banner271

Özel: “Önce AK Parti’li Değilim Diye Yemin Edin”

TBMM, seçim kabinesine dışarıdan atanan bakanların yemin etmesi ve Suriye-Irak tezkeresi için önceki gün olağanüstü toplandı.

Özel: “Önce AK Parti’li Değilim Diye Yemin Edin”

Geçici hükümette yer alan bağımsız 11 bakanın yemin törenine geçilmesi öncesinde CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 11 bakanın arasında bazılarının "sözde bağımsız" olduğu dolayısıyla yemin etmesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle usul tartışması başlattı. Özel, "Eğer bu yemini edeceklerse, önce sayın bakanların çıkıp hepimizin huzurlarında ’Adalet ve Kalkınma Partili değiliz’ diye yemin etmelerini bekliyoruz" dedi.

Bağımsız Bakanların yemin etmesinin öncesinde CHP'li Özgür Özel, "kabinedeki 8 bakanın bağımsız olmadığını, bu makamlara bağımsız bakanların atanmasına kadar yemin etme işleminin ertelenmesi" istemiyle usul tartışması açılmasını istedi. Usul tartışması talep ederek kürsüde bir konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, koalisyon görüşmeleri sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hükümet kurma görevini vermemesini sert bir dille eleştirdi.

HÜKÜMETİN KURULAMAMASI SORUMLULUĞU RECEP TAYYİP ERDOĞAN’A AİTTİR

Özgür Özel yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün burada yapacağımız her türlü uygulama, bundan sonra bu yüce Meclis çatısı altında sonsuza kadar devam edecek olan pek çok çalışmaya ışık tutacak ve yerleşik bir uygulama olarak ortada olacaktır. O yüzden hepimizin Anayasa'ya tam uygunluk hâli içinde, hukuku çiğnemeden, gerçekten ayrılmadan, hakkaniyetten uzaklaşmadan ve bu Meclise ve bu Meclisi görevlendiren Türkiye Cumhuriyeti'nin çok değerli seçmenlerinin iradesine saygısızlık yapmadan tutumumuzu sürdürmek ve davranmak zorundayız. Şimdi, geldiğimiz nokta, biraz önce okunan Cumhurbaşkanının tezkeresiyle ilgili bir konuyu hatırlatalım. Sayın Cumhurbaşkanı şu ifadeyi kullanıyor: "Kırk beş günlük anayasal sürenin sonunda Sayın Davutoğlu tarafından bir Hükûmetin kurulamadığı anlaşılmıştır." Burayla ilgili derhâl bir düzeltmeye ihtiyaç var. Oradaki süre kırk beş gün değil, otuz dokuz gün olarak yazılmalıdır çünkü Sayın Davutoğlu otuz dokuz gün kullanmıştır; azdır, çoktur ama otuz dokuzuncu günün sonunda görevi iade etmiştir. Kırk beşinci günün sonunda Hükûmetin kurulamaması gibi bir durum yoktur, Hükûmet olsa olsa kurdurulmamıştır. Bu sorumluluk Recep Tayyip Erdoğan'a aittir.  Sayın Cumhurbaşkanı eğer kalan altı günlük sürede Anayasa'nın kendisine vermediği bir hakkı kullanmayıp, yüce Türk milletinin yaptığı görevlendirmeye saygısızlık etmeyip, 11,5 milyon Cumhuriyet Halk Partisi seçmenine ve Adalet ve Kalkınma Partisine oy vermemiş 25 milyon seçmene saygısızlık etmeseydi, yeni bir görevlendirme yapar, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu'nu yerleşik uygulamalar gereği görevlendirir, ondan sonra eğer bir hükûmet kurulamazsa ve süre kalmazsa bu tezkereyi kaleme alabilirdi.”

HÜLLE YOLUYLA BAĞIMSIZ OLDULAR

“Gelelim bugünkü konumuza, bugün açtığımız usul tartışması Anayasa’nın 114'üncü maddesine göre bağımsız olması gereken bakanlarla ilgili. Geçici hükümetin kurulma aşamasında Meclisteki dağılıma göre partimize 5, Milliyetçi Hareket Partisine ve Halkların Demokratik Partisine 3'er bakanlık düşmüşken, liderlerin iradesi aşılmak suretiyle fevkalade ayıplı bir uygulama takip edilmiştir. Grubumuzdan hiçbir eksik olmaksızın “kimseyle görüşmeyiz." diyen Cumhuriyet Halk Partisinin 5 milletvekili ile Milliyetçi Hareket Partisinden ve Halkların Demokratik Partisinden toplam görevlendirilmesi gereken 11 milletvekilinden 3 tanesi görevi kabul etmiş, bunun dışında 8 milletvekili için Anayasa 114'e göre bağımsız bakan görevlendirme zorunluluğu oluşmuştur. 11 arkadaşımızdan, 3'üne bir itirazımız yok ancak Sayın Vecdi Gönül, Ayşen Gürcan, Ali Rıza Alaboyun, Kutbettin Arzu, Ahmet Erdem, Cenap Aşçı, Yalçın Topçu ve Selami Altınok'un Adalet ve Kalkınma Partili olduklarına hatta bir gün öncesine kadar bu partiden siyaset yapmış olmalarına rağmen o gece istifa dilekçesi vermek suretiyle hülle yoluyla bağımsız durumuna gelip yüce Meclisi ve Türk milletinin iradesini hiçe saydıkları ortadadır.

BAĞIMSIZ BAKANLARIN AKP'Lİ OLMADIĞINI İDDİA ETMEK, BU MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇMEKTİR

 “Öyle ki;  1 kişi 58, 59, 60'ıncı hükûmetlerde AKP'den bakan, bir diğeri 22, 23, 24'üncü Dönemde AKP'den milletvekili, 3 tanesi son seçimde AKP'den aday, 1 tanesi aday adayıdır. Sadece bir gece önce bir dilekçe alıp Adalet ve Kalkınma Partisinin kaydından geçirmekle Anayasa'daki bağımsızlık şartının yerine getirildiğini iddia etmek bu milletin iradesiyle ve bu Meclisin vicdanıyla ve aklıyla alay etmek demektir.”

BAĞIMSIZ BAKANLAR ÖNCE AKP'Lİ DEĞİLİZ DİYE YEMİN ETSİNLER!

Özel konuşmasına şöyle devam etti;

“İşte tüm bu sebeplerden dolayı burada bu işlemin yapılmaması, bağımsızlığı şüpheli 8 arkadaş yerine gerçekten bağımsız adayların gösterilmesi için işlemin burada durdurulmasını talep ediyoruz. Eğer yemin edeceklerse önce buraya gelip AKP'li olmadıklarına dair yemin etmelerini talep ediyoruz.” dedi.

MHP VE HDP AYNI OYU KULLANDI

CHP’li Özgür Özel yapılan konuşmaların ardından yapılan usul tartışmasının oylamaya sunulmasını istedi ve TBMM'de bağımsız bakanların 'bağımsız' olmadıkları gerekçesiyle yemin etmemeleri oylandı. CHP, MHP ve HDP ilk kez aynı oyu kullandı ve 'hayır' dedi. CHP’li Grup Başkanvekili Özgür Özel’in usul tartışması açarak ortaya koyduğu bu fikre Ak Parti karşı çıkarken, MHP ve HDP destek verdi. Daha sonra katip üyeler arasında kullanılan oylarla ilgili bir anlaşmazlık çıktığı gerekçesiyle Meclis Başkanvekili MHP'li Koray Aydın, konuyu araştıracağını belirterek ara verdi. Bağımsız bakanların yemin edebilmesi için yapılan iki oylamadan da sonuç çıkmadı. Son yapılan oylamada kabul oyunun çıkmasıyla bağımsız bakanlar yemin etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.