ÖZDAĞ’DAN ÇARPICI ÇÖZÜM SÜRECİ ÇIKIŞI

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 7 Haziran seçimlerinde partisinin oy kaybının nedenlerini irdelemeye devam ediyor. Özdağ bu defa, AK Parti'nin Doğu bölgesinde yaşadığı oy kaybını Kobane eylemlerine dayandırarak, "Bu noktadan sonra yapılması gereken yanlışta ısrar değil, doğruya dönmek, süreci ve vatandaşı PKK’nın kucağına atmaktan vazgeçmek şeklinde sürdürmek olmalıdır." dedi.

ÖZDAĞ’DAN ÇARPICI ÇÖZÜM SÜRECİ ÇIKIŞI

HABER:BERFİN ADICAN

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri'nde AK Parti'nin Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerinde ciddi bir oy kaybı yaşamasının nedeni, 49 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kobane eylemlerine bağlandı.

Tespiti, AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ yaptı. Özdağ, Kobane olayları sırasında devlet otoritesinin sağlanamaması, güvenlik güçlerinin yetersiz kalması ve yanlış politikalar nedeniyle halkın HDP'ye yönlendiğini söyledi.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ'ın Vahdet Gazetesi'nde yazdığı 'Bir Kırılma Noktası Olarak Kobani Eylemleri' başlıklı köşe yazısının çarpıcı bölümleri şöyle;

DEVLET, KOBANE EYLEMLERİNDE OTORİTESİNİ KAYBETTİ

"Çok değil 2014 yerel seçimlerinde AK Parti Mardin’de yüzde  37.5, Diyarbakır’da yüzde 35, Siirt’te yüzde 41, Ş.Urfa’da yüzde 61, Van’da yüzde 41 oy almıştı. 7 Haziran seçimleri ile mukayese edildiğinde oyların yüzde 50 civarında düştüğü  görülüyor. Bu keskin düşüşün ana sebebi bir kaç ay önce yaşanan Kobani eylemleridir. Bölgeden konuştuğum birçok kişi Kobani eylemlerinin en büyük kırılma noktası olduğunu söylüyor. O güne kadar PKK’nın "bu bölge bize verildi, devlet kiracı, konumunuzu belirleyin" şeklindeki tehditlerine  kimse aldırmazken, o gün  devletin acizliği, olaylara seyirci kalması birçok kişinin tercih değiştirmesine yol açmıştır. Seçim sonuçlarına bakıldığında en büyük kaybın Güneydoğu’da kamu düzeninin sağlanamadığı yerlerde yaşandığı görülüyor. Devlet otoritesi ortadan kalkınca toplum yerini dolduran yeni otoriteye teslim olmak zorunda bırakılmıştır."

SÜREÇ İSTİSMAR EDİLİYOR

"Barışı, sulh ve sükunu istemek hepimizin görevi. Ama bir süreç istismar edilmeye başlandığında amaçlananın dışında sonuçlara neden olur. PKK baştan beri barışa hiç inanmadı. Operasyonların durmasını fırsat bilerek bölgedeki varlığını derinleştirdi. Birinci günden itibaren sürece egemenliğin paylaşılması, devletin özerklik temelinde bölüşülmesi olarak baktı. Faaliyetlerini bu yönde yoğunlaştırdı. Barışı hiç düşünmemesine rağmen sürecin getirilerini düşünerek barış havarisi gibi göründü."

İKİLİ BİR YAPI ORTAYA ÇIKTI

"Yanlış politikalar sonucu bölge usul usul tek sesli hale getirildi. Bundan sonra bölgenin politik pozisyonu siyaseti yönlendirmek, devlete diz çöktürmek için bir şantaj aracı haline getirilecektir. Her nevruz Öcalan’ın mesajının okunması, bölgenin lideri olarak takdimi devletin tekliğini aşındırmış, ikili bir yapının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Daha kötüsü HDP ve PKK’nın her talebinin bir insan hakkı gibi meşru kabul edilmesi, devlete kendini müdafaa hakkının bile çok görülmesidir. Yasa dışı faaliyetlere müdahalede bile devlet belli çevreler tarafından despot, baskıcı, zalim olarak yaftalanmakta, PKK’nın ülkeyi bölme çabaları normal bir faaliyet gibi gösterilmektedir."

YANLIŞTA ISRAR ETMEYELİM

"Kısacası ülkeyi rahatlatmak, kan ve göz yaşını durdurmak için başlatılan bir süreç PKK ve uzantılarının istismarı, medyanın PKK üzerinden muhalefetini dile getirmesi yüzünden çok vahim bir noktaya gelip dayanmış bulunuyor. Bu noktadan sonra yapılması gereken yanlışta ısrar değil, doğruya dönmek, süreci vatandaşı PKK’nın kucağına atmaktan vazgeçmek şeklinde sürdürmek olmalıdır. Bu şekilde devamı halinde olabilecekleri düşünmek bile istemiyorum."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.