ÖZEL; “DEMOKRATİK TÜRKİYE ÖZLEMİYLE İNSAN HAKLARINI KUTLUYORUM”

10 Aralık dünya insan hakları gününde açıklamada bulunan Manisa Milletvekili Özgür Özel, eleştirel tavrını bozmadı.

ÖZEL; “DEMOKRATİK TÜRKİYE ÖZLEMİYLE İNSAN HAKLARINI KUTLUYORUM”

İnsan Haklarının Önemine dikkat eden Özel; “10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi’nin yayınlanmasının üzerinden 65 yıl geçmesine rağmen bugün dünyada ve Türkiye’de ayrımcılık, eşitsizlik, hak ihlalleri ve yoksulluk gibi temel konularda insanlığın mücadelesi hiç değişmemiştir.

Oysa ki, insanlar dili, dini, ırkı, kökeni, cinsiyeti ne olursa olsun doğuştan özgürdür ve eşittir. İşte bu eşitliğe, özgürlüğe ve insan haklarına verilen değer de bir toplumun en önemli çağdaşlık göstergelerinden biridir.  Çağdaş devletlerin görevi bireysel hak ve özgürlükleri, evrensel düzeyde kabul edilen standartlara ulaştırmak, korumak, kollamak ve sürekli geliştirmek olmalıdır” ifade etti.

Ülkemizde cezaevi koşullarından, adli yargılamalara, işçi haklarından kadın haklarına, çocuk haklarından, ifade ve düşünce özgürlüğüne birçok alanda ciddi hak ihlallerinin yaşandığını dle getiren Özel; “Bugün, ülkemizde en temel insan hakları olan düşünce, ifade, inanç, toplanma, haber alma ve basın özgürlüğü sürekli kısıtlanmaktadır. Her türlü hakkın teminatı olan adalet ise bugün siyasetin güdümündedir ve hukuk devleti ilkeleri adeta rafa kaldırılmış durumdadır. Kendisine muhalif olan herkesi baskı ve şiddet ile yıldırmaya çalışan ve şiddetini sürekli artıran iktidar hiçbir hukuksal dayanağı olmayan keyfi gözaltı ve tutuklamaları muhalif kesimleri yıldırma ve tasfiye etmek amacıyla kullanmaktadır. Bugün, gazeteciler, yazarlar, öğrenciler, bilim insanları, askerler, milletvekilleri ve iktidarı eleştiren herkes büyük bir baskı altında tutulmakta ve hatta birçoğu hapishanelere tıkılmaktadır. Kısmen özgür ülkeler arasında yer alan Türkiye’de, son 11 yılda insan haklarına büyük bir darbe indirilmiştir. .

Tüm bu gerçeğe ve zorluklara rağmen, bizler CHP olarak yurttaşlarımızın haklarını savunmaya ve insan hakları mücadelesi vermeye devam edecek, nerede bir hak ihlali varsa orada hakları savunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Özel düşüncelerini; “Bu duygu ve düşüncelerle, ayrımcılığın olmadığı, yaşam hakkına, düşünce ve ifade özgürlüğüne saygı duyulan, bu hak ve özgürlükleri koruyup kollayan, adalet duygusunun zedelenmediği, demokratik ve çağdaş bir Türkiye özlemiyle 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum” şeklinde ifade etti. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.