ÖZEL; “735 KALEM İLAÇ PİYASADA YOK!”

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel 2014 Bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçelerinde ayrı ayrı konuşma yaptı ve sağlıkta artık masalın bittiğini, sağlık alanında hasta ile tedavisi arasına paradan duvar örüldüğünü söyledi.

ÖZEL; “735 KALEM İLAÇ PİYASADA YOK!”

Özel, yaptığı konuşmada; “AKP iktidara gelmeden önce katılım payları kuruş düzeyinde alınıyordu ama şimdi 10 çeşit katılım payı alınıyor” dedi. Hasta ile ilacı, hasta ile tedavisi arasına paradan bir duvar örüldüğünü belirten Özel, hastalarımızın vatandaşlarımızın bazen 10 liralık bir ilacı alana kadar cebinden neredeyse 60-70 lira çıktığını kaydetti.

VATANDAŞIN PRİM BORCU VARSA HASTANE KAPISINDAN İÇERİ GİREMİYOR

AKP geldiğinde hastanelerde rehin kalmayı kaldıracağız dediğini ama eğer şimdi vatandaşın prim borcu varsa, hastanenin kapısından dahi giremediğini söyleyen Özel, AKP’nin hastanelerinde rehin bile kalınamayacağını çünkü vatandaşın cebinde para yoksa primini ödeyemediyse, günde 10 lira kazanamadıysa hastanın hastanenin kapısında kaldığını vurguladı. Özel Sağlık Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada ise, geçtiğimiz senelerdeki gibi bu sene Sağlıkta Dönüşüm Programı ile övünülmediğini çünkü artık sağlıkta masalın bittiğini, takkenin düştüğünü ve kelin göründüğünü söyledi. Konuşmasında aile hekimliğinden de bahseden Özel, gerek Manisa’daki gerekse ülke genelinde sağlık alanında yapılan skandal atamaları da söyledi.

KAMU HASTANE BİRLİKLERİ İKTİDARIN YÖNETİMSEL ARPALIĞI

Özel konuşmasında; “Kamu hastane birliklerini iktidar partisinin yönetimsel arpalığı haline getirdiniz. Bir sürü skandal atama var.  Özellikle CEO’lar ve yönetici düzeyinde yapılan atamalar büyük şaibe taşıyor. Kimisi daha önceden AKP’den milletvekili adayı olmuş, kimisi de milletvekili eşi. Aralarında jet profesorler de var tabi. Sadece CEO’lar yok. Devlet hastanelerine yapılan atamalar da var. Ben Manisa’dan bazı örnekler vereyim. AKP İl Yöneticisi ve futbol antrenörü Selman Alkış Kırkağaç Devlet Hastanesi Müdür Yardımcılığına,  AKP İl Yöneticisi Abdullah Polat’ın kardeşi Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Müdürlüğüne, AKP İl Yöneticisi Osman Sönmez’in kendi fırınında birlikte çalıştığı eşi Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde Müdür Yardımcılığına,Kırtasiye dükkânı işleten AKP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Buruş Manisa Devlet Hastanesinde Müdür Yardımcılığına,  AKP İl Yöneticisi Sait Başbelen’in birlikte kahvehane işlettiği oğlu Manisa Devlet Hastanesinde Müdür Yardımcılığına, AKP Merkez İlçe Yöneticisi Bahadır Say’ın öğretmenlik ataması bekleyen kardeşi Manisa Devlet Hastanesinde Müdürlüğe getirilmiş” dedi. İlaçlarla ilgili de sorunlardan bahseden Özel, AKP hükümetlerinin yerli ilaç sanayini bitirdiğini, birçoğunun yabancılara satıldığını söyledi.

SAĞLIKTA MASAL BİTTİ

Özel, konuyu hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde hem de Sağlık Bakanlığı bütçesinde bir kez daha dile getirdiğini söyleyerek, bugün ülkemizde piyasada 735 kalem ilacın olmadığını, hastaların bu ilaçlara ulaşmakta güçlük çektiğini söyledi. Özel konuşmasına şöyle devam etti: “Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde de ifade ettik, bugün bir kez daha yineleyelim, piyasada 750 kaleme yakın ilaç yok.  Yetim ilaç politikamız yok biliyorsunuz. Nedir yetim ilaç, çok nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar. Bunlar üretmeye değmiyor, ithal etmeye değmiyor. Oysa bizim ülkemizde bir de fiyatından dolayı yetim kalmış ilaçlar var. Kur meselesi uzun yıllardır düzeltilmemiş.  Sonra diyorsunuz ki; ‘Biz daha ne yapalım 10 TL’nin altındaki ilaçları sıfır ıskonto yaptık.’ Oysa şöyle bir noktaya geldi mesele; öyle bir fiyat baskısı yarattınız ki ilaç sanayi sizi hasta sağlığı üzerinden tehdit eder hale geldi. Sayın Bakanım, gizli bir anlaşmanız varsa, ruhsata aykırı, ucuz etken madde koyuluyorsa ve siz bunu biliyor da halk sağlığı ile oynuyorsanız bunu bilelim Sayın Bakanım. Lütfen kavram kargaşasını ortadan kaldırın. Şu anda ülkemizde 735 kalem ilaç piyasada bulunmamaktadır ve bu da firmanın fiyat baskısı yüzünden piyasada olmayan ilaçlar manasına gelir” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.