ÖZEL; "CEZAEVİ RAPORU AKP'NİN ESERİDİR"

CHP Manisa Millet Vekili Özgür Özel Mecliste cezaevi raporları ile ilgili yaptığı konuşmasından AKP'ye yüklendi.

ÖZEL;

Cumhuriyet Halk Partisinin bu dönem oluşturduğu cezaevleri komisyonunun bir üyesi olduğunu söyleyen Özel, “Komisyonumuz, 60'dan fazla cezaevine 150'yi aşkın ziyarette bulundu. Her bir ziyaretten sonra bu ziyarete olan özel olan raporlarımızı yayınlıyor ve kamuoyuyla paylaşıyoruz ancak ziyaretler arttıkça, benzer özellikler, dikkatimizi çeken konularda da özellikli raporlar yazıyoruz” dedi.

CEZAEVİNE SAĞLAM GİREN HASTA ÇIKIYOR

Bu raporu bütün kamuoyuyla paylaştık, çok olumlu tepkiler aldı. Fatih Kardeşimin bilgisi olması açısından ifade ediyorum ki Adalet Bakanımız bütçe konuşması sırasında "CHP'nin hasta mahkumlar hakkındaki raporu bizim açımızdan yönlendirici olmuştur. Sorunların bir kısmını çözdük, önemli bir kısmı için çalışıyoruz." dedi ama Fatih diyor ki: "Böyle bir şey yok." Ama CHP'nin Cezaevi Komisyonunun raporu diyor ki: "Türkiye'de cezaevlerine sağlam girenin sağlam çıkma şansı yok." Hasta çıkar ya da -hiçbirisi için temenni etmeyiz ama o görüntüler hepimizi her seferinde vicdanen çok rahatsız ediyor- cezaevinden hasta çıkmazsanız tabutla çıkıyorsunuz, bunun birçok örneği var.

CEZAEVLERİ HASTALIK ÜRETİYOR

Özel, “Cezaevleri hastalık üreten merkezler hâline gelmiş durumda. Her 3 mahkûmdan 2 tanesinin göz rahatsızlığı çektiği bir popülasyon düşünülemez. Tüm rahatsızlıklar açısından Türkiye'deki ortalamaların misliyle fazlasında istatistikler mevcut” ifadelerini kullandı.

BU KULAKLAR POZANTI’DAKİ ÇOCUKLARIN ÇIĞLIKLARINI DUYU

CHP Milletvekili Özel,“Bu kulaklar Pozantı'daki çocukların çığlıklarını duydu, bu kulaklar 12 yaşındaki genç kızların sutyenlerinin, petlerinin arandığı, Sincan Cezaevindeki babasının "Bir daha gelme" dediğini, hem de İslami bir davadan yatan mahkûmun "Gelme" dediğini, 19 yaşına gelmiş -12 yaşındaki- kızın daha hâlâ gidemediğini duydu çünkü insanlık onuruna aykırı bir aramadan geçiriliyor hasta yakınları” dedi.  

BU RAPORLAR AKP’NİN ESERİ

Raporlardan örnekler veren Özel, “Tutuklu gazeteciler raporu yazdık biz, tutuklu gazeteciler raporu. Çin'le yarışıyoruz, Çin. Çin'i geçtik, Çin'i solladık. O Esed var ya, eski Esad, yeni Esed, "Kardeşim Esad"ta bunlar görülmüyordu. Yeni Esed var ya, basın özgürlüğüne karşı sizden inanılmaz eleştiriler alan Esed, Esed'deki tutuklu gazeteci sayısı 1 iken bizde 4, Esed'i 4'e katlamış durumdayız. İşte, burada bu rapor bizim eserimiz değil, bu rapor sizin eseriniz, Adalet ve Kalkınma Partisinin eseridir ” dedi.

MUSSOLİNİ’NİN DEVLET İNTİKAMI

Yaptığı konuşmasında Özel, “Ben diğer muhalefet partilerinin de birbirlerinin sorununa aynı duyarlılıkta yaklaşması noktasındaki iradeyi güçlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ama, bundan sonra, ne suçun türünü ne suçlunun etnik kökenini ne dinî inancını ne dilini, ırkını, mezhebini bir yere yapmadan, o kapıdan içeri girip bu saydıklarımın hepsine karşı kör olabilecek bir Meclis gözüyle artık cezaevlerine bakmak gerekir. Biz öyle yapıyoruz. Bu saydıklarımızın hepsine karşı körüz. Bizim gözümüz bir tek şeyi görüyor, gerçekleri görüyor. Bizim gözümüz bir tek şeyi görüyor, insan hakları temelinde yaklaşım. Bizim gözüm bir tek şeyi görüyor, hak ihlali varsa onu görüyor. Tecridin, en büyük insanlık suçu olan tecridin, Mussolini'nin devlet intikamı mantığında uygulanışını görüyor. "İleri demokrasi" diyorsunuz ya ileri demokrasi, "ileri demokrasi" dediğiniz iş; en son, geçen hafta bütün Türkiye'de temayül yoklamaları yaptınız, mühürlediniz torbaları, aldınız, getirdiniz, Ankara'da kendiniz sayacakmışsınız; mühürlü demokrasi!" ifadelerini kullandı.

Özel, “Gönüller mühürlendi, diller mühürlendi, kulaklar mühürlendi, gözler mühürlendi. Öyle bir noktaya getirdiniz ki artık, sadece 1 kişi, sadece 1 kişi her şeye karar veriyor ve o, tutuklu milletvekilleri olsun istiyor Türkiye'de, parti gruplarına ayar vermek için, "Aklı başında konuşurlar bundan sonra." diyor. O istiyor ki tutuklu gazeteciler olsun ve tutuyor diyor ki: "Hiçbirisi gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklu değil." İşte, kitap burada. Kitabı okuyunca "Siz yazmış olamazsınız." oluyor ama bunun içindeki her şey Başbakanı yalanlıyor, Başbakanı tekzip ediyor. İşte, hasta tutuklular raporu. Bunların hepsi, bu Meclisin sorunlarına, üzerine el basması gereken sorunlara işaret ediyor. Ben bunu iktidar partisi grup başkan vekilleriyle paylaşmıştım, bir kez daha paylaşıyorum” dedi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.