başka şeylerin peşine düşmüşler, gerçeklere gözlerini yummuşlar, kulaklarını tıkamışlardır.

Tüm kamuoyunun ve basınımızın bu iftira üzerine kurulu polemiği işte bu gerçekler üzerinden yeniden değerlendirmesini temenni eder, hemşerilerime en derin selam ve saygılarımı sunarım.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.