ÖZDAĞ; "ATATÜRK'ÜN GELİŞİ MANİSA TARİHİNE AYRI BİR ONUR KAZANDIRMIŞTIR"

AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı, Yaşlılar Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88. Yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklamasında bulundu.

ÖZDAĞ;

Özdağ yaptığı açıklamada Atatürk’ün şehre gelişinin Manisa tarihine ayrı bir onur kazandırdığını ifade etti. Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88. yıldönümünü büyük bir mutluluk ve gurur ile kutladıklarını belirterek yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88’inci yıldönümünü bir kez daha coşku, mutluluk ve gururla kutluyoruz. Atatürk, Milli Mücadele yıllarında ve sonrasında, yurt gezilerine çok önem vermiş, bu gezilerde bizzat halkın içine girmiş, çeşitli konularda halkın görüşlerini almış ve devlet ile milletin birbirlerine olan bağını güçlendirmeye gayret göstermiştir. Milli Mücadelede başarıya ulaşmanın, zaferden sonra ileri, modern bir Türkiye'nin temellerinin atılmasının fikri yapısı üzerinde, Atatürk’ün yurt gezilerinin etkisi şüphesiz büyük olmuştur. Atatürk’ün en önemli özelliklerinden birinin Milli Mücadele döneminde ve Cumhuriyet’in ilanından sonra Türk halkıyla olan yakın diyalogu olduğunu kaydeden Özdağ; “Gazi Mustsfa Kemal çıktığı yurt gezileriyle kamuoyunu aydınlatmayı prensip haline getirmiştir. Bu; halkın desteğini kazanmak olduğu kadar halkı bilgilendirmek bakımından da önemlidir. Bu nedenle, demiryolu üzerinden trenle Manisa’ya gelen ve halkın coşkun sevgi gösterileri ile karşılanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişi her bakımdan büyük önem arz etmektedir. Heyecanla beklenen tren, Gazi’yi ve beraberinde Ali Said, Fahreddin ve Ali Hikmet Paşalarla beraberindeki milletvekilleri 10 Ekim 1925 günü Manisa’ya gelmiştir. Gazi ve beraberindekileri vilayet, belediye, fırka kumanda heyeti, Türk Ocağı, Halk Fırkası temsilcileri karşılamışlardır. 10 Ekim gecesi Gazi’nin şerefine kalmakta olduğu vali konağında verilen yemek esnasında Manisalı gençler tarafından bir fener alayı düzenlenmiş, oyunlar oynanmıştır. Mustafa Kemal Paşa; düzenlenen fener alayını ve zeybek oyunlarını beraberindeki Kazım Özalp Paşa ile seyretmiştir. Mustafa Kemal Paşa ve beraberindekiler ertesi gün öğleden önce, otomobille yeni yapılan çarşıyı ve üzüm pazarını gezmişler ve caddeleri dolduran halkın “Yaşa!” tezahüratları ve alkışları arasında trene binerek İzmir’e hareket etmişlerdir. Manisa valisi, belediye başkanı ve diğer temsilciler misafirlerini Muradiye’ye kadar uğurlamıştır. " dedi.
Büyük zorluklar ve mücadeleler vererek 600 yıllık ulu çınar Osmanlı'dan sonra kurduğumuz devletimizin ilk Cumhurbaşkanı da olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarınıneti verdiği mücadeleyi Türk Milleti daima şükranla yad edecektir.  Bu düşünceler ile bir bayram havasında her 10 Ekim günü  Gazi Mustafa Kemal'in Manisa’ya gelişini anan ve kutlayan Manisa devletimizin kurucusunu o buhranlı yıllarda misafir etmenin bahtiyarlığını daima yaşayascaktır. Bu vesileyle; Mustafa Kemal Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 88. yıldönümünü en içten dileklerimle kutlar, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere ülkemizin milli birlik ve mücadelesi için can veren tüm şehitlerimizi şükranla anarım.  

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.