ÖZDAĞ'DAN BÜYÜKELÇİYE DEMİRCİ HALISI

Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ ve Dostluk Grubu Yönetim Kurulu üyeleri hem yeni kurulan Dostluk Grubu için hem de Özbekistan’da yapılan seçimler sonrasında Özbek Kerimov’un tekrar cumhurbaşkanlığına seçilmesi sebebiyle Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Ulfat Kadirov’a nezaket ziyaretinde bulundular.

ÖZDAĞ'DAN BÜYÜKELÇİYE DEMİRCİ HALISI

Ziyarette Dostluk Grubu Başkanı Doç. Dr. Selçuk Özdağ’a Başkanvekili Uşak Milletvekili Dr. İsmail Güneş, Genel Sekreter Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Üyeler Aydın Milletvekili Semiha Öyüş, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal ve Kayseri Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu eşlik etti.

            Büyükelçi UlfatKadirov, ziyaretten dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi: “İki ülke arasındaki ilişkilerin şimdikinden daha sıcak ve iyi olması lazım gelir. Geçtiğimiz yıllarda siyaseten bazı soğukluklar yaşanmıştı ama artık bunun geride kaldığını görüyorum. Türkiye bizim için çok önemli ve büyük bir ülkedir. Ekonomi ve siyasette yaptıklarıyla bizim için örnek bir ülke ve devlettir. Biz de Özbekistan olarak Türkiye gibi büyümek istiyoruz. Biz de birçok alanda atılımlar yapmak istiyoruz. Türkiye’nin yaptığı gibi reformlar yapmak istiyoruz. Bağımsızlığımızı kazandıktan sonra hiçbir blok içinde yer almadık. Biz bağımsız ve demokrasi yolunda ilerleyen bir ülke olmak istiyoruz ve bu anlamda Türkiye bizim için önemli ve örnek bir ülkedir. Yeni kurulan bu dostluk grubu bu anlamda çok önemlidir. Seçimler yeni yapıldı Özbekistan’da. Şimdi bizde de bu grubun karşılığı olarak dostluk grubu kurulunca ilişkilerimiz daha da iyiye gidecek inşallah. Dostluk Grubuna nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

            Türkiye-Özbekistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ’da yaptıkları ziyaretten ve Büyükelçinin sıcak yaklaşımından dolayı memnuniyeti dile getirerek şunları ifade etti:” Gençlik yıllarımda şimdi birer bağımsız devlet olan Orta-Asya Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanması için dualar ederdim.  Özbekistan toprakları bizim için ata yurdudur. Türkiye’de yaşan birçok insanın büyük dedeleri o topraklardan Anadolu’ya gelmişlerdir. Bunun için ata yurdu olarak gördüğümüz Orta Asya toprakları ve bu topraklar üzerindeki devletler ile olan ilişkilerimiz herhangi iki devlet arasındaki ilişkilerden farklıdır.Bizim için Buhara, Semerkant, Hive, Fergana gibi şehirler manevi olarak çok önemlidirler. Bu topraklarda İmam Buharî, Şeyh Nakşibendî, İmam Tirmizî gibi İslam büyükleri, İbn-i Sina, Biruni, Harezmî ve Ali Kuşçu gibi bilim adamları, Emir Timur ve Uluğ Bey gibi büyük devlet adamları ile Ali ŞirNevaî gibi şairler yetişmiştir. Onun için bu toprakların gönlümüze ayrı bir yeri vardır.Başkanı olduğum Dostluk Grubu bir süredir biraz limoni olan ilişkilerimizin aslında olması gerektiği gibi sıcak hale gelmesine katkı sağlayacaktır inşallah. Bizim Özbekistan ile olan ticari ve kültürel ilişkilerimizin daha da ileri sevilere gelmesi lazım. Hepimizin bunun için çaba sarf etmesi gerekir. Ayrıca yeni yapılan seçimlerden sonra tekrar Cumhurbaşkanlığı görevine devam edecek olan İslam Kerimov ve parlamento üyelerine de hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

            Kayseri Milletvekili ve MHP Grup Başkanvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu da Türk Tarih Kurumu Başkanlığı yaptığı dönemde birçok kere Özbekistan’a gittiğini ve iki ülke arasındaki dostluğun baki olduğunu vurguladı. Dostluk Grubu Başkanvekili Uşak Milletvekili Dr. İsmail Güneş, Genel Sekreter Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Üyeler Aydın Milletvekili Semiha Öyüş, Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal da ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

            Ziyaretin sonunda Doç. Dr. Selçuk Özdağhalıları ile ünlü Manisa İli Demirci İlçesinden özel olarak getirttiği el dokuması halıyı, mesir macunu, üzüm ve Manisa Türküleri cd’lerinden oluşan hediye paketlerini Büyükelçi UlfatKadirov’a takdim etti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.