ÖZEL, MORRİS ŞİNASİ HASTANESİNİ MECLİSE TAŞIDI

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel 1993 yılından bu güne Manisa’da hizmet veren Morris Şinasi Çocuk Hastanesini Meclis Gündemine Taşıdı.

ÖZEL, MORRİS ŞİNASİ HASTANESİNİ MECLİSE TAŞIDI

Özel, Hastane hakkında bilgi vedikten sonra Meclise konu hakkındaki sorularını yöneltti. Özel; “Manisa’da 1855’te Sefarat Yahudilerinden fakir bir ailenin çocuğu olarak doğan Morris, 9 yaşında kuşpalazına yakalanınca ölümle burun buruna gelmiş ve kendisini iyileştiren Şinasi adlı Müslüman doktorun ismini almıştır. Dünyaca ünlü tütün şirketine de adını veren Morris Şinasinin vasiyeti üzerine 1933 yılında Manisa Moris Şinasi Milletler Arası Çocuk Hastanesi kurulmuştur ve o günden bugüne bu hastane Manisa’da hizmet vermektedir. Aynı zamanda Manisa doğumlu işadamı Morris Şinasi’nin vasiyeti üzerine J.F. Morgan Private Bank uzun yıllardır hastaneye adının değişmemesi koşuluyla yardımda bulunmaktadır. Sağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde 2010 yılının başında Manisa Doğumevi, Morris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi ile Merkez Efendi Devlet Hastanesi başhekimliklerinin tek çatı altında birleştirilmiştir. O dönemde Morris Şinasi’nin vasiyeti olan maddi yardımın, gelip gelmeyeceği çokça tartışılmış, ancak İl Sağlık Müdürü bu kaynağın gelmeye devam edeceğini belirtmiştir.  1996 yılına kadar 45 yataklı bir hastane olarak çalışan Moris Şinasi Hastanesi, hayırseverler tarafından yapılan özel servis ile elli yatak kapasiteye kadar çıkarılmıştır. Ancak şu anda Manisa’da yatışı verilen çocuklar yatak yetersizliği nedeniyle açıkta kalmakta ve bir yatakta iki-üç çocuğun yatırıldığı iddia edilmektedir” dedi.

Özel’in, bu iddiaların sonucunda oluşturduğu sorular şu şekilde;

1.      Morris Şinasi’nin de vasiyeti olan ve Moris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi’ne kurulduğu yıldan bu yana J.F. Morgan Private Bank tarafından ödenen yardım miktarı yıllar itibariyle ne kadardır?

2.      Bu kaynak hangi amaçlarla, nerelerde kullanılmıştır?

3.      2002 yılından bugüne kadar hastaneye ayrılan kaynak ve yapılan yatırımlar nelerdir? Bu yatırımlardan hangileri devlet tarafından hangileri Morris Şinasi’nin vasiyeti olan maddi kaynak ile yapılmıştır?

4.      Hastanede yatak kapasitesinin yetersiz olduğu yönündeki iddialar doğru mudur? Bu konuyla ilgili söz konusu hastaneye herhangi bir denetim yapılmış mıdır?

5.      Şu anda Manisa Morris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesinin yatak kapasitesi nedir? Bu kapasitenin artırılması planlanmakta mıdır?

6.      2010 yılında Manisa Doğumevi, Morris Şinasi Milletlerarası Çocuk Hastanesi ile Merkez Efendi Devlet Hastanesi başhekimliklerinin tek çatı altında birleştirilmesinden sonra hastaneye J.F. Morgan Private Bank tarafından gönderilen maddi kaynak nerelerde ve hangi amaçla kullanılmıştır?


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
fz8 - 4 yıl önce
Helal olsun özgür beye, kendisinden Allah razı olsun. Hakikaten manisa nüfusuna göre 50 yataklı bir çocuk hastanesi çok az ve eski vasat bir yer . Sanki bir köyde ki sağlık ocağı gibi . kucağında hasta çocuğu ile kalabalık bir yerde ateşi var sıra bekliyor, yer yok. Orada bir zaman geçirin sağlık ta şöyle iyiyiz böyle iyiyiz de deniliyor ya hani ner de? Manisa ya daha modern büyük bir çocuk hastanesi yakışır.
Avatar
kemal - 4 yıl önce
özgür bey seni tebrik ederim manisanı n yılardır kanayan yarasına barbak bastın syn yetkililer bilhassa sağlık bakanı ve sağlık görevlileri hastananen bu yetersizliğini ve zor durumdaki halini görmeli
Avatar
mustafa - 4 yıl önce
ben cocuğumu yatırmak istemiyorum hastanenin haline gördükce cünkü cok kalabalıkve yetersiz