ÖZEL İLE ÖZDAĞ ARASINDA GERGİNLİK BÜYÜYOR

AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel’in TBMM’de gündem dışı söz alarak yanlış bilgiler vererek Soma maden kazası sonrasında yaptığı açıklamalarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştığını kaydetti. Özdağ, “Bir yandan işçilere selam vereceğim derken, bir diğer yandan da yanlış bilgilerle kişileri, kurumları ve kamuoyunu mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur." dedi.

ÖZEL İLE ÖZDAĞ ARASINDA GERGİNLİK BÜYÜYOR

Soma maden ocakları ve yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamada bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, “CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündem dışı konuşma alarak Soma A.Ş’de çalışan yani Eynez, Işıklar ve Atabacalarında ki işçilerin çalışamadıkları süre içerisinde gerek kazanın olduğu madende gerekse kazanın olduktan sonra işletilme sorunu olan diğer madenlerlede ki işçilere çalışamadıkları süre içerisinde devlet tarafından maaş ödeneceğini, bununla ilgili kanuni düzenleme yaptığımızı söyledi. Ama Gürmin Makinaları A.Ş’de çalışan 100’e yakın kişinin maaşlarını alamadığını kaydetti. Evet doğrudur bu işçi kardeşlerimiz maaşlarını alamamışlardır. Ben konunun takipçisi oldum ve maaş ödenemediği doğrulandı. Bunun nedeni de Gürmin A.Ş Soma A.Ş’nin bir alt şirketi değil, ayrı bir şirket olmasındandır. Ama sahibi aynı fakat şirketler farklı. Ben firma yetkilisiyle görüştüm ve Pazartesi gününden itibaren maaşların hesaplara yatırılacağını kaydetti” dedi.

Soma’da dekapa işi yapan Akkor isimli bir firmanın olduğunu kaydeden Özdağ, “Bu firmada Adametal isimli bir alt işveren kullanıyor. İki firma arasında anlaşmazlık çıktığından Akkor firması Adametal ile yapmış olduğu alt işveren-taşeronluk sözleşmesini bozuyor. Anlaşma bozulunca işçiler işsiz kalıyorlar. Akkor firması başka bir alt işverenle anlaşacağı için anlaşma yapılır yapılmaz bu işsiz kalan kardeşlerimize öncülük tanınacak. Ege Linyit İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Hakkı Duran beyle görüşerek bu sorunun çözüme kavuşturulmasını istedim. Ada Metal firması bu işçilerin maaşlarını her ne kadar ödemese de Akkor firması bu işçilerin maaşlarını ödemiştir, maaş alamayan kişi kalmamıştır. Aynı zamanda CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel işçilerin “Aynı firmanın Kütahya kolu 7,5 saat çalışırken biz 10-12 saat çalışıyoruz. Bunun düzeltirmesini istiyoruz” şeklindeki iddialarını gündeme getirdi. Özel, “Bu işçiler işten çıkartılmıştır” şeklinde beyanda bulunmuştur ama zaten iki firma arasındaki anlaşma daha önceden bozulduğundan otomatikman işçiler işsiz durumuna düşmüş. Şayet işçiler “çalıştık ama az para verdiler” diyorlarsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat etmeliler. Müfettişlerin yapacağı araştırma sonucunda hakkaniyet ortaya çıkacaktır. İşçilerin bir mağduriyeti varsa da firma ile görüşülüp işçilerin hakları verilecektir. Özel Soma’da işçilerin sözde haklarını savunuyorum hesabıyla Gür-Mit ve Akkor firmaları hakkında yanlış bilgi vererek kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Siyaset uğruna Manisalıları ve Somalıları istismar etmektedir” şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.